Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor: Zdjęcie autora ALIS
0 A A
Opaska życia trafi do 135 osób starszych z powiatu kraśnickiego
Opaska życia trafi do 135 osób starszych z powiatu kraśnickiego (fot. Starostwo Powiatowe w Kraśniku)

Wygląda jak zwykła plastikowa opaska, ale ma naprawdę potężną moc. Sama mierzy tętno i ciśnienie krwi, a nawet ratuje życie. To pierwszy taki projekt w województwie lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysłodawcą wprowadzenia w powiecie kraśnickim elektronicznej „bransoletki życia” jest Marek Kos, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego i jednocześnie lekarz oraz dyrektor szpitala w Kraśniku.

– O teleopiece w szerszym zakresie dowiedziałem się przed niespełna 2 laty. Pomysł przywiozłem z województwa pomorskiego, gdzie taka forma opieki działa od wielu lat i obejmuje dziesiątki tysięcy osób. Od tego czasu staram się wprowadzić ją w naszym województwie, gdyż osób samotnych, starszych i niepełnosprawnych jest bardzo dużo. Taka forma pomocy nie jest bardzo droga, a daje ogromne poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia Marek Kos.

W Kraśniku rusza program pilotażowy

Urządzenie mierzy tętno, ciśnienie krwi, a także reaguje na utratę przez pacjenta równowagi. Już niebawem w powiecie kraśnickim rusza pilotażowy program, który zapewni opaski ratujące życie.

Trafią one do osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych.

– To ważny dla powiatu kraśnickiego dzień. Cieszę się, że projekt realizujemy w szerokim partnerstwie z samorządami. Mam nadzieję, że te działania pozwolą zniwelować wyłączenie społeczne wielu osób, a także zapewnią wszystkim potrzebującym poczucie bezpieczeństwa.

Tylko w powiecie kraśnickim liczba osób, która mogłaby korzystać z urządzenia, jest liczona
w tysiącach – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki.

Opaskę życia dostanie 135 osób z powiatu kraśnickiego. To urządzenie z nadajnikiem, które będzie monitorowane przez centrum powiadamiania. Opaska wyposażona jest w alarmowy przycisk życia, który pozwoli pacjentowi połączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i wezwać pomoc. Operatorzy będą zbierać dane na temat osób wskazanych przez ośrodki pomocy społecznej. W bazie zostaną zgromadzone podstawowe informacje o pacjencie, a także historia przebytych chorób oraz przyjmowane leki.

– Opaska jest projektem pilotażowym. Jak dotąd nikt nie wymyślił szybszego urządzenia powiadamiającego o potrzebie pomocy. Z demografii i prognoz wynika, że potrzebujących pomocy będzie przybywało. Mam nadzieję, że inne samorządy również podejmą się realizacji takiej inicjatywy – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Dodatkowe warsztaty

Dodatkowo dla osób objętych wsparciem zostaną zorganizowane warsztaty zapobiegające utrwalaniu wśród ludzi starszych zachowań, które prowadzą do osamotnienia lub wykluczenia z lokalnej społeczności.
Powiat kraśnicki zakupi opaski z unijnego projektu, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jego wartość to blisko 900 tys. zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium