Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 sierpnia 2016 r.
17:59

Za mało łóżek dla starszych osób. Brakuje pieniędzy

0 6 A A

Geriatria jest niedofinansowana, brakuje specjalistów, a pacjentów, którzy wymagają takiej opieki, jest coraz więcej – narzekają w szpitalach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W województwie lubelskim działają tylko trzy oddziały geriatryczne – w Białej Podlaskiej, Parczewie i we Włodawie. Wszystkie mają pełne obłożenie.

– Rocznie hospitalizujemy ponad 1400 pacjentów. Cały czas mamy nadwykonania, za ostatnie pół roku na ponad 70 tys.. zł – mówi Janusz Hordejuk, dyrektor SPZOZ w Parczewie. – W tym momencie mamy na oddziale 38 łóżek, ale potrzeby są znacznie większe. Społeczeństwo się starzeje, w naszym powiecie szczególnie to widać. Chcielibyśmy powiększyć oddział, ale nie mamy środków. Gdyby NFZ kupował od nas więcej świadczeń to moglibyśmy o tym pomyśleć.

– Wartość umów na 2016 rok pomiędzy lubelskim NFZ a szpitalami i przychodniami z terenu województwa lubelskiego na wykonywanie świadczeń geriatrycznych kształtuje się na poziomie 13,5 mln zł – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. – Dla porównania w 2014 r. było to około 9,3 mln zł. Wzrost środków finansowych jest więc znaczny.

Dla szpitali, w których działają oddziały geriatryczne, to jednak zbyt mało.

– Takie świadczenia powinny być znacznie lepiej wyceniane, bo oddział geriatryczny jest kosztochłonny. Niestety, nadal takie oddziały postrzegane są jako miejsca, na których pacjenci tylko przebywają, a nie trzeba ich leczyć. A jest wręcz przeciwnie – podkreśla Teresa Szpilewicz, dyrektor SPZOZ we Włodawie. – Leczymy zwykle nie jedną chorobę, ale cały zespół chorób m.in. kardiologicznych i wewnętrznych. Kolejny problem to brak specjalistów przy zwiększającej się liczbie pacjentów. Nasz oddział ma 25 łóżek i zawsze jest pełne obłożenie.

W Lublinie nie ma ani jednego oddziału geriatrycznego. Działają tylko dwa Zakłady Opieki Leczniczej w szpitalu im. Jana Bożego i Szpitalu Neuropsychiatrycznym.

– Głównym powodem braku możliwości zakontraktowania większej liczby świadczeń jest brak kadry medycznej wyspecjalizowanej w dziedzinie geriatrii – przekonuje rzeczniczka lubelskiego NFZ. – Poza oddziałami geriatrycznymi pacjenci, którzy wymagają takiej opieki, są przyjmowani w szpitalach w Biłgoraju, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

 

 


 

Domowy Szpital

W Białej Podlaskiej powstaje Domowy Szpital – pierwszy taki ośrodek opieki długoterminowej i hospicyjnej w Polsce. Pierwszych pacjentów ma przyjąć wiosną. – To projekt wpisujący się w plan rozwoju opieki długoterminowej i hospicyjnej naszego szpitala – informuje Magdalena Us, rzeczniczka wojewódzkiego szpitala w Białej Podlaskiej.

W ramach nowej placówki powstanie: hospicjum domowe dla dorosłych i dzieci, pielęgniarska opieka długoterminowa domowa, teleopieka, stacjonarna opieka długoterminowa, Poradnia Medycyny Paliatywnej i ośrodek wsparcia w postaci dziennego pobytu osób chorych i starszych. (EB)

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zgroza co oni z nami wyczyniaja / 15 sierpnia 2016 o 08:22
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie Hordejuk niech Pan podziękuje Burmistrzowi Parczewa. Burmistrz Parczewa (PiS) niechciał w 2016r. WOSP !! Tłumaczył to niejasnymi przepływami pieniędzmi przez WOSP ( Prawdą jest że zabronił mu Jarek). Żona Pana Burmistrza Parczewa jest lekarzem pracującym na oddziale Geriatrii. Oddział ten jak wiele innych Parczewskich oddziałów korzysta ze sprzętu przekazanego przez WOSP w tym łóżka - nowe eleganckie sterowane elektrycznie.Przez wcześniejsze lata nie przeszkadzało Burmistrzowi Parczewa organizować WOSP i brać samemu udziału w licytacji złotych serduszek.W 2016r. Parczewski szpital nie dostał nic !! Zawsze co roku dostawali coś od WOŚP. Dyrektro Hordejuk poprosił Proboszcza Parczewa aby zarządził zbiórlę na Szpital - zebrali coś około 1200zł. Ludzie byli oburzeni, nie dawali. Nie trzeba było odwoływać WOŚP!!
ale jaja, na 500+ mają za daro pieniadze a na szpital żebrzą od ludzi. Paranoja. Nawet złotówki nei dam, odprowadzam podatki i inne składki pracując 40 lat i niech się odemnie rządzacy odczepią, a mają obowiązek mnei za moje podatki leczyć, no nie, zgroza co oni wyczyniają z tym krajem. A ksiądz ile dał, bo owieczki dały mu to i on winien dac, po co mu pieniądze, on winien dawać przykład głoszonego słowa Bożego.
ale jaja, na 500+ mają za daro pieniadze a na szpital żebrzą od ludzi. Paranoja. Nawet złotówki nei dam, odprowadzam podatki i inne składki pracując 40 lat i niech się odemnie rządzacy odczepią, a mają obowiązek mnei za moje podatki leczyć, no nie, zgroza co oni wyczyniają z tym krajem. A ksiądz ile dał, bo owieczki dały mu to i on winien dac, po co mu pieniądze, on winien dawać przykład głoszonego słowa Bożego. rozwiń
Avatar
Gość / 15 sierpnia 2016 o 08:18
Nie tylko w szpitalach brak miejsca dla starszych ludzi.Skończone 60 lat ,bez nałogów,bez pracy,staż emerytalny ponad 30 lat.Pracodawcy nie chcą zatrudnić .To jest poważny problem Polski Gminnej .Co mają powiedzieć wykluczeni ekonomicznie.
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2016 o 22:16
Panie Hordejuk niech Pan podziękuje Burmistrzowi Parczewa. Burmistrz Parczewa (PiS) niechciał w 2016r. WOSP !! Tłumaczył to niejasnymi przepływami pieniędzmi przez WOSP ( Prawdą jest że zabronił mu Jarek). Żona Pana Burmistrza Parczewa jest lekarzem pracującym na oddziale Geriatrii. Oddział ten jak wiele innych Parczewskich oddziałów korzysta ze sprzętu przekazanego przez WOSP w tym łóżka - nowe eleganckie sterowane elektrycznie.Przez wcześniejsze lata nie przeszkadzało Burmistrzowi Parczewa organizować WOSP i brać samemu udziału w licytacji złotych serduszek.W 2016r. Parczewski szpital nie dostał nic !! Zawsze co roku dostawali coś od WOŚP. Dyrektro Hordejuk poprosił Proboszcza Parczewa aby zarządził zbiórlę na Szpital - zebrali coś około 1200zł. Ludzie byli oburzeni, nie dawali. Nie trzeba było odwoływać WOŚP!!
Panie Hordejuk niech Pan podziękuje Burmistrzowi Parczewa. Burmistrz Parczewa (PiS) niechciał w 2016r. WOSP !! Tłumaczył to niejasnymi przepływami pieniędzmi przez WOSP ( Prawdą jest że zabronił mu Jarek). Żona Pana Burmistrza Parczewa jest lekarzem pracującym na oddziale Geriatrii. Oddział ten jak wiele innych Parczewskich oddziałów korzysta ze sprzętu przekazanego przez WOSP w tym łóżka - nowe eleganckie sterowane elektrycznie.Przez wcześniejsze lata nie przeszkadzało Burmistrzowi Parczewa organizować WOSP i brać samemu udziału w licytacji... rozwiń
Avatar
dfdf / 14 sierpnia 2016 o 21:42
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Najważniejsze, że są miliardy na tysiące pomników smoleńskich dla tych co polegli walcząc o miejsce w nadchodzących wówczas wyborach....
i za darmo na 500+ , gdzie młodzi winni pracować i dostawac godne wynagrodzenia, a nie tylko leżeć i rozmnażać się
Avatar
po szmal do ryżego / 14 sierpnia 2016 o 21:32
co szmalu zabrakło??Zgłoście się do ryżego, tego co ufundował wam "zieloną wyspę" za bilion zł długów!! te długi wasze pra, pra,prawnuki będą spłacać!! Ryży, nie tak dawno, dostał miliardy €uro z Brukseli, jeszcze wszystkiego nie rozdał swoim przydupasom, ale musicie się spieszyć, bo kto wie!!
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2016 o 18:30
Najważniejsze, że są miliardy na tysiące pomników smoleńskich dla tych co polegli walcząc o miejsce w nadchodzących wówczas wyborach....
Avatar
zgroza co oni z nami wyczyniaja / 15 sierpnia 2016 o 08:22
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie Hordejuk niech Pan podziękuje Burmistrzowi Parczewa. Burmistrz Parczewa (PiS) niechciał w 2016r. WOSP !! Tłumaczył to niejasnymi przepływami pieniędzmi przez WOSP ( Prawdą jest że zabronił mu Jarek). Żona Pana Burmistrza Parczewa jest lekarzem pracującym na oddziale Geriatrii. Oddział ten jak wiele innych Parczewskich oddziałów korzysta ze sprzętu przekazanego przez WOSP w tym łóżka - nowe eleganckie sterowane elektrycznie.Przez wcześniejsze lata nie przeszkadzało Burmistrzowi Parczewa organizować WOSP i brać samemu udziału w licytacji złotych serduszek.W 2016r. Parczewski szpital nie dostał nic !! Zawsze co roku dostawali coś od WOŚP. Dyrektro Hordejuk poprosił Proboszcza Parczewa aby zarządził zbiórlę na Szpital - zebrali coś około 1200zł. Ludzie byli oburzeni, nie dawali. Nie trzeba było odwoływać WOŚP!!
ale jaja, na 500+ mają za daro pieniadze a na szpital żebrzą od ludzi. Paranoja. Nawet złotówki nei dam, odprowadzam podatki i inne składki pracując 40 lat i niech się odemnie rządzacy odczepią, a mają obowiązek mnei za moje podatki leczyć, no nie, zgroza co oni wyczyniają z tym krajem. A ksiądz ile dał, bo owieczki dały mu to i on winien dac, po co mu pieniądze, on winien dawać przykład głoszonego słowa Bożego.
ale jaja, na 500+ mają za daro pieniadze a na szpital żebrzą od ludzi. Paranoja. Nawet złotówki nei dam, odprowadzam podatki i inne składki pracując 40 lat i niech się odemnie rządzacy odczepią, a mają obowiązek mnei za moje podatki leczyć, no nie, zgroza co oni wyczyniają z tym krajem. A ksiądz ile dał, bo owieczki dały mu to i on winien dac, po co mu pieniądze, on winien dawać przykład głoszonego słowa Bożego. rozwiń
Avatar
Gość / 15 sierpnia 2016 o 08:18
Nie tylko w szpitalach brak miejsca dla starszych ludzi.Skończone 60 lat ,bez nałogów,bez pracy,staż emerytalny ponad 30 lat.Pracodawcy nie chcą zatrudnić .To jest poważny problem Polski Gminnej .Co mają powiedzieć wykluczeni ekonomicznie.
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2016 o 22:16
Panie Hordejuk niech Pan podziękuje Burmistrzowi Parczewa. Burmistrz Parczewa (PiS) niechciał w 2016r. WOSP !! Tłumaczył to niejasnymi przepływami pieniędzmi przez WOSP ( Prawdą jest że zabronił mu Jarek). Żona Pana Burmistrza Parczewa jest lekarzem pracującym na oddziale Geriatrii. Oddział ten jak wiele innych Parczewskich oddziałów korzysta ze sprzętu przekazanego przez WOSP w tym łóżka - nowe eleganckie sterowane elektrycznie.Przez wcześniejsze lata nie przeszkadzało Burmistrzowi Parczewa organizować WOSP i brać samemu udziału w licytacji złotych serduszek.W 2016r. Parczewski szpital nie dostał nic !! Zawsze co roku dostawali coś od WOŚP. Dyrektro Hordejuk poprosił Proboszcza Parczewa aby zarządził zbiórlę na Szpital - zebrali coś około 1200zł. Ludzie byli oburzeni, nie dawali. Nie trzeba było odwoływać WOŚP!!
Panie Hordejuk niech Pan podziękuje Burmistrzowi Parczewa. Burmistrz Parczewa (PiS) niechciał w 2016r. WOSP !! Tłumaczył to niejasnymi przepływami pieniędzmi przez WOSP ( Prawdą jest że zabronił mu Jarek). Żona Pana Burmistrza Parczewa jest lekarzem pracującym na oddziale Geriatrii. Oddział ten jak wiele innych Parczewskich oddziałów korzysta ze sprzętu przekazanego przez WOSP w tym łóżka - nowe eleganckie sterowane elektrycznie.Przez wcześniejsze lata nie przeszkadzało Burmistrzowi Parczewa organizować WOSP i brać samemu udziału w licytacji... rozwiń
Avatar
dfdf / 14 sierpnia 2016 o 21:42
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Najważniejsze, że są miliardy na tysiące pomników smoleńskich dla tych co polegli walcząc o miejsce w nadchodzących wówczas wyborach....
i za darmo na 500+ , gdzie młodzi winni pracować i dostawac godne wynagrodzenia, a nie tylko leżeć i rozmnażać się
Avatar
po szmal do ryżego / 14 sierpnia 2016 o 21:32
co szmalu zabrakło??Zgłoście się do ryżego, tego co ufundował wam "zieloną wyspę" za bilion zł długów!! te długi wasze pra, pra,prawnuki będą spłacać!! Ryży, nie tak dawno, dostał miliardy €uro z Brukseli, jeszcze wszystkiego nie rozdał swoim przydupasom, ale musicie się spieszyć, bo kto wie!!
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2016 o 18:30
Najważniejsze, że są miliardy na tysiące pomników smoleńskich dla tych co polegli walcząc o miejsce w nadchodzących wówczas wyborach....
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 0

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 1

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć 0 3

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 0 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 10 3

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 19 7

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 30 64

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 11 22

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 14

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 14 7

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 7 2

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!