sobota, 24 lutego 2018 r.

Lubelskie

Zima kosztowała nas grube miliony. Kilka razy więcej niż zwykle

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 marca 2010, 17:44

Samorządy z niepokojem liczą ile wydały na zimowe utrzymanie dróg. Teraz trzeba wydać krocie na ich łatanie.

Marzanna utopiona, pierwsi kierowcy zmienili już zimowe opony na letnie, a na targu są gruntowe ogórki po 20 zł kg. Wiosna. Tymczasem samorządy jeszcze myślą o drogiej zimie, bo wydały na odśnieżanie dwa, trzy razy więcej niż w poprzednim sezonie.

* Łęczna tylko do końca lutego wyłożyła 550 tys. zł na zimowe utrzymanie 86 kilometrów dróg. – To ponad dwa razy więcej niż zwykle. Ale to nie koniec, bo za marzec trzeba zapłacić umowy na kwotę 120 tys. zł – dodaje wiceburmistrz Dariusz Kowalski. Podobnie jest w * Lubartowie, gdzie na odśnieżanie 45 kilometrów dróg wydano ponad 340 tys. zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to 130 tys. zł. W Bychawie wyłożono ok. 200 tys. zł, czyli blisko trzy razy więcej niż w sezonie 2008/2009.

* Chełmski Zarząd Dróg Miejskich zimowe utrzymanie ulic zlecił dwóm firmom. Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych dostało ok. 1 mln 280 tys.zł, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – ok. 680 tys. zł. MPRD już w połowie zimy pieniędzy zabrakło. – Mówimy o ok. 700 tys. – mówi Marian Lipczuk, prezes firmy. – Musieliśmy się ratować kredytem (500 tys.) i własnymi pieniędzmi z ubiegłorocznego zysku. Nic dziwnego, że pieniędzy zabrakło. Najwięcej pochłonęły koszty piaskarek, soli i ludzkiej pracy. Dla porównania. Podczas ubiegłorocznej zimy wysypaliśmy na ulice około 200 ton soli, podczas tegorocznej: 1500 ton!

* W Zamościu koszty utrzymania dróg były trzykrotnie wyższe niż w latach poprzednich. – Tylko w styczniu i lutym na odśnieżanie wydaliśmy ponad 570 tys. zł, a w końcówce 2009 roku jeszcze ok. 147 tys. Opady śniegu były także marcu, ale ten miesiąc nie został jeszcze podsumowany – mówi Anna Muszyńska, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich.

* Lubelski Urząd Miasta na całoroczne utrzymanie ulic ma 10 mln zł. Za październikowy atak zimy, a także za odśnieżanie w grudniu magistrat zapłacił 1,9 mln złotych. Faktury były gotowe dopiero w styczniu, więc płatności obciążyły tegoroczny budżet. Styczniowa walka z zimą pochłonęła 2,7 mln złotych. A w lutym i marcu – po przeszło 2 mln złotych. Łącznie to ponad 9 mln zł.

– A gdzie pieniądze na zwykłe zamiatanie i opróżnianie koszy ulicznych? Gdzie reszta? – pyta Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w lubelskim magistracie. – Nie wyobrażam sobie, żebyśmy z tych prac zrezygnowali.

Mało tego. Dopiero teraz zacznie się wielkie łatanie dziur. – Po niektórych drogach jeździ się jak na ostatnich igrzyskach w Vancouver, bo przypominają trasę slalomu specjalnego – mówi Andrzej Zawadzki, kierowca z Łęcznej.
Łęczyńscy urzędnicy podliczyli, że na 86 kilometrów administrowanych przez miasto ok. 5 proc. to dziury. – Mamy do załatania 4 kilometry ubytków, co będzie nas kosztować około 150 tys. zł – wylicza Dariusz Kowalski.

Zamojski Zarząd Dróg Grodzkich szacuje, że na łaty pójdzie ok. 70 tys. zł. Na początek. Bo w połowie kwietnia, gdy pogoda się ustabilizuje, a ziemia rozmarznie planowany jest objazd miasta. Wtedy zapadną decyzje o tym, które odcinki wymagają poważnych remontów.

Wielkie łatanie dziurawych ulic na dobre zacznie się w całym regionie w kwietniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wściekła
vidi
kylan
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wściekła
wściekła (22 marca 2010 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem nie było odśnieżania.. Po osiedlach jeździły różne interesujące maszynerie,ale nie odśnieżały..tylko paliwo marnowały. Mam firmę w domu, więc obserwowałam co się dzieje.. Pracownicy zatrudnieni do odśnieżania stali pod blokiem, palili papierochy, wykłócali się między sobą...Tyle było roboty.. A po pieniądze łapy wyciągali! PIENIĄDZE ZOSTAŁY ZMARNOWANE! Jeśli np. zarządca informuje mnie, że zostałą wynajęta ekipa do odśnieżania, a wszyscy siedzą w kanciapie i przez 4h się "grzeją" to rodzi się pytanie o sens wykładania funduszy na takich złodziei!
Rozwiń
vidi
vidi (22 marca 2010 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po to wybieraliśmy samorządowców żeby radzili sobie w każdej sytuacji a nie lamentowali jak małe dzieci. Takiemu co płacze, należy się dokładnie przyjrzeć i uwolnić od przerastających go obowiązków w następnych wyborach. Nie radzisz sobie, siedz w domu i nie zawracaj gitary.
Rozwiń
kylan
kylan (22 marca 2010 o 04:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podniosa podatki jak nic.
Rozwiń
~miś~
~miś~ (21 marca 2010 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://www.youtube.com/watch?v=uaaU79lNab4"]http://www.youtube.com/watch?v=uaaU79lNab4[/url]
Rozwiń
quina
quina (21 marca 2010 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co racja to racja! Tutaj można by wziąć przykład z MPK, które nałożyło kary umowne na firmy nie sprzątające zatok autobusowych. Za odśnieżanie miasta kar nie było... Wywózki śniegi nie było, co gorsza wciąż nie ma:D
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!