niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy szykuje instrumenty i orkiestrantów

Listy wolontariuszy już prawie gotowe, ale w Kraśniku jeszcze przyjmują chętnych. W większości miast i miejscowości 14 stycznia, oprócz zbiórki pieniędzy na ulicach będą też koncerty i aukcje. Lista przedmiotów do wylicytowania jeszcze może się wydłużyć. Dzięki Tobie.
W tym roku, podobnie jak w poprzednim finale, orkiestra zagra na rzecz ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach i na naukę udzielania pierwszej pomocy "Ratujemy i uczymy ratować”.

- W powiecie pieniądze zbierać będzie blisko 400 wolontariuszy. W tym roku, oprócz orkiestrowych gadżetów będziemy licytować zestawy polskich monet, które wyszły już z obiegu, a uzbierane zostały podczas poprzednich finałów. Największą atrakcją będzie przekazany na licytację fotel burmistrza - mówi Jacek Michalczyk, szef kraśnickiego sztabu WOŚP.
W najbliższy weekend chętni wolontariusze poznają zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tydzień później odbędzie spotkanie organizacyjne wszystkich wolontariuszy, a następnego dnia podzielone zostaną serduszka i rozdane identyfikatory oraz orkiestrowe puszki na pieniądze. Sztab orkiestry w Kraśniku jeszcze przyjmuje chętnych, którzy by chcieli zbierać pieniądze. Codziennie zgłaszają się nowi młodzi ludzie.

W Puławach lista wolontariuszy jest już zamknięta. Na ulicach miasta pieniądze będzie zbierało 150 osób.
- Identyfikatory mamy wyrobione, czekamy jeszcze na puszki. Nasi wolontariusze to głównie uczniowie. W tym roku przeprowadziliśmy selekcję chętnych. Tych, którzy nie sprawdzili się w poprzednich finałach odrzuciliśmy - mówi Jolanta Kuś, koordynatorka sztabu, który już tradycyjnie mieści się przy banku PEKAO S.A. Koordynatorka przyznaje, że bardziej niż wolontariuszy brakuje jej osób do pracy w sztabie. - Mało jest młodych ludzi, którzy chcieliby nas wspomóc. Nawet zastanawialiśmy się czy w tym roku nie zrezygnować z organizacji finału, ale szkoda byłoby gdyby Puławy nie miały swojego wkładu w WOŚP - dodaje Jolanta Kuś.
Imprezy towarzyszące finałowi w Puławach będą się odbywały w "Domu Chemika”. W sobotę będą koncerty, w niedzielę aukcja.

W Rykach, które grają w orkiestrze od samego początku, pieniądze będzie zbierało 50 wolontariuszy. Chętni to w większości uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, bo w tej szkole działa sztab akcji. Plan koncertów układa ryckie Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Ryki szykują prawdziwy maraton imprezowy, bo finał rozpocznie się tu w klubie Masarnia, koncertem zespołu Pawła Grudniaka - początek o północy z soboty na niedzielę. Potem będzie dyskoteka, a na szóstą rano zaplanowano seans filmowy. W niedzielę o godz. 16 impreza przeniesie się w plener, na plac przed Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. Oprócz koncertów będzie m.in. pokaz walk rycerskich. A na licytacji będzie można powalczyć o gigantyczny tort przygotowany przez miejscowego cukiernika.
W Świdniku do akcji szykuje się 150 wolontariuszy. Finał tradycyjnie odbędzie się w kinie "Lot”, ale będą też imprezy w świdnickich klubach. Planowana jest m.in. wystawa samochodów wojskowych, które udostępni kolekcjoner tego sprzętu.
- Czekamy jeszcze na ciekawe przedmioty na licytację. Jeśli ktoś chce przekazać nam coś nietypowego, może się do nas zgłosić - mówi Anna Bielak, koordynatorka ze świdnickiego sztabu.

W Łęcznej będą działały co najmniej dwa sztaby. Do Centrum Kultury zgłosiło się 30 wolontariusz. Drugi sztab zawiązał się przy Zespole Szkół nr 1. - Mamy 34 wolontariuszy. Byliśmy w pierwszym finale, nawet występowaliśmy w telewizji. Potem byłą przerwa. Ale młodzież tak się sprawdziła w ostatniej akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, że postanowiliśmy wrócić też do orkiestry - mówi Grażyna Król, dyrektor szkoły.
Co najmniej dwa sztaby będą też w Dęblinie. Jeden z nich - przy Miejskim Domu Kultury, który zorganizuje koncerty lokalnych zespołów w kinie Twierdza. Tradycyjnie, pieniądze będą też zbierać podchorążowie ze Szkoły Orląt.
Zbiórka pieniędzy będzie w Kazimierzu. Sztab powstał przy kazimierskim Zespole Szkół. Wolontariuszy będzie 40.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!