Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 kwietnia 2022 r.
12:29

Lublin. Mieszkania mogą powstać na terenie u zbiegu ul. Choiny i Wojtasa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 0 A A
Nowe osiedle miałoby powstać u zbiegu ul. Choiny i Wojtasa
Nowe osiedle miałoby powstać u zbiegu ul. Choiny i Wojtasa (fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zamierza dopuścić budowę mieszkań na terenach położonych u zbiegu ul. Choiny i Wojtasa. Urząd ogłosił projekty nowych planów zagospodarowania tych miejsc, a wszyscy zainteresowani mogą teraz zgłaszać swoje uwagi i zastrzeżenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejscy planiści chcą umożliwić budowę nowego osiedla na 13 hektarach położonych na północ od ul. Wojtasa między ul. Choiny a Czerwcową. Od północy osiedle byłoby ograniczone planowanym przedłużeniem ul. Nasutowskiej do ronda, które ma kształt podobny do biszkopta.

Dzisiaj dużą cześć tego obszaru zajmują pola uprawne, na części (przy ul. Choiny 57) są obiekty usługowe i siedziba spółdzielni mieszkaniowej, zaś na innej części (między Wojtasa a Sierpniową) stoi zabudowa jednorodzinna i usługowa.

Obowiązujący plan zagospodarowania terenu rezerwuje to miejsce głównie pod przemysł i magazyny. Ratusz zamierza zmienić przeznaczenie tych nieruchomości i umożliwić ich wykorzystanie pod zabudowę mieszkaniową i usługową.

W piątek Urząd Miasta ogłosił projekt nowego planu zagospodarowania tego obszaru. Z projektu wynika, że pomiędzy ul. Wojtasa i Sierpniową oraz u zbiegu ul. Wojtasa i Choiny możliwe będzie stawianie zabudowy jednorodzinnej i usługowej. O proporcjach między usługami a powierzchnią mieszkalną decydowałby sam inwestor i miałby w tym pełną swobodę.

Wśród dozwolonych w tym miejscu usług miałyby się znaleźć także domy studenckie, o czym wprost mówi projekt planu. Teoretycznie mogłoby to otworzyć deweloperom furtkę do budowy obiektów, które nie różniłyby się wyglądem od bloków mieszkalnych, ale formalnie będących "akademikami". Niezależnie od tego, jak dużą fantazją wykażą się deweloperzy, nie zbudują nic wysokiego, bo plan ma zakazać stawiania budynków mających ponad 10 m wysokości i więcej niż jedno piętro.

Na północ od wspomnianej strefy wyznaczony ma być grunt pod budownictwo wielorodzinne i usługowe. Również w tym przypadku inwestor swobodnie decydowałby o tym, ile procent budynku zajmą mieszkania, a ile usługi. Także tutaj wśród dozwolonych usług wymieniona jest budowa domów studenckich. To z kolei pozwoliłoby deweloperowi na skorzystanie z łagodniejszych (niż te stawiane blokom) wymogów dotyczących minimalnej liczby miejsc parkingowych.

Planiści proponują, by zobowiązać inwestorów do zapewnienia nie mniej niż 1,3 miejsca parkingowego na każdy lokal mieszkalny (bez względu na jego metraż), zaś w przypadku akademików proponowane minimum to 1 miejsce postojowe na każde trzy pokoje w domu studenckim.

Oczywiście plan miałby pozwalać także na inne usługi. Mowa jest m.in. o biurach, sklepach, gastronomii, przedszkolach, szkołach, żłobkach, przychodniach, hotelach, bankach czy sądach. Dla każdej kategorii usług inaczej określany miałby być minimalny wskaźnik parkingowy.

Jak wysoka zabudowa może powstać w tym miejscu? Planiści proponują, by wzdłuż ul. Choiny budynki miały nie więcej niż 16 metrów wysokości (trzy piętra). Od strony planowanego przedłużenia ul. Nasutowskiej budynki mogłyby sięgać 18 m wysokości, podobnie jak w pobliżu opisywanej już wcześniej strefy zabudowy jednorodzinnej i usługowej. W samym środku osiedla dopuszczone byłoby wznoszenie budynków o wysokości 22 m.

Ratuszowi planiści chcą także wprowadzić wymóg zapewnienia placu zabaw dzieciom z nowych bloków mieszkalnych. Określają go tak, że na każdej działce inwestycyjnej będzie musiał powstać przynajmniej jeden plac zabaw o szerokości nie mniejszej niż 5 m i powierzchni przynajmniej 100 mkw., ale z zachowaniem przelicznika 1 mkw. placu na każde mieszkanie.

Przy ul. Nasutowskiej wyznaczony ma być również obszar usług. Pokrywa się on z terenem, na którym stoją budynki z adresem ul. Choiny 57a. Plan przewiduje też obszary zieleni mającej osłonić zabudowę od strony głównych dróg. – Projekt wyznacza również główne powiązania pieszo-rowerowe i strefę przestrzeni publicznej w centralnej części, jako miejsce o wyjątkowych walorach architektonicznych i przestrzennych – wylicza Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza.

Od teraz każdy może zgłosić swoje uwagi i zastrzeżenia do propozycji Urzędu Miasta. Można to zrobić mailem (planowanie@lublin.eu), na papierze (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), przez stronę internetową decyduje.lublin.eu lub poprzez system ePUAP. Uwagi będą przyjmowane przez Ratusz do 18 maja.

Wszyscy zainteresowani mogą również wziąć udział w publicznej dyskusji z planistami, która ma się odbyć 12 kwietnia (Ratusz, sala 2, godz. 13). Aby uczestniczyć w tej rozmowie, trzeba się wcześniej zapisać (tel. 81 466 23 00 lub mail planowanie@lublin.eu), co można zrobić najpóźniej 8 kwietnia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty