środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Zakazana zmowa cenowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 czerwca 2002, 19:45

To przede wszystkim działanie na niekorzyść konsumentów - stwierdza Alicja Urban, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Krajowa Rada Notarialna, powołując się na encykliki papieskie, uważa takie twierdzenia za rażące.

W ubiegłym tygodniu prezes UOKiK, Cezary Barański wydał decyzję nakazującą zaprzestanie praktyk monopolistycznych i zapłacenie przez KRN kary w wysokości 36 tys. zł. Chodzi o paragraf 26 kodeksu etyki zawodowej notariusza: "Przyciąganie klientów przez proponowanie niższego wynagrodzenia za usługi notarialne jest rażącym przypadkiem nieuczciwej konkurencji”. Notariusze pobierają za swoją pracę maksymalne stawki określone przez ministra sprawiedliwości.
- Proponowanie przez notariusza niższych opłat czy reklamowanie się jest naganne. Nie wyobrażam sobie, żeby notariusz chodził, np. po biurach nieruchomości i ogłaszał, że pobiera mniejsze stawki niż inni - mówi Alicja Deczkowska, lubelski notariusz. - Taki przypadek może trafić do sądu dyscyplinarnego KRN.
Ten może zastosować karę upomnienia, nagany, kary pieniężnej, a nawet wykluczenia z zawodu.
- Ostatnia kara jest stosowana wobec notariuszy skazanych prawomocnym wyrokiem sądowym - dodaje Alicja Deczkowska.
Kontrole KRN wychwyciły 40 przypadków "nieuczciwej konkurencji” na ok. 1400 notariuszy. To właśnie na wynikach tej kontroli oparł się UOKiK.
- Uniemożliwia się konkurencję w tym zawodzie - mówi A. Urban. - Do samorządu notarialnego muszą należeć wszyscy notariusze i wszyscy muszą się stosować do kodeksu. KRN nie może narzucać swojej woli ze szkodą dla konsumentów.
- Klient sam może zaproponować niższą stawkę - ripostuje Jacek Rzączyński, prezes Izby Notarialnej w Lublinie. - Notariusz może się na nią zgodzić, biorąc pod uwagę nakład pracy, sytuację finansową klienta, itd. Ale nie powinien sam tego proponować.
Prezes Rzączyński uważa zarzuty UOKiK za bezzasadne:
- Zwłaszcza że Ministerstwo Sprawiedliwości nie miało zastrzeżeń do kodeksu - twierdzi.
Na Ministerstwo Sprawiedliwości powołuje się również UOKiK.
- Ministerstwo uznało, że notariusze, jako prowadzący działalność gospodarczą, podlegają ustawie antymonopolowej - mówi
A. Urban. - Ponieważ KRN odrzuciła naszą propozycje wycofania się z tego zapisu, wydaliśmy decyzję o zaniechaniu tej praktyki i nałożeniu kary.
KRN zapowiedziała już odwołanie się od decyzji UOKiK. Sprawą zajmie się Sąd Antymonopolowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!