poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

400 mln na drogę dojazdową do obwodnicy Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 maja 2012, 14:53
Autor: DOMINIK SMAGA

To już koniec zmartwień o pieniądze na przedłużenie al. Solidarności. Unia Europejska da na to nawet 400 mln złotych. Prezydent miasta podpisał już umowę w tej sprawie. Budowa ma się zacząć we wrześniu, a zakończyć w 2014 r.

Koszt budowy szacowany jest na 543 mln złotych, a to za duża kwota, by Lublin sam ją znalazł. To, skąd wziąć pieniądze, było dotąd wielką niewiadomą. Mowa była tylko o deklarowanym wsparciu, ostatnie doniesienia mówiły o 212 milionach złotych z Warszawy. Samorządowcy mówili, że to za mało i prosili o więcej.

Aż wyprosili. Prezydent podpisał właśnie w Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dotację w kwocie blisko 399 mln zł. – Ta umowa jest dla nas fundamentem dostępności komunikacyjnej, bo to główny łącznik z obwodnicą – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Przetarg na budowę jest już ogłoszony. Oferty od wykonawców mają być otwarte 31 maja. To, czy uda się dotrzymać terminu, zależy od tego, czy miasto zdąży odpowiedzieć na wszystkie pytania od zainteresowanych firm. – Wpłynęło ich 217, z czego 170 w terminie, na 103 już odpowiedzieliśmy, na pozostałe odpowiemy do końca tego tygodnia – informuje Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. – Mam nadzieję, że zdążymy.

Jeśli tak się stanie i jeśli nie będzie odwołań od wyniku przetargu, to prace zaczną się we wrześniu, a zakończą jesienią 2014 r. Ale węzeł obwodnicy, do którego prowadzić ma droga, będzie gotowy wcześniej. Dlatego początkowo do stolicy mamy wyjeżdżać po staremu, al. Warszawską.
Ratusz liczy i na to, że zwycięska oferta będzie znacznie tańsza od wstępnej wyceny. To obniży też samą dotację, ale Lublin na tym nie straci, bo dotacja liczona jest procentowo.

– To 85 proc. kosztów – wyjaśnia Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta.

Dwupasmowe przedłużenie będzie mieć 3,8 km i zacznie się przy al. Warszawskiej, która trafi na estakadę. Ratusz zapewnia, że prace w tym miejscu skoordynuje z planowaną jako odrębne zadanie przebudową skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Ducha tak, by nie kumulować utrudnień w ruchu.

W ramach inwestycji drogowcy zbudują też dwa mosty, pięć wiaduktów i jedną kładkę. Konieczne będzie też gęste palowanie mało stabilnego gruntu i zmiana koryta Czechówki. – Mamy już prawo dysponowania niezbędnym gruntem – mówi Żuk.

Na trasie znajdzie się też miejski węzeł "Sławin”, gdzie do al. Solidarności dochodzić mają przedłużone ulice: Bohaterów Monte Cassino i Głęboka. Druga z nich powstanie później, większe szanse ma ul. Bohaterów Monte Cassino.

– Tę odnogę do al. Kraśnickiej chcemy realizować równocześnie z al. Solidarności, żeby odciążyć al. Sikorskiego – mówi Żuk. Ale zastrzega, że zależy to od pieniędzy, a zwłaszcza od tego, czy miastu uda się oszczędzić na innych inwestycjach drogowych. Koszt tej drogi szacowany jest na 70-80 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Można
ToM
Karol
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Można
Można (23 maja 2012 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Można... da się. W końcu ktoś się wziął za rozwój infrastruktury Lublina. Może to przyciągnie inwestorów.
Poprzednicy tylko odstraszali i przeganiali inwestorów. Dobrze, że rządzą w Lublinie ludzie przedsiębiorczy i chcący inwestować w Lublin. A nie jak poprzednio banda konserwatystów "Całe życie tak było to po co to zmieniać" - tok myślenia Kaczorka PISiorka.
Rozwiń
ToM
ToM (23 maja 2012 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co z ul. Poligonową? dojazd do obwodnicy i połączenie z szosą w Snopkowie?
Rozwiń
Karol
Karol (23 maja 2012 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy wzdłuż tej nowej drogi będzie gdzieś ścieżka rowerowa ? Bo tam jest czerwony szlak rowerowy zaczyna się od Skansenu i w kierunku Wojciechowa/Nałęczowa. Czy pozostanie ten szlak ?
Rozwiń
oversampler
oversampler (23 maja 2012 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ratuszowe Jarząbki pieją z zachwytu. 543 mln złotych, za kilometr wychodzi ponad 2 x drożej niżBundesautobahn 71 czyli najnowsza i najdroższa autostrada w górzystym Lesie Tutyńskim, najeżona tunelami i estakadami. Panom dziennikarzom proponuję rozwinięcie tego tematu. Pomijając celowość dublowania Al. Warszawskiej i dalszej degradacji doliny Czechówki , czyżby UE postanowiła finansować lubelską korupcję i biurokrację?
[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrada_A71_%28Niemcy%29"]http://pl.wikipedia....da_A71_(Niemcy)[/url]
Rozwiń
marysia
marysia (23 maja 2012 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak dobry gospodarz to są tez inwestycje!!! Szkoda że Kraśnik nie ma takiego Gospodarza:(
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!