niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Opolanie czekają na nową oczyszczalnię

Zdrowsza woda, nie zanieczyszczone gleby i mniej hałaśliwe urządzenia – to zalety nowej sieci kanalizacyjnej. Prace przy niej ruszą już w lutym.

– Ta gigantyczna inwestycja obejmie całe Opole Lubelskie. Robimy ją pod kątem ochrony środowiska, dlatego udało nam się uzyskać środki unijne – cieszy się Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 7 mln. zł. Z tego połowa to pieniądze z Unii Europejskiej.
Realizację całego projektu rozpoczęto w kwietniu 2006 roku. W jego skład wchodzi kilka inwestycji. Najważniejszy z nich to przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków.

– Teraz przygotowujemy projekt techniczny, a od lutego powinny ruszyć prace na terenie oczyszczalni – mówi Gabriela Teresińska-Pruchniak z Urzędu Miasta w Opolu Lubelskim. Będą one trwać do maja 2008 roku.
– Dla mieszkańców to czysty zysk. Zostaną podłączeni do kanalizacji za symboliczną opłatą dzięki środkom z UE. Gdyby to robili we własnym zakresie, ponieśliby ogromny koszt – tłumaczy Teresińska-Pruchniak. I dodaje, że dzięki nowej oczyszczalni, podniesie się nie tylko jakość wody, ale również odejdą mieszkańcom problemy z konserwacją własnych przyłączy.

Jeden z etapów projektu został już rozpoczęty. Od listopada trwa bowiem rozbudowa sieci kanalizacyjnej na osiedlu Zajezierze. Wcześniej były tam szamba, nie było wodociągu. Przy ulicy Kwiatowej prace przy jednym odcinku sieci zostały już zakończone.
Stara oczyszczalnia została zaprojektowana w latach 80. Wtedy ścieków przemysłowych było 20 proc., a ścieków bytowych (od ludzi) – 80 proc.
– Teraz te proporcje się zmieniły, tych przemysłowych jest 50 proc. i stara oczyszczalnia nie daje rady. Przez to woda dla ludzi jest gorszej jakości, zanieczyszczenia przenikają też do gleby – wyjaśnia Teresińska-Pruchniak. Dodaje, że stara oczyszczalnia za głośno pracuje i przekracza normy hałasu.

Z nowej oczyszczalni cieszą się też mieszkańcy. – Kanalizacja jest potrzebna, bo ułatwi nam życie. Mam nadzieję, że szybko do nas dotrze – mówi Mirosław Czopek z Opola Lubelskiego.
– Mnie jeszcze nie podpięli do sieci, ale najwyraźniej zaczęli od drugiej strony – mówi Edmund Grusiecki, mieszkaniec ul. Kwiatowej. – Ale nie jestem pewien czy kanalizacja mi się opłaci. Teraz płacę 2,50 zł z metr sześcienny wody, a po przyłączeniu płaciłbym dwa razy więcej

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!