czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

13 czerwca pechowy dla bezpartyjnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 kwietnia 2004, 20:51

Ponad 17 tys. mieszkańców województwa lubelskiego w jeden czerwcowy dzień zarobi po 140 zł. Ale nie będą to osoby biedne czy bezrobotne. Prawo do zgłaszania kandydatów do komisji wyborczych mają jedynie partyjne komitety. A te, jak zwykle, powsadzają tam swoich ludzi.

O pracę przy obsłudze wyborów do Parlamentu Europejskiego trzeba starać się już teraz. W Lublinie może na to liczyć 1920 osób, w całym województwie 17710. W dniu wyborów, 13 czerwca, każdy z członków obwodowej komisji otrzyma za 14 godzin pracy dietę w wysokości 140,39 zł na rękę. - Jezu! Pewnie, że chciałabym tyle zarobić - mówi Małgorzata Stasiuk, bezrobotna z Zamościa. - Pieniądze przeznaczyłabym na spłatę raty kredytu studenckiego.
Ale Stasiuk, jak i inni bezrobotni, ma niewielkie szanse na zaczepienie się do pracy w komisji. Nie dlatego że nie spełnia wymagań. Te nie są wygórowane. Wystarczy być wpisanym na listę wyborców w gminie. - Osoby te muszą mieć pojęcie o liczeniu głosów i umieć pracować w zespole - dodaje Teresa Bichta, dyrektor lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Kruczek jest w zapisach ordynacji wyborczej. - Zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych muszą trafić do wójtów, burmistrzów lub prezydentów przez pełnomocników komitetów wyborczych lub upoważnione przez nie osoby - wyjaśnia Anna Chrzan, szefowa zamojskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Oznacza to, że kandydatów muszą najpierw zaakceptować komitety wyborcze. A te najczęściej tworzą partie. I to od ich kaprysu będzie zależało, kogo zgłoszą do komisji. Szansę znacząco podnosi przynależność do partii, znajomi w jednym z komitetów wyborczych albo udział w zbieraniu podpisów poparcia dla partii.
- Nie musi się pan zapisywać do Samoobrony, ale trzeba się zaangażować w zbieranie podpisów pod naszą listą. Jak uda się panu zebrać 20 podpisów do jutra, to wpiszemy pana na listę - usłyszeliśmy w biurze Samoobrony.
Nieco większe wymagania były w Lidze Polskich Rodzin. - Dostanie pan od nas dwie listy. Na każdej jest po piętnaście miejsc, więc trzeba zebrać do poniedziałku 30 podpisów - powiedziano naszemu reporterowi.
Na zgłoszenie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych komitety mają czas do 14 maja. Jeśli chętnych będzie więcej niż miejsc, przeprowadzone zostanie losowanie. W każdej komisji obwodowej zasiądzie od 7 do 11 osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!