Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 czerwca 2011 r.
11:53
Edytuj ten wpis

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2011: Które szkoły wypadły najlepiej

0 9 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Gimnazjum im. świętego Stanisława Kostki w Lublinie jest najlepsze w naszym regionie. Jego uczniowie zdobyli najwięcej punktów w obu częściach tegorocznego testu gimnazjalnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Krakowska OKE podała dziś wyniki kwietniowego egzaminu. W naszym regionie pisało go 25 tys. gimnazjalistów. W każdej z trzech części egzaminu (humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej) gimnazjalista mógł uzyskać maksymalnie po 50 punktów.

We wszystkich trzech uczniowie z naszego regionu wypadli najgorzej na terenie krakowskiej OKE (woj. lubelskie, małopolskie i podkarpackie). W części humanistycznej nasi gimnazjaliści zdobyli 26,38 pkt. (średnia OKE – 26,69), w części matematyczno-przyrodniczej – 23,75 (średnia OKE – 24,44) – czyli razem 50,13 pkt. (dla porównania rok temu z obu najważniejszych części uczniowie z lubelskiego zdobyli 52 pkt.).

– Ale na wyniki należy patrzeć w skali całego kraju, a nie tylko jednej okręgowej komisji. Ponieważ ta okazała się jedną najlepszych w Polsce – mówi Renata Janicka z krakowskiej OKE. Efekt? W skali kraju uczniowie z woj. lubelskiego w części humanistycznej zajęli 4., a w matematyczno-przyrodniczej – 5. miejsce w kraju. – To bardzo dobry wynik – ocenia Janicka.

Nasi gimnazjaliści nieźle wypadli też w testach językowych. Patrząc na wyniki z języka niemieckiego zajęli 6. miejsce w Polsce, z rosyjskiego – 2., a z angielskiego (ex-equo) – 12. – To poprawa o kilka lokat w porównaniu z poprzednimi latami – podkreśla Janicka.

Najlepsze w naszym regionie okazało się Gimnazjum im. świętego Stanisława Kostki w Lublinie (popularny "Biskupiak”). Jego uczniowie zdobyli w części humanistycznej średnio 41,8 pkt., a w matematyczno-przyrodniczej – 40,2 pkt.

W czołówce są też Gim. im. św. S. Kostki (Lublin), Pallotyńskie Gim. im. S. Batorego (Lublin), Katolickie Gim. im. Norwida (Biała Podlaska), I Społeczne Gim. im. UE (Zamość) i Prywatne Gim. im. Królowej Jadwigi (Lublin).

– Tyle, że w tych szkołach test pisało mniej niż 100 uczniów. A w lubelskim publicznym Gimnazjum nr 10 – 256 zdających – zauważa Janicka. – Tym bardziej należy zauważyć świetne wyniki uczniów tej szkoły – średnio 33,84 pkt. na części humanistycznej i 30,75 pkt. na matematyczno-przyrodniczej.

Motywem przewodnim części humanistycznej był w tym roku patriotyzm. Uczniowie musieli napisać rozprawkę o patriotach z czasów wojny i współczesnych, odpowiedzieć na pytania dotyczące polskiego hymnu, opisać postacie Kościuszki, Piłsudskiego, Dąbrowskiego oraz dworek w Soplicowie z "Pana Tadeusza” i napisać, czy Karol Wojtyła po wyborze na papieża pozostał patriotą.

– Test był "ok.”. Bałem się zwłaszcza rozprawki, ale tym razem było łatwo – mówił tuż po napisaniu Jakub Naja z lubelskiego Gim. nr 9. – Dla mnie test był dość trudny – stwierdziła z kolei Asia Stefańczyk, koleżanka Kuby z klasy. – Myślałam, że w roku, w którym tyle słyszymy o Katyniu i Smoleńsku, będzie więcej z historii z czasów II wojny światowej.

Z kolei na teście matematyczno-przyrodniczym było sporo matematyki, biologii i geografii. – Był naprawdę łatwy –uważa Dawid Olszówka z lubelskiego Gim. nr 19. – Otwarte pytania z matematyki były proste. Trochę gorzej z zamkniętymi, ale za to geografia i biologia były proste – ocenia Łukasz Grzesiak, kolega Dawida z klasy.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Co ważne, testu nie można nie zdać. Nawet wtedy, gdy gimnazjalista zdobędzie zero punktów, ukończy szkołę. Za to wynik (z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej) będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Im więcej punktów, tym większe szanse na dostanie się do najlepszych liceów.


Najlepsze szkoły w regionie


Test humanistyczny

1. Gim. im. św. S. Kostki (Lublin) – 41,8 pkt.
2. Pallotyńskie Gim. im. S. Batorego (Lublin) – 40,28
3. Katolickie Gim. im. Norwida (Biała Podlaska) – 40,00
4. I Społeczne Gim. im. UE (Zamość) – 38,5
5. Prywatne Gim. im. Paderewskiego (Lublin) – 38,39
6. Prywatne Gim. im. Królowej Jadwigi (Lublin) – 38,08
7. Powiatowe Gim. (Biłgoraj) – 37,08
8. Społeczne Gim. im. Sobieskiego (Lublin) – 37,04
9. Gim. Szkoły Muzycznej (Lublin) – 36,45
10. Gim.nr 1 (Radzyń Podlaski) – 35,61
11. Gim. nr 2 (Zakręcie) – 34,62
12. Gim. nr 10 (Lublin) – 33,84
13. Gim. Europejskie (Puławy) – 33,8
14. Gim. nr 24 (Lublin) – 33,71
15. Gim. nr 25 (Lublin) – 33,58


Test matematyczno-przyrodniczy

1. Gim. im. św. S. Kostki (Lublin) – 40,02
2. I Społeczne Gim. im. UE (Zamość) – 38,27
3. Prywatne Gim. im. Królowej Jadwigi (Lublin) – 36,57
4. Powiatowe Gim. (Biłgoraj) – 36,53
5. Katolickie Gim. im. Norwida (Biała Podlaska) – 35,26
6. Pallotyńskie Gim. im. S. Batorego (Lublin) – 35,07
7. Społeczne Gim. im. Sobieskiego (Lublin) – 34,56
8. Prywatne Gim. im. Paderewskiego (Lublin) – 34,15
9. Gim. nr 24 (Lublin) – 33,38
10. Publiczne Gim. (Komarów Osada) – 33,36
11. I Społeczne Gim. (Chełm) – 33,15
12. Gim.nr 1 (Radzyń Podlaski) – 31,77
13. Gim. Szkoły Muzycznej (Lublin) – 31,53
14. Gim. Europejskie (Puławy) – 31,35
15. Gim. nr 10 (Lublin) – 30,75

Uczniowie z województwa lubelskiego wypadli najgorzej

Pozostałe informacje

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium