Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 lipca 2009 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Żyją w makabrycznym smrodzie. Wszystko przez Świnkę

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 5 A A

Od kilku dni mieszkańcy Cycowa i Łęcznej żyją w makabrycznym smrodzie. Fetor wydziela rzeka Świnka. Ale spokojnie - nie grozi nam katastrofa ekologiczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nieznośny zapach roznosi się po całej Łęcznej i Cycowie. Winowajcą jest rzeka Świnka, która toczy brunatną wodę. - Z przerażeniem obserwujemy nurt rzeki. Woda przypomina ropę. Przeraźliwy smród gnijącego zielska i rozkładających się ryb nie daje żyć - mówi Paweł Bakiera, komendant Straży Miejskiej w Łęcznej. - Zawiadomiliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Po Łęcznej rozeszła się pogłoska, że za wszystko odpowiedzialna jest podtopiona oczyszczalnia ścieków w Cycowie, położona przy Świńce. Wysoka woda, według plotki, miała wypłukać z oczyszczalni nieczystości i porwać w stronę Łęcznej. Ale to nieprawda.

- Świnka z dwumetrowego potoku zmieniła się w 100-metrowe rozlewisko. Podtopiło trochę odpływ oczyszczalni, ale wysoka woda nie wtargnęła na jej teren - zapewnia Jan Baczyński, wójt Cycowa. - Moim zdaniem, przyczyną fetoru jest gnijąca roślinność.

Sytuację sanitarną bez przerwy kontroluje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie, który od kilku dni pobiera próbki wody na całej długości rzeki.

- Zbadaliśmy próbki wody pobrane niemal od źródeł Świnki do ujścia w Wieprzu. Badania wykazały, że woda nie jest zanieczyszczona substancjami ropopochodnymi czy pochodzącymi z oczyszczalni ścieków. Ten ogromny fetor, który roztacza rzeka, to sprawa gnijącej roślinności zabranej z łąk przez wodę - mówi Arkadiusz Iwańczuk, zastępca dyrektora WIOŚ w lublinie. - Taki stan rzeczy potrwa jeszcze 10-14 dni, w zależności od pogody. Im więcej będzie słońca, które osuszy gnijące resztki, tym szybciej smród ustąpi. A śnięte ryby, to po prostu efekt braku tlenu, który trudniej się rozpuszcza w ciepłej wodzie, która w Śwince ma 27 stopni Celsjusza - dodaje dyrektor.

Na szczęście, w miejscowościach, przez które przepływa rzeczka, nie ma zagrożenia dla ujęć wody pitnej. - Pompy są położone wysoko, ujęcie zaopatrujące gminę w wodę jest bezpieczne - dodaje Jan Baczyński.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
misia / 31 lipca 2009 o 16:24
jaka świnka to nie wina świnki tylko bezmyślnych ludzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 9 lipca 2009 o 20:59
Jak to świnka
Avatar
Wielkie SZAMBO / 8 lipca 2009 o 15:31
Witam!

Przez 4 lata uczeszczania do szkoły często chodziłem po kładce która jest na załączonej fotografii, gdy przejdziemy się wzdłoż rzeki zauważymy kilka rur które wykorzystując naturalny spadek wyprowadzają SZAMBO z domów położonych na wzniesieniu wzdłuż rzeki. Tam zawsze śmierdziało i będzie śmierdzieć z winny mieszkańców Staro Wsi.

Czy fotograf robiący zdjęcie nie mógł pofatygować się o zdjęcia owej "kanalizacji" ?
Avatar
obszarnik / 8 lipca 2009 o 10:41
A AR i MR będzie przestrzegać podczas kontroli wzajemną zgodność i dziwić się jak to rolnicy nie dbają o ekologię i zatruwają środowisko i procentami karać wysokość dopłat najpierw 3 % potem 5% a może nawet 100 %
Avatar
~kaska~ / 8 lipca 2009 o 07:28
Nie tylko Łęczna i Cyców..
Włodawa też dusi się w smrodzie przez gnijącą trawę i ryby z wylanej Włodawki..
Avatar
misia / 31 lipca 2009 o 16:24
jaka świnka to nie wina świnki tylko bezmyślnych ludzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 9 lipca 2009 o 20:59
Jak to świnka
Avatar
Wielkie SZAMBO / 8 lipca 2009 o 15:31
Witam!

Przez 4 lata uczeszczania do szkoły często chodziłem po kładce która jest na załączonej fotografii, gdy przejdziemy się wzdłoż rzeki zauważymy kilka rur które wykorzystując naturalny spadek wyprowadzają SZAMBO z domów położonych na wzniesieniu wzdłuż rzeki. Tam zawsze śmierdziało i będzie śmierdzieć z winny mieszkańców Staro Wsi.

Czy fotograf robiący zdjęcie nie mógł pofatygować się o zdjęcia owej "kanalizacji" ?
Avatar
obszarnik / 8 lipca 2009 o 10:41
A AR i MR będzie przestrzegać podczas kontroli wzajemną zgodność i dziwić się jak to rolnicy nie dbają o ekologię i zatruwają środowisko i procentami karać wysokość dopłat najpierw 3 % potem 5% a może nawet 100 %
Avatar
~kaska~ / 8 lipca 2009 o 07:28
Nie tylko Łęczna i Cyców..
Włodawa też dusi się w smrodzie przez gnijącą trawę i ryby z wylanej Włodawki..
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 2 8

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 2

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 8

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 74 5

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 6 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 1 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 13 27

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria