poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

35 milionów na rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2010, 09:00

Ponad 35 mln zł w ciągu trzech lat przeznaczy sejmik na rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku. Radni znaleźli też pieniądze na lądowisko dla śmigłowców przy szpitalu w Białej Podlaskiej.

Przed miesiącem radni sejmiku wojewódzkiego zgodzili się na zmianę statutu Centrum, aby mogło się starać o pieniądze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tym samym stało się jednostką badawczą i dydaktyczną. Teraz, kolejnym krokiem ku rozpoczęciu rozbudowy, jest zabezpieczenie tzw. wkładu własnego inwestycji. To radni zrobili podczas wczorajszej sesji.

COZL przy ul. Jaczewskiego w Lublinie jest największą tego typu placówką w regionie. Leczy chorych także z sąsiednich województw. Teraz ma zaledwie 186 łóżek. Tyle, ile w 1976 roku. Tymczasem potrzeba 400–500 nowych miejsc do leczenia chorych na raka.

– Zagwarantowanie pieniędzy przez Zarząd Województwa da nam gwarancję przyznania rządowej dotacji w wysokości 80 proc. wartości rozbudowy – mówi Piotr Janczarek, radca prawny centrum onkologii. – Mamy już wstępny plan inwestycji, trwają przetargi na opracowanie właściwego projektu oraz na wykonawstwo i wyposażenie. Rozbudowa jest niezbędna, by spełnić wymogi epidemiologiczne i żeby zabezpieczyć potrzeby pacjentów, którzy od lat zgłaszają, że w naszym regionie są problemy z dostępem do świadczeń onkologicznych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w przyszłym roku, a zakończy w 2013 r.
Jak zmieni się Centrum? Plan budowy nowych gmachów w sąsiedztwie już istniejących budynków powstał trzy lata temu. 7-piętrowy pawilon na ponad 200 łóżek wraz z dwupoziomowym podziemnym parkingiem stanie od strony południowo-wschodniej, a 6-piętrowy budynek diagnostyczno-dydaktyczny od południowego zachodu.

Dodatkowo ma być przebudowany pawilon łóżkowy, w którym będą oddziały. W głównym budynku znajdą miejsce Zespół Poradni Specjalistycznych, rejestracja, apteka i Oddział Chirurgii Jednego Dnia. Wartość całej inwestycji to ponad 200 mln zł. Brakującą kwotę dołoży rząd.

Wczoraj sejmik zgodził się też na zapisanie w przyszłorocznym budżecie ponad 86 tys. zł na wkład własny przy budowie lądowiska dla helikopterów obok szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. Koszt budowy to blisko milion zł. Ponad 830 tys. zł daje Unia Europejska, a szpital dokłada blisko 50 tys. zł. Lądowisko spełni wszelkie normy bezpieczeństwa, śmigłowce ratunkowe będą mogły tam lądować całą dobę. Prace ruszą w tym roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kaśka
llubellak@op.pl
lub
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kaśka
Kaśka (22 maja 2010 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam nadzieję,że to nie kiełbasa wyborcza PO.
Rozwiń
llubellak@op.pl
llubellak@op.pl (21 maja 2010 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i się dołączam do tych pochwał! w końcu coś co przysłuży się wszystkim. miejsca dla chorych, poprawa leczenia, jakby nie było miejsca pracy dla nowych lekarzy, pielęgniarek i innego personelu. ul. Jaczewskiego staje się powoli prawdziwym zagłebiem medycznym i to nie w skali miasta, regionu ale kraju!
Rozwiń
lub
lub (21 maja 2010 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokladnie szpitale powinni budowac a nie na kazdym rogu kosciol
Rozwiń
taki jeden
taki jeden (21 maja 2010 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To bardzo dobra wiadomość ! Kiedyś moja śp.mama leczyła się w tym szpitalu .Cóż przegrała walkę z rakiem po 10 latach.Ale mimo to trzeba walczyć,nie można się poddawać i dzięki temu szpitalowi ludzie mogą i chcą walczyć o życie! Jestem szczęśliwy ,mimo,że moja mama już nie żyje ,że ten szpital tak się rozbudowuje i będzie w stanie leczyć jeszcze więcej pacjentów.Wreszcie troska o życie i zdrowie ciężko chorych wygrała z rachunkiem ekonomicznym i bilansem budżetowym,który często mają przed oczami urzędnicy.
Z całego serca życzę aby ten szpital powstał jak najszybciej i udało się uratować jak największą liczbę chorych !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!