Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 sierpnia 2021 r.
17:40

Ratusz ma zmienić przyszłość wąwozów w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 34 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zapowiada, że będzie chronić przed zabudową wąwóz między Czubami a lasem. W tym celu ma zmienić plan zagospodarowania, ale inwestor planujący biurowiec może być szybszy. Przed zabudową chroniona ma być też część okolic hali Globus.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zapowiadana przez prezydenta zmiana przeznaczenia terenu ma dotyczyć całego wąwozu między Czubami a linią kolejową wzdłuż lasu Stary Gaj. Częściową zabudowę doliny dopuszcza obowiązujący od 19 lat plan zagospodarowania, który naprzeciw ul. Wyżynnej (os. Górki) wyznacza „tereny aktywności gospodarczej obejmujące obszary zgrupowań przemysłowo-składowych”.

Do takiej budowy do niedawna nikt się nie szykował. Ale teraz lubelska spółka Global Rent zamierza postawić biurowiec na zboczu wąwozu. Mieszkańcy osiedla obawiają się, że będzie to oznaczać początek końca zielonej doliny.

W poniedziałek prezydent ogłosił, że chce zmiany planu zagospodarowania wąwozu. – Obecny plan nie zabezpiecza należycie interesów celu publicznego – ocenia Krzysztof Żuk. Nowy dokument ma przewidywać tutaj zieleń, bo tak przeznaczenie terenu jest określone w innym studium przestrzennym z 2019 r., a plan musi być zgodny ze studium. – Wyłączymy ten teren z urbanizacji - dodał.

O rozpoczęciu prac nad nowym planem już w przyszłym tygodniu decydować ma Rada Miasta. Jej uchwała nie da wąwozowi natychmiastowej ochrony przed zabudową. Opracowanie nowego planu będzie trwać miesiącami i jest możliwe, że w tym czasie spółka dostanie pozwolenie na budowę biurowca. – To ryzyko zawsze będzie – przyznaje Żuk.

Zablokowanie przez Ratusz tej inwestycji może być w praktyce trudne. Urząd Miasta nie może zawiesić rozpatrywania wniosku o pozwolenie budowlane i tłumaczyć tego trwającymi pracami nad zmianą planu zagospodarowania. – Takiego trybu zawieszenia nie przewiduje prawo budowlane – przyznaje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Obecnie spółka Global Rent stara się o decyzję środowiskową dla budowy biurowca. Pierwszą, odmowną, motywowaną przez Urząd Miasta m.in. obawami o krajobraz, zaskarżyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nakazało urzędnikom ponownie zbadać sprawę. Dokumenty są wciąż rozpatrywane przez Ratusz. – Nie ma decyzji – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Termin rozstrzygnięcia sprawy przesunięto na 17 września.

Zmiana planu zagospodarowania wąwozu nie będzie się ograniczać do części naprzeciw os. Górki. Uchwała ma dotyczyć długiego pasa terenu, sięgającego aż do al. Kraśnickiej. Ratusz nie zamierza wykreślać stąd nowej ulicy, równoległej do linii kolejowej, prowadzonej częściowo śladem ul. Węglinek i Folwarcznej. Droga jest wrysowana w studium przestrzenne, a Urząd Miasta uważa, że taka trasa będzie potrzebna.

– Układ komunikacyjny tej części miasta, budowanej dość intensywnie, musi mieć w przyszłości zabezpieczenie w postaci potencjalnej nowej ulicy – wyjaśnia Żuk.

Okolice Globusa

Na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent zapowiedział też, że na wrześniowym posiedzeniu uchwalona ma być zmiana planu zagospodarowania terenów na Globusie. Chodzi o 13 ha pomiędzy ul. Kazimierza Wielkiego, Jaworowskiego, Zana i Filaretów. Dokument umożliwi budowę nowych obiektów usługowych bliżej ul. Filaretów i ronda. – Chociażby z myślą o obiektach wspomagających halę – stwierdza prezydent.

Z deklaracji władz miasta wynika też, że położone przy Globusie ogródki działkowe mają dostać ochronę planistyczną, wykluczona ma być ponadto zabudowa terenu naprzeciw ul. Jaworowskiego.

Część terenu przy Globusie już wróciła bądź wkrótce wróci w ręce dawnych właścicieli, którzy zostaną w efekcie z mało przydatnymi im terenami zielonymi. Zadowoleni nie muszą być również obecni właściciele terenów naprzeciw os. Górki, bo tereny zielone nie przyniosą im dochodu w przeciwieństwie do terenów budowlanych. Ratusz już przyznaje, że liczy się z koniecznością wypłaty odszkodowań.

Urząd Miasta ogłosił także zamiar sporządzenia planów zagospodarowania dla ważniejszych przestrzeni publicznych. – Mam na myśli lasy, ogrody, parki zieleńce, skwery, bulwary – wylicza Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Prace jej zespołu mają dotyczyć m.in. fragmentów bulwaru nad Bystrzycą, pl. Kaczyńskiego, parku Akademickiego, czy też terenów pod powiększenie Ogrodu Botanicznego UMCS.

(fot. Piotr Michalski)

Beton wgryzł się w zieleń

Na konferencji prasowej urzędnicy odnieśli się też do słów Krzysztofa Wiejaka, wieloletniego redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego, który – jako mieszkaniec terenów położonych na północ od ul. Zelwerowicza – krytykuje tempo prac nad planem zagospodarowania tego obszaru. Uchwała o opracowaniu planu została podjęta już w 2013 r., projekt dokumentu został ogłoszony dopiero osiem lat później. W międzyczasie powstały tu blokowiska wznoszone w oparciu o tzw. wuzetki, czyli decyzje o warunkach zabudowy. Dzisiaj plan ma usankcjonować istniejące osiedla.

Ratusz broni się, że z opracowaniem planu musiał czekać do uchwalenia nowego studium przestrzennego, bo stare studium wyznaczało tu tereny rolne bez prawa zabudowy. Tłumaczy też, że w tym czasie nie można było odmawiać „wuzetek” deweloperom, chociaż przyznaje, że „szkodą” było to, że zabudowano część gruntów mających stanowić Ekologiczny System Obszarów Chronionych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Koniec sezonu w lubelskim Teatrze Andersena. Ostatnie spektakle przed wakacjami
25 maja 2024, 16:00

Koniec sezonu w lubelskim Teatrze Andersena. Ostatnie spektakle przed wakacjami

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. Jest to ostatni moment żeby odwiedzić Teatr przed wakacjami.

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci
25 maja 2024, 17:00

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci

Cały najbliższy weekend Biłgoraj będzie świętował. Dni miasta to okazja do wybrania się na kilka koncertów. Nie zabranie również animacji dla najmłodszych.

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

Juniorki młodsze MKS Lublin dopiero co wygrały turniej ćwierćfinały mistrzostw Polski. A już w piątek rozpoczną batalię w Final Four. Impreza znowu odbędzie się w hali Globus.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty