piątek, 22 września 2017 r.

Lubelskie

Ziarno żąda siewu

Dodano: 12 marca 2002, 21:12

Tegoroczny limit upraw tytoniu ma być na takim samym poziomie jak w roku ubiegłym. Rząd zadeklarował także dopłaty do produkcji. Warunek jest jeden: zakłady tytoniowe muszą zakontraktować w tym roku 27,5 tys. ton surowca. Czy zdołają skupić tyle tytoniu, okaże się być może już dziś, po debacie w Ministerstwie Rolnictwa.

- Brak zdecydowanych działań rządu może spowodować, że kolejne tysiące rolników i ich rodziny stracą podstawy swojego bytu materialnego - apelował na niedawnym posiedzeniu Sejmu poseł Jan Byra, któremu szybko w sukurs przyszli inni parlamentarzyści Lubelszczyzny.
Rząd obiecuje, że będzie tak jak w roku ubiegłym: kontraktacja w całym kraju utrzyma się na poziomie 27,5 tys. ton. Będą też dopłaty do skupu tytoniu w wysokości 2,30 zł do kilograma. Z budżetu państwa pójdzie na ten cel ponad 63 mln zł.
- Jeżeli zakłady tytoniowe nie będą gotowe skupić 27,5 tys. ton tytoniu, to nie wiem co będzie. Wszystko się opóźnia. W tej chwili plantator powinien mieć już umowę kontraktacyjną i rozpocząć w tunelu siew. Czekamy jednak na rozwój sytuacji. Nie wykluczamy akcji protestacyjnych. Rząd powinien się tym zainteresować. Fermentownia tytoniu w Krasnymstawie jest w stanie skupić i przerobić 13,5 tys. ton tytoniu. Agencja Rynku Rolnego musiałaby wyłożyć na ten cel kilkanaście milionów złotych - powiedział Józef Pluskwa z Łukowej, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Plantatorów Tytoniu Ziemi Lubelskiej.(lew)
Od kilku już lat następuje systematyczne ograniczanie uprawy tytoniu. Na Lubelszczyźnie, w 2000 roku zakontraktowanych było 12,5 tys., a w roku ubiegłym tylko ok. 7 tys. ton.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!