piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

98 lat temu powstał rząd lubelski Ignacego Daszyńskiego

Dodano: 7 listopada 2016, 16:56
Autor: toma

Mural upamiętniający Tymczasowy Rząd Ludowy, fot. Maciej Kaczanowski
Mural upamiętniający Tymczasowy Rząd Ludowy, fot. Maciej Kaczanowski

W poniedziałek minęło 98 lat od powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, nazywanego „rządem lubelskim”. O tej rocznicy przypomnieli lokalni działacze ugrupowań lewicowych.

Politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej co roku składali kwiaty pod tablicą pamiątkową na Pałacu Lubomirskich (dzisiejszy Wydział Politologii UMCS), który był siedzibą rządu. W tym roku było to niemożliwe ze względu na trwający remont placu Litewskiego. Dlatego ograniczyli się do zwołania konferencji prasowej, na której przytoczyli fragmenty rządowego manifestu.

– Przypominamy o tym z obowiązku patriotycznego i edukacyjnego. To bardzo ważna data, która otworzyła drogę do tworzenia się struktur państwa polskiego i była odzwierciedleniem tęsknot za niepodległością – mówi Stanisław Kieroński, przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Lublinie.

Działacze Partii Razem swoją konferencję zorganizowali pod muralem upamiętniającym Tymczasowy Rząd Ludowy, który osiem lat temu powstał przy ul. Narutowicza (na zdjęciu).

– Dziś zapomina się o lewicowej historii Polski. Uważamy, że takie osoby jak Daszyński, Narutowicz, czy Okrzeja powinny być pamiętane. Nie możemy pozwolić na zawłaszczanie historii przez ludzi o poglądach prawicowych i skrajnie prawicowych – podkreśla Tomasz Warzocha z Partii Razem.

Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego został utworzony w Lublinie 7 listopada 1918 roku przez działaczy lewicy niepodległościowej. Tworzyli go głównie działacze PPS i PSL.

12 listopada Daszyński złożył dymisję na ręce Józefa Piłsudskiego.

błysk
Użytkownik niezarejestrowany
tellchar
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

błysk
błysk (8 listopada 2016 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co tam Panie 98 lat wstecz,a co 1 ROK WSTECZ się stało??????????????????zaczyna być już w świecie WIDAĆ,SŁYCHAĆ I CZUĆ!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2016 o 05:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze ze ktoś o tym pamiętał
Rozwiń
tellchar
tellchar (7 listopada 2016 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jalbyś nie wiedział, to Piłsudski też był lewicowcem, a następcą Daszyńskiego był lewicowiec Moraczewski, który m.in. wprowadził ośmiogodzinny dzień pracy
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2016 o 18:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lewica to nawet przez tydzień nie moze rządzić, Piłsudski o tym wiedział.
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2016 o 17:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popłuczyny po trockizmie z Rakłem próbują manipulować historię, jak na lewaków przystało. Przede wszystkim warto pamiętać, że w czasach odzyskiwania przez Polskę niepodległości podstawowym wrogiem na terenie dawnej kongresówki był carat, a ruchy socjalistyczne skupiały jak byśmy to dziś powiedzieli "elektorat protestu" wymierzony w ten carat. Brak było innych równie silnych ośrodków dla walki niepodległościowej, stąd takie postacie jak Józef Piłsudski znalazły się w ruchu socjalistycznym, na szczęście wysiadając z tego potworka "na przystanku niepodległość". PPS-owcom bardziej wówczas chodziło o walkę niepodległościową niż "lewicowość" w sensie jakie temu pojęciu próbują dziś nadawać gówniarze w czapkach leninówkach. Trockiści z "Razem" z upodobaniem hołubiący dziś idee internacjonalistycznie swoich poprzedników duchowych powinni raczej doszukiwać się w takich organizacjach jak SDKPiL czy KPP. W czasach rządu Daszyńskiego nikomu się również nie śniło jeszcze o przebiegu i konsekwencjach rewolucji komunistycznej dla przyszłego zniewolenia Polski, ani o tym, że na dziesięciolecia socjalizm stanie się synonimem biedy, zbrodni i totalitaryzmu. Gdyby stary Daszyński wiedział o tym co za kilkadziesiąt lat będzie mu przypisywane to by się w grobie obracał. A już świętowanie w towarzystwie postkomuchów z SLD to wyśmienity żart dla każdego kto zdaje sobie sprawę, że to komuniści z PPR, a później PZPR odegrali zasadniczą rolę w zniszczeniu a często i wymordowaniu polskich socjalistów (jak choćby Kazimierz Pużak). Pogratulować i głupoty i cynizmu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!