Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2012 r.
14:53
Edytuj ten wpis

400 mln na drogę dojazdową do obwodnicy Lublina

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 24 A A

To już koniec zmartwień o pieniądze na przedłużenie al. Solidarności. Unia Europejska da na to nawet 400 mln złotych. Prezydent miasta podpisał już umowę w tej sprawie. Budowa ma się zacząć we wrześniu, a zakończyć w 2014 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Koszt budowy szacowany jest na 543 mln złotych, a to za duża kwota, by Lublin sam ją znalazł. To, skąd wziąć pieniądze, było dotąd wielką niewiadomą. Mowa była tylko o deklarowanym wsparciu, ostatnie doniesienia mówiły o 212 milionach złotych z Warszawy. Samorządowcy mówili, że to za mało i prosili o więcej.

Aż wyprosili. Prezydent podpisał właśnie w Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dotację w kwocie blisko 399 mln zł. – Ta umowa jest dla nas fundamentem dostępności komunikacyjnej, bo to główny łącznik z obwodnicą – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Przetarg na budowę jest już ogłoszony. Oferty od wykonawców mają być otwarte 31 maja. To, czy uda się dotrzymać terminu, zależy od tego, czy miasto zdąży odpowiedzieć na wszystkie pytania od zainteresowanych firm. – Wpłynęło ich 217, z czego 170 w terminie, na 103 już odpowiedzieliśmy, na pozostałe odpowiemy do końca tego tygodnia – informuje Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. – Mam nadzieję, że zdążymy.

Jeśli tak się stanie i jeśli nie będzie odwołań od wyniku przetargu, to prace zaczną się we wrześniu, a zakończą jesienią 2014 r. Ale węzeł obwodnicy, do którego prowadzić ma droga, będzie gotowy wcześniej. Dlatego początkowo do stolicy mamy wyjeżdżać po staremu, al. Warszawską.
Ratusz liczy i na to, że zwycięska oferta będzie znacznie tańsza od wstępnej wyceny. To obniży też samą dotację, ale Lublin na tym nie straci, bo dotacja liczona jest procentowo.

– To 85 proc. kosztów – wyjaśnia Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta.

Dwupasmowe przedłużenie będzie mieć 3,8 km i zacznie się przy al. Warszawskiej, która trafi na estakadę. Ratusz zapewnia, że prace w tym miejscu skoordynuje z planowaną jako odrębne zadanie przebudową skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Ducha tak, by nie kumulować utrudnień w ruchu.

W ramach inwestycji drogowcy zbudują też dwa mosty, pięć wiaduktów i jedną kładkę. Konieczne będzie też gęste palowanie mało stabilnego gruntu i zmiana koryta Czechówki. – Mamy już prawo dysponowania niezbędnym gruntem – mówi Żuk.

Na trasie znajdzie się też miejski węzeł "Sławin”, gdzie do al. Solidarności dochodzić mają przedłużone ulice: Bohaterów Monte Cassino i Głęboka. Druga z nich powstanie później, większe szanse ma ul. Bohaterów Monte Cassino.

– Tę odnogę do al. Kraśnickiej chcemy realizować równocześnie z al. Solidarności, żeby odciążyć al. Sikorskiego – mówi Żuk. Ale zastrzega, że zależy to od pieniędzy, a zwłaszcza od tego, czy miastu uda się oszczędzić na innych inwestycjach drogowych. Koszt tej drogi szacowany jest na 70-80 mln zł.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Można / 23 maja 2012 o 15:35
Można... da się. W końcu ktoś się wziął za rozwój infrastruktury Lublina. Może to przyciągnie inwestorów.
Poprzednicy tylko odstraszali i przeganiali inwestorów. Dobrze, że rządzą w Lublinie ludzie przedsiębiorczy i chcący inwestować w Lublin. A nie jak poprzednio banda konserwatystów "Całe życie tak było to po co to zmieniać" - tok myślenia Kaczorka PISiorka.
Avatar
ToM / 23 maja 2012 o 10:25
a co z ul. Poligonową? dojazd do obwodnicy i połączenie z szosą w Snopkowie?
Avatar
Karol / 23 maja 2012 o 09:36
Czy wzdłuż tej nowej drogi będzie gdzieś ścieżka rowerowa ? Bo tam jest czerwony szlak rowerowy zaczyna się od Skansenu i w kierunku Wojciechowa/Nałęczowa. Czy pozostanie ten szlak ?
Avatar
oversampler / 23 maja 2012 o 08:37
Ratuszowe Jarząbki pieją z zachwytu. 543 mln złotych, za kilometr wychodzi ponad 2 x drożej niżBundesautobahn 71 czyli najnowsza i najdroższa autostrada w górzystym Lesie Tutyńskim, najeżona tunelami i estakadami. Panom dziennikarzom proponuję rozwinięcie tego tematu. Pomijając celowość dublowania Al. Warszawskiej i dalszej degradacji doliny Czechówki , czyżby UE postanowiła finansować lubelską korupcję i biurokrację?
[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrada_A71_%28Niemcy%29"]http://pl.wikipedia....da_A71_(Niemcy)[/url]
Avatar
marysia / 23 maja 2012 o 08:35
Jak dobry gospodarz to są tez inwestycje!!! Szkoda że Kraśnik nie ma takiego Gospodarza:(
Avatar
Igor / 22 maja 2012 o 23:41
BRAWO !!! Nareszczie w Lublinie odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiska ) Oby tylko nie przechwalić
Avatar
Wirka / 22 maja 2012 o 23:01
Gratulacje Panie Prezydencie! Właściwy człowiek na właściwym miejscu:-))
Avatar
gis / 22 maja 2012 o 22:56
zapraszam na bezpłatne szkolenia - jedyne takie w Lublinie
więcej na [url="http://www.ecdl.gis-expert.pl"]www.ecdl.gis-expert.pl[/url]

zapraszam - warto skorzystać!!!
Avatar
krysia / 22 maja 2012 o 22:52
Super! Mam nadzieje ze dzieki takim dzialaniom oraz władzom uda nam sie nadgonic w rozwoju takie miasta jak Białystok lub Rzeszów;) oby tak dalej;)
Avatar
ja / 22 maja 2012 o 22:45
co tu więcej do dać, brawo Żuk!
Avatar
Można / 23 maja 2012 o 15:35
Można... da się. W końcu ktoś się wziął za rozwój infrastruktury Lublina. Może to przyciągnie inwestorów.
Poprzednicy tylko odstraszali i przeganiali inwestorów. Dobrze, że rządzą w Lublinie ludzie przedsiębiorczy i chcący inwestować w Lublin. A nie jak poprzednio banda konserwatystów "Całe życie tak było to po co to zmieniać" - tok myślenia Kaczorka PISiorka.
Avatar
ToM / 23 maja 2012 o 10:25
a co z ul. Poligonową? dojazd do obwodnicy i połączenie z szosą w Snopkowie?
Avatar
Karol / 23 maja 2012 o 09:36
Czy wzdłuż tej nowej drogi będzie gdzieś ścieżka rowerowa ? Bo tam jest czerwony szlak rowerowy zaczyna się od Skansenu i w kierunku Wojciechowa/Nałęczowa. Czy pozostanie ten szlak ?
Avatar
oversampler / 23 maja 2012 o 08:37
Ratuszowe Jarząbki pieją z zachwytu. 543 mln złotych, za kilometr wychodzi ponad 2 x drożej niżBundesautobahn 71 czyli najnowsza i najdroższa autostrada w górzystym Lesie Tutyńskim, najeżona tunelami i estakadami. Panom dziennikarzom proponuję rozwinięcie tego tematu. Pomijając celowość dublowania Al. Warszawskiej i dalszej degradacji doliny Czechówki , czyżby UE postanowiła finansować lubelską korupcję i biurokrację?
[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrada_A71_%28Niemcy%29"]http://pl.wikipedia....da_A71_(Niemcy)[/url]
Avatar
marysia / 23 maja 2012 o 08:35
Jak dobry gospodarz to są tez inwestycje!!! Szkoda że Kraśnik nie ma takiego Gospodarza:(
Avatar
Igor / 22 maja 2012 o 23:41
BRAWO !!! Nareszczie w Lublinie odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiska ) Oby tylko nie przechwalić
Avatar
Wirka / 22 maja 2012 o 23:01
Gratulacje Panie Prezydencie! Właściwy człowiek na właściwym miejscu:-))
Avatar
gis / 22 maja 2012 o 22:56
zapraszam na bezpłatne szkolenia - jedyne takie w Lublinie
więcej na [url="http://www.ecdl.gis-expert.pl"]www.ecdl.gis-expert.pl[/url]

zapraszam - warto skorzystać!!!
Avatar
krysia / 22 maja 2012 o 22:52
Super! Mam nadzieje ze dzieki takim dzialaniom oraz władzom uda nam sie nadgonic w rozwoju takie miasta jak Białystok lub Rzeszów;) oby tak dalej;)
Avatar
ja / 22 maja 2012 o 22:45
co tu więcej do dać, brawo Żuk!
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r. 0 0

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu rozpoczynającym drugą serię meczów grupowych Rosja pokonała Egipt 3:1 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej. Natomiast „Faraonowie” zagrają już tylko jeden mecz na tegorocznym mundialu

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie 0 2

Dużo strachu napędził mieszkańcom wąż przechadzający się po jednym z balkonów bloku przy ul. Koncertowej.

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską 28 10

Przyznanie bezpłatnej komunikacji miejskiej osobom po 65. roku życia zapowiedział we wtorek prezydent Lublina. Ogłosił również, że miejskie żłobki będą darmowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał 0 0

Sprzęt do destylacji alkoholu, karabiny, broń pneumatyczna, setki nabojów, słoiki z prochem i radiostacja. Taki arsenał znaleźli policjanci w domu pod Krasnymstawem.

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł 0 0

Około 70 kg haszyszu oraz 658 g kokainy wywąchał na drogowym przejściu granicznym Ceron, pies służbowy Straży Granicznej. Wartość przejętych narkotyków to ponad 3,8 mln zł.

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona]
galeria
film

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona] 13 3

Kilka tysięcy kibiców pojawiło się w specjalnie zorganizowanej przez MOSiR strefie kibica przy Arenie Lublin.

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety
Rusza proces

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety 6 4

W środę ma rozpocząć się proces Artura S., oskarżonego o brutalne zabójstwo przy ul. 1 Maja. Mężczyzna udusił swoją dziewczynę i przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami, ukrytymi w wersalce.

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria
film

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 1 3

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 2 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 3 4

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 35 12

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 3 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!