wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Ziarno żąda siewu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2002, 21:12

Tegoroczny limit upraw tytoniu ma być na takim samym poziomie jak w roku ubiegłym. Rząd zadeklarował także dopłaty do produkcji. Warunek jest jeden: zakłady tytoniowe muszą zakontraktować w tym roku 27,5 tys. ton surowca. Czy zdołają skupić tyle tytoniu, okaże się być może już dziś, po debacie w Ministerstwie Rolnictwa.

- Brak zdecydowanych działań rządu może spowodować, że kolejne tysiące rolników i ich rodziny stracą podstawy swojego bytu materialnego - apelował na niedawnym posiedzeniu Sejmu poseł Jan Byra, któremu szybko w sukurs przyszli inni parlamentarzyści Lubelszczyzny.
Rząd obiecuje, że będzie tak jak w roku ubiegłym: kontraktacja w całym kraju utrzyma się na poziomie 27,5 tys. ton. Będą też dopłaty do skupu tytoniu w wysokości 2,30 zł do kilograma. Z budżetu państwa pójdzie na ten cel ponad 63 mln zł.
- Jeżeli zakłady tytoniowe nie będą gotowe skupić 27,5 tys. ton tytoniu, to nie wiem co będzie. Wszystko się opóźnia. W tej chwili plantator powinien mieć już umowę kontraktacyjną i rozpocząć w tunelu siew. Czekamy jednak na rozwój sytuacji. Nie wykluczamy akcji protestacyjnych. Rząd powinien się tym zainteresować. Fermentownia tytoniu w Krasnymstawie jest w stanie skupić i przerobić 13,5 tys. ton tytoniu. Agencja Rynku Rolnego musiałaby wyłożyć na ten cel kilkanaście milionów złotych - powiedział Józef Pluskwa z Łukowej, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Plantatorów Tytoniu Ziemi Lubelskiej.(lew)
Od kilku już lat następuje systematyczne ograniczanie uprawy tytoniu. Na Lubelszczyźnie, w 2000 roku zakontraktowanych było 12,5 tys., a w roku ubiegłym tylko ok. 7 tys. ton.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!