środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

24 punkty karne i na kurs. Ostrzejsze przepisy dla kierowców

Dodano: 23 czerwca 2015, 06:50
Autor: Paweł Puzio

Od 4 stycznia każdy, komu policja wlepi 24 punkty karne, będzie kierowany na obowiązkowe szkolenie do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego
Od 4 stycznia każdy, komu policja wlepi 24 punkty karne, będzie kierowany na obowiązkowe szkolenie do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

Kierowcy tylko do końca roku będą mogli zredukować konto o 6 punktów karnych na dobrowolnych kursach. Od 4 stycznia 2016 radykalnie zmienią się zasady płatnych szkoleń reedukacyjnych dla piratów drogowych – będą droższe i obowiązkowe

Od 4 stycznia każdy, kto przekroczy 24 punkty karne, będzie kierowany na obowiązkowe szkolenie do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – mówi Artur Banaszkiewicz, zastępca dyrektora ds. szkolenia w WORD Lublin.

Na szkolnie kierowcę skieruje starosta decyzją administracyjną. Od tego nie będzie odwołania. Obowiązkowe szkolenia będzie musiał odbyć w ciągu miesiąca od daty wystawienia decyzji przez starostę. – W przeciwnym wypadku straci prawo jazdy. Po zakończeniu takiego kursu konto zostanie wyzerowane – dodaje Artur Banaszkiewicz.

Jednak przez kolejne pięć lat kierowca będzie na cenzurowanym. – Jeżeli w tym czasie uzbiera 24 punkty karne, wówczas straci uprawnienia. Będzie musiał ponownie pójść na kurs i zdać egzamin na prawo jazdy – dodaje Banaszkiewicz.

To nie koniec złych wieści. Kurs reedukacyjny dla piratów będzie trwać 28 godzin, rozłożonych na 3–4 dni. Jego koszt to 500 złotych. Obecnie kurs redukujący konto o 6 punktów trwa jeden dzień (8 godzin) i kosztuje 330 złotych.

Ale są też i dobre wieści. – 28-godzinne szkolenie nie będzie kończyć się egzaminem. Kierowca odzyska prawo jazdy po przedstawieniu w starostwie zaświadczenia o ukończeniu kursu reedukacyjnego – dodaje Banaszkiewicz.

Środowisko pozytywnie przyjęło tę zmianę. – Każde narzędzie zwiększające bezpieczeństwo na drodze jest dobre. Uważam, że po zaostrzeniu przepisów dotyczących przestrzegania dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym, nowe zasady kursów reedukacyjnych powinny być kolejnym straszakiem na piratów. Z drugiej strony, zerując konto i wprowadzając pięcioletni okres próbny, ustawodawca wyciąga rękę do tych, którzy złamali przepisy – mówi Piotr Ziółkowski z lubelskiej szkoły nauki jazdy iDrive.

– Moim zdaniem jest to napędzanie klienteli do WORD-ów, które mają coraz mniej chętnych na egzaminy. 500 złotych to zdecydowanie za dużo. Cztery dni na kursie, to chyba też zbyt wiele – uważa z kolei Piotr, kierowca z Lublina. Dodajmy, że na te szkolenia będą kierowani także młodzi kierowcy, którzy popełnią co najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w tzw. okresie próbnym, czyli dwa lata od uzyskania prawa jazdy.

Natomiast już od 1 lipca zmienią się zasady szkoleń dla kierowców złapanych na jeździe po alkoholu (od 0,2 promila wzwyż) lub narkotykach. Będą kierowani na przymusowy dwudniowy (16-godzinny) kurs, za który zapłacą 400 złotych.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Anulka
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lipca 2017 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
całkiem spoko
Rozwiń
Gość
Gość (18 stycznia 2017 o 16:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tytuł wprowadzający w błąd. 24 można jeszcze jeździć.
Rozwiń
Anulka
Anulka (6 września 2016 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obeczenie Postepowania na czas choroby, itd, itd, Mozna nie odbierac poczty w tej sprawie , przez 13 dni,nie, jesli ktos posiada ponad 25 punktów, TRZEBA przewlekać postepowanie administracyjne ile sie da, nastepnie korzystać z prawa odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego, ile sie da, trzeba korzystac z przysługujacego prawa art.40.pkt 7 o mozliwości zapoznania sie z zebranymi materiałami, itd,. Od 2017 tylko szkolenie i spokój . Dzieki PiS !
Rozwiń
Gość
Gość (22 lipca 2016 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moze ktoś powiedzieć czy jest egzamin czy kurs bo niestety mam 26pkt karnych
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam, to obecnie po przekroczeniu 24 punktów obowiązuje egazmin czy ten kurs 28 godzinny??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!