Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 stycznia 2017 r.
20:27

1000 igiełek energii i żadnych chorób. Jak zostać morsem i jak przygotować się do kąpieli?

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
0 6 A A

Na dworze trzaska dwudziesto-stopniowy mróz. Problemem staje się odpalenie samochodu, nie chce się wychodzić na zewnątrz. Z pewnością wiele osób w taką pogodę najchętniej napaliłoby w kominku i skryło się pod kocem. Mroźny weekend można jednak spędzić inaczej: wyjść na dwór, zdjąć ubranie i wskoczyć do lodowatej wody.

Ostatnie mrozy to znakomita pogoda dla amatorów zimowych kąpieli, choć Paweł Drozd z Lubelskiego Klubu Morsów mówi, że mogłoby być zimniej. – Chętnie wykąpałbym się przy minus trzydziestu. Dla Rosjan czy Finów to normalna rzecz, na dodatek u nich jest przyjęte, że zanurza się cały organizm – wyjaśnia miłośnik lodowych kąpieli.

Paweł Drozd morsuje już drugi sezon, wcześniej, jak wspomina, testował swoje możliwości. – Jeśli chodzi o początki, to są dwie szkoły, jedna zakłada „challange” – wskakiwanie od razu do lodowatej wody, inna to przystosowywanie organizmu. Ja np. wychodziłem zimą na ogródek i nacierałem się śniegiem – wyjaśnia mors.

Przełamanie barier

Powody, dla których ludzie zaczynają morsować są różne, podobnie jak zalety wynikające z mroźnych kąpieli. – Na początku chodzi o przełamanie pewnego rodzaju barier. W domu się utarło, że jak jest zimno, to zaraz dopada zapalenie płuc i wszelkie choroby, my pokazujemy że jest inaczej – wyjaśnia Piotr Kańczugowski, który wskakuje do zimnej wody od ok. 9 lat. – Nie ukrywam, że na początku, gdy widziałem morsów, myślałem, że to grupa wariatów – śmieje się. Najniższa temperatura, przy której morsował Piotr wynosiła ok. 24 stopni poniżej zera. – Pamiętam, jak woda chlupnęła mi wtedy w okulary i zamarzła, zrobiły nam się sople we włosach.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pierre Dolen / 17 stycznia 2017 o 14:59
Już od dawna mam chęć pojawić się wśród morsów... To przyjedz w niedzielę po 13tej. O 12 kąpie sie klub morsów i jest mnóstwo gapiów itp. Za to o 14, 15 jest spokój a zawsze trafisz na 1-2 osoby które się kapią.
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 14:53
"Trzeba być idiotą żeby włazić do tak syfnej wody" - powiedz to tym którzy się kapią w zalewie latem
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 15:50
Trzeba być idiotą żeby włazić do tak syfnej wody
Avatar
Gość / 15 stycznia 2017 o 06:43
Już od dawna mam chęć pojawić się wśród morsów, ale odstraszają mnie dziennikarze/fotografowie i późniejsze ich publikacje w internecie mojej faciaty... i dlatego od roku nie przychodzę :) Ale bardzo zazdroszczę! Uważam, że to świetny pomysł prozdrowotny!
Avatar
Gość / 14 stycznia 2017 o 20:41
Na zdrowie;)
Avatar
Gość / 14 stycznia 2017 o 20:40
trzeba być świrem by w zimie włazić do zalewu. na głowę wali nie tylko facetom ale i babom co widać na fotkach. jest to objaw choroby t.zw szał macicy. opisze ten zespół chorobowy : szał macicy zjawisko biologiczno-chemiczno-fizyczne, spotykające wybrane samice gatunku homo sapiens w wieku dojrzewania umysłowego (w wieku 11-19 lat, jednak w krańcowych przypadkach wiek dochodzi nawet do 99). objawy: dotknięta szałem macicy samica homo sapiens zaczyna się ostro malować, zaprzestaje czynności stymulujących rozwój mentalny i umysłowy, chodzi na dyskoteki, wykonując z samcami w wieku 19-45 lat ruchy posuwisto-zwrotne, nieczęsto kończące się penetracją. zażywa różnego rodzaju substancje psychoaktywne. uważa, iż jest najpiękniejsza, najmądrzejsza. dotknięte szałem macicy samice izolują się od zdrowych, owijając je swymi nićmi, po czym dusząc, w pierwszej kolejności hojniej obdarzone urodą. występowanie: częściej szał macicy dotyka samice żyjące na prowincji (około 80 % populacji w podanym wieku, gdy w mieście około 50 %). jak rozpoznać: patrz - objawy. leczenie: a) leczenie metodą domową należy rozłożyć zakażoną szałem macicy na płaskiej powierzchni, ująć w dłonie pas o szerokości co najmniej 5 cm i grubości więcej niż 3 mm, wycelować w środek odbytnicy i na***ać równomiernie przez kolejne 15 minut, nie zważając na krzyki. b) metody farmakologiczne brak. jedyna metoda na przegonienie szału z macicy została opisana w podpunkcie a). po leczeniu należy zastosować 40-dniową kwarantannę. częste są nawroty choroby. należy pamiętać, iż szał macicy jest zaraźliwy i wyleczoną należy trzymać z dala od zakażonych osobników.
trzeba być świrem by w zimie włazić do zalewu. na głowę wali nie tylko facetom ale i babom co widać na fotkach. jest to objaw choroby t.zw szał macicy. opisze ten zespół chorobowy : szał macicy zjawisko biologiczno-chemiczno-fizyczne, spotykające wybrane samice gatunku homo sapiens w wieku dojrzewania umysłowego (w wieku 11-19 lat, jednak w krańcowych przypadkach wiek dochodzi nawet do 99). objawy: dotknięta szałem macicy samica homo sapiens zaczyna się ostro malować, zaprzestaje czynności stymulujących rozwój mentalny i umysłowy, chodzi na... rozwiń
Avatar
Pierre Dolen / 17 stycznia 2017 o 14:59
Już od dawna mam chęć pojawić się wśród morsów... To przyjedz w niedzielę po 13tej. O 12 kąpie sie klub morsów i jest mnóstwo gapiów itp. Za to o 14, 15 jest spokój a zawsze trafisz na 1-2 osoby które się kapią.
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 14:53
"Trzeba być idiotą żeby włazić do tak syfnej wody" - powiedz to tym którzy się kapią w zalewie latem
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 15:50
Trzeba być idiotą żeby włazić do tak syfnej wody
Avatar
Gość / 15 stycznia 2017 o 06:43
Już od dawna mam chęć pojawić się wśród morsów, ale odstraszają mnie dziennikarze/fotografowie i późniejsze ich publikacje w internecie mojej faciaty... i dlatego od roku nie przychodzę :) Ale bardzo zazdroszczę! Uważam, że to świetny pomysł prozdrowotny!
Avatar
Gość / 14 stycznia 2017 o 20:41
Na zdrowie;)
Avatar
Gość / 14 stycznia 2017 o 20:40
trzeba być świrem by w zimie włazić do zalewu. na głowę wali nie tylko facetom ale i babom co widać na fotkach. jest to objaw choroby t.zw szał macicy. opisze ten zespół chorobowy : szał macicy zjawisko biologiczno-chemiczno-fizyczne, spotykające wybrane samice gatunku homo sapiens w wieku dojrzewania umysłowego (w wieku 11-19 lat, jednak w krańcowych przypadkach wiek dochodzi nawet do 99). objawy: dotknięta szałem macicy samica homo sapiens zaczyna się ostro malować, zaprzestaje czynności stymulujących rozwój mentalny i umysłowy, chodzi na dyskoteki, wykonując z samcami w wieku 19-45 lat ruchy posuwisto-zwrotne, nieczęsto kończące się penetracją. zażywa różnego rodzaju substancje psychoaktywne. uważa, iż jest najpiękniejsza, najmądrzejsza. dotknięte szałem macicy samice izolują się od zdrowych, owijając je swymi nićmi, po czym dusząc, w pierwszej kolejności hojniej obdarzone urodą. występowanie: częściej szał macicy dotyka samice żyjące na prowincji (około 80 % populacji w podanym wieku, gdy w mieście około 50 %). jak rozpoznać: patrz - objawy. leczenie: a) leczenie metodą domową należy rozłożyć zakażoną szałem macicy na płaskiej powierzchni, ująć w dłonie pas o szerokości co najmniej 5 cm i grubości więcej niż 3 mm, wycelować w środek odbytnicy i na***ać równomiernie przez kolejne 15 minut, nie zważając na krzyki. b) metody farmakologiczne brak. jedyna metoda na przegonienie szału z macicy została opisana w podpunkcie a). po leczeniu należy zastosować 40-dniową kwarantannę. częste są nawroty choroby. należy pamiętać, iż szał macicy jest zaraźliwy i wyleczoną należy trzymać z dala od zakażonych osobników.
trzeba być świrem by w zimie włazić do zalewu. na głowę wali nie tylko facetom ale i babom co widać na fotkach. jest to objaw choroby t.zw szał macicy. opisze ten zespół chorobowy : szał macicy zjawisko biologiczno-chemiczno-fizyczne, spotykające wybrane samice gatunku homo sapiens w wieku dojrzewania umysłowego (w wieku 11-19 lat, jednak w krańcowych przypadkach wiek dochodzi nawet do 99). objawy: dotknięta szałem macicy samica homo sapiens zaczyna się ostro malować, zaprzestaje czynności stymulujących rozwój mentalny i umysłowy, chodzi na... rozwiń

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 4 0

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 11 4

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 2 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 54 6

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech?

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech? 0 1

Rozmowa z Maciejem Łastowieckim, właścicielem firmy iOPIEKA, która oferuje legalne zatrudnienie dla opiekunów i opiekunek osób starszych głównie na terenie Niemiec.

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu 1 0

Chełmska Biblioteka Publiczna chce się zgłosić do bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Dotychczasowy rekord to 3071 czytelników.

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 2 0

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 6

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 36 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Puławy: Nowe pracownie dla szkół