wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Zamykają szkoły, bo nie ma kogo uczyć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 marca 2013, 16:52

Dwa razy mniej szkół niż w zeszłym roku chcą zlikwidować lub przekształcić samorządy z naszego regionu. W większości z nich i tak nie ma już uczniów.

Do końca lutego samorządy musiały poinformować o planowanych zmianach rodziców i kuratorium. Wczoraj lubelski kurator oświaty podał dane na ten temat. – Otrzymaliśmy informacje o 149 placówkach – wylicza Krzysztof Babisz.

To prawie dwa razy mniej niż rok temu. Z zeszłym roku mieliśmy prawdziwą lawinę likwidacji. Do lubelskiego kuratorium wpłynęły 292 pisma od gmin i powiatów z naszego regionu o zamiarze likwidacji, przekształcenia lub przekazania szkoły stowarzyszeniu. Najwięcej, aż 186 z nich, dotyczyło likwidacji. W 57 z placówek wyznaczonych do zamknięcia nie było już uczniów.

Teraz wnioski dotyczące szkół, które nie mają ani jednego ucznia, to większość. Część z nich od kilku lat działa już tylko na papierze, a likwidacja będzie formalnością. Tak jest choćby w przypadku szkół z powiatu opolskiego, gdzie likwidacja – jak informuje starosta Zenon Rodzik – jest jedynie działaniem porządkującym istniejącą strukturę sieci szkół, zgodnie ze stanem faktycznym. W żadnym przypadku nie dotyczy szkół, które mają uczniów.

Są jednak też placówki z uczniami, które samorządy chcą zamknąć – np. SP w Czesławicach w gm. Nałęczów, SP w Sielcu w gm. Leśniowice czy SP w Kępie w gm. Borzechów. Powody wszędzie te same – mniej uczniów i oszczędności.

W takich przypadkach kuratorium zwykle wydaje opinię negatywną. Opinia jest jednak wiążąca jedynie gdy dochodzi do łączenia szkół bądź przekazania ich stowarzyszeniom.

W tym roku lubelski kurator oświaty zgodził się np. na włączenie Gimnazjum w Baranowie do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w tej miejscowości. – Przeważyła opinia rodziców – tłumaczy kurator Babisz. – Skoro największa grupa osób związana ze szkołą się zgadza, połączenie będzie dla dobra dzieci, nie widzę powodu do sprzeciwu.

Zgłoszony do kuratorium zamiar nie musi oznaczać likwidacji. – Zanim zostanie podjęta taka decyzja, warto zastanowić się nad powołaniem stowarzyszenia i przekazaniem mu szkoły – zachęca kurator. Stowarzyszenie mogą powołać rodzice lub nauczyciele. – Na stronie internetowej naszego kuratorium jest pełna informacja, jak taki proces przeprowadzić krok po kroku – radzi Babisz.

Tak będzie w tym roku m.in. w Wytyczynie w gm. Urszulin, gdzie podstawówka zostanie przekazana Stowarzyszeniu Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców "Nasza Szkoła”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
M4rek
Paweł
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 marca 2013 o 19:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Czesławicach, gm. Nałęczów - dzieciaków jest ze 20, koszt utrzymania tej szkoły absurdalny. Wszyscy co maja trochę rozumu juz dawno posyłają dzieci gdzie indziej bo poziom nauczania tragiczny
Rozwiń
M4rek
M4rek (10 marca 2013 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I dobrze, że likwidują takie małe szkółki. Nauka w klasach łączonych to jest dziewiętnastowieczna paranoja. Płacić pół miliona dla dziesięciu nauczycieli uczących trzydziestu uczniów. Jeden z najgłupszych sposobów na tracenie pieniędzy.
Rozwiń
Paweł
Paweł (10 marca 2013 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Wytycznie, a nie w Wytyczynie.... Panie Redaktorze.....a gdyby Pan tak chociaż z raz przeczytał to co Pan napisał??
Pozdrawiam.
Rozwiń
jurek
jurek (10 marca 2013 o 02:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rządzący(PO i PSL) traktuje nas jak hołote, tempą, głupią masę, zdolną jedynie do fizycznej roboty, a do tego nie potrzeba żadnego wykształcenia. Propnuję przy kosciołach utworzyć szkoły parafialne w celu nauki pisania i liczenia do 100. Głupim społeczeństwem rządzi się łatwiej.
Rozwiń
rodak
rodak (10 marca 2013 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zaawansowane technologie to......trzy fakultety które ciągnie student w ciągu kształcenia się na uczelni czyli jak dojechać na czas na niektóre wykłady. Skandal szkoda pieniędzy podatników na takie technologiczne rozwiązania
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!