Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2017 r.
16:12

Alarm24: Czy Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego zostanie zlikwidowany?

18 8 A A
(fot. Google Street View)

Czy Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego zostanie zlikwidowany? – zastanawiają się jego studenci i pracownicy. Wszystko przez niską ocenę uzyskaną w tegorocznej parametryzacji jednostek naukowych. Władze uczelni zaprzeczają tym pogłoskom

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co cztery lata Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ogłasza wyniki parametryzacji. Od przyznanych ocen zależy m.in. rządowe finansowanie dla szkół wyższych. Wydziały, które dostają najniższe noty (C) muszą liczyć się obcięciem dotacji.

Wśród takich jednostek znalazł się Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Do redakcji napisali zaniepokojeni studenci. Boją się zamknięcia wydziału. Powodem miałoby być właśnie otrzymanie niskiej kategorii w tegorocznej ocenie.

- Obecne władze wydziału doprowadziły do jego ruiny, a władze uczelni obawiają się, iż taka sytuacja odbije się negatywnie na funkcjonowaniu innych wydziałów, którym pogorszy się finansowanie. Tak dramatycznej sytuacji jeszcze nie było. Na wydziale wrze. Co z naszymi studiami i ich renomą? – czytamy w liście.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego Włodzimierz Matysiak zaprzecza pogłoskom o zamknięciu wydziału, nazywając je „wierutną bzdurą”.

- Nie było, nie ma i nie będzie takiej opcji. To pionierski wydział w Polsce, mający ogromne osiągnięcia w kształceniu kadr medycznych – mówi Matysiak przypominając, że lubelska uczelnia jako pierwsza w kraju kształciła na kierunku pielęgniarstwo. Oprócz tego obecnie WNoZ ma w swojej ofercie położnictwo, fizjoterapię, zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne i dietetykę.

O to, jakie konsekwencje wiążą się z otrzymaniem najniższej oceny zapytaliśmy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Wydziałowi, który otrzymał kategorię C, przyznaje się dotacje na utrzymanie potencjału badawczego na okres sześciu miesięcy roku następującego po roku przyznania kategorii w wysokości połowy dotacji ustalonej na podstawie algorytmu – informuje biuro prasowe resortu. - Przyznanie kategorii C może, ale nie musi wiązać się ze zmianami struktury organizacyjnej poszczególnych uczelni polegającymi na łączeniu wydziałów, ich podziale itp. – czytamy w odpowiedzi na pytanie czy obawy dotyczące likwidacji nisko ocenionych wydziałów są słuszne?

Władze Uniwersytetu Medycznego złożyły już odwołanie od wyników parametryzacji dla Wydziału Nauk o Zdrowiu.

* Z lubelskich uczelni publicznych najniższe oceny otrzymały także trzy jednostki KUL: Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku, Wydział Matematyki, Informatyki i Architektury oraz Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli.

- Wydział Biotechnologii otrzymał już oficjalną decyzję i będzie się od niej odwoływał – informuje Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL. Prawdopodobnie to samo zrobią władze dwóch pozostałych wydziałów. – Jeśli odwołania nie przyniosą skutku, będziemy podejmować działania naprawcze. Ale w tej chwili trudno mówić, jakie one będą – dodaje Bojko.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:11
Nic dziwnego jak osoby rzadzace uczelnia to wielki uklad i licza tylko na swoje zyski a nie na dobro uczelni
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 00:17
O Medyczny się nie martwię. Bardziej o to, że KUL para się naukami ścisłymi, zamiast ładnie się przekwalifikować i zająć pozycję bardziej humanistyczną, dla przykłądu obejmując rynek ASP oraz PWSTiTv. KUL konkuruje w dziedzinach ścisłych takich jak informatyka z lepszymi od siebie UMCS, PL, WSEI. Czy jest sens? Lepiej by się KUL przekwalifikował i uzupełnił to zcego nam w regionie brakuje, Sztuk Pięknych, Teatru, Telewizji, ale równiez Wychowania Fizycznego. Rząd napewno nie zaloży po tej złej stronie Wisły takich uczelni, więc to jest spoęcznym obowiązkiem KUL aby wypełnić te straszliwe luki. Bo inaczej przyjdzie UL, albo najlepsze nasze aktorki z regionu będa się dalej uczyć aktorstwa na obczyźnie.
O Medyczny się nie martwię. Bardziej o to, że KUL para się naukami ścisłymi, zamiast ładnie się przekwalifikować i zająć pozycję bardziej humanistyczną, dla przykłądu obejmując rynek ASP oraz PWSTiTv. KUL konkuruje w dziedzinach ścisłych takich jak informatyka z lepszymi od siebie UMCS, PL, WSEI. Czy jest sens? Lepiej by się KUL przekwalifikował i uzupełnił to zcego nam w regionie brakuje, Sztuk Pięknych, Teatru, Telewizji, ale równiez Wychowania Fizycznego. Rząd napewno nie zaloży po tej złej stronie Wisły takich uczelni, więc to jest spoęc... rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 21:47
oj widze, że komus fantazja się ujawnila między A i B ha ha czyżby to był gość z tej firmy co ma zmienic wizerunek wydzialu ?
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 21:33
Temat do śmieci, tak samo jak autor. Owszem jest kategoria C, jest i odwołanie. Realne usytuowanie to gdzieś między kategorią B a A. Na taką ocenę ma wpływ wiele czynników, m. in. ilość pracowników naukowych i dydaktycznych oraz ilość prowadzonych badań. WNoZ jest tak holistycznym wydziałem, że badania prowadzą tam nie tylko pielęgniarki, położne, ratownicy, fizjoterapeuci, radiolodzy ect.... są tam równiez lekarze, psycholodzy i wielu innych- niekiedy mimo miejsca prowadzenia badań oficjalnie widnieją oni w swoich macierzystych jednostkach- głównie stąd cały szum. WNoZ w Lublinie jest w świetnym stanie, na tle innych miast wcale nie wypada słabo. Mamy największe zagęszczenie położnych z habilitacją ! Teamt to zwykły clickbait ... miejcie rozumy ludzie :P
Temat do śmieci, tak samo jak autor. Owszem jest kategoria C, jest i odwołanie. Realne usytuowanie to gdzieś między kategorią B a A. Na taką ocenę ma wpływ wiele czynników, m. in. ilość pracowników naukowych i dydaktycznych oraz ilość prowadzonych badań. WNoZ jest tak holistycznym wydziałem, że badania prowadzą tam nie tylko pielęgniarki, położne, ratownicy, fizjoterapeuci, radiolodzy ect.... są tam równiez lekarze, psycholodzy i wielu innych- niekiedy mimo miejsca prowadzenia badań oficjalnie widnieją oni w swoich macierzystych jednostkach-... rozwiń
Avatar
Absolwentka sprzed lat / 28 listopada 2017 o 19:39
Nie mogę uwioerzyć! Najstarszy w Polsce Wydział Pielęgniarski ze wspaniałymi tradycjami na skraju likwidacji? I kto do tego doprowadził? Dlaczego?  Może dziennikarze to wyjaśnią? Jest temat, wykażcie się! Dla mnie to cios!
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 17:51
to musiało tak się skończyć, wystarczy zobaczyć na stronach katedr tego wydziału kto tam pracuje - rodzina rodzinką pogania, samo pionierstwo w kształceniu pielęgniarek to już HISTORIA obecna PARAMETRYZACJA z witaminą kwaśną C mówi jasno co to z poziom o ile można mówić o poziomie :(
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 16:58
Mam nadzieje ze tak
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 16:16
A po co taki wydział i uniwersytet ?? Nie wystarczy się pomodlić ?
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:11
Nic dziwnego jak osoby rzadzace uczelnia to wielki uklad i licza tylko na swoje zyski a nie na dobro uczelni
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 00:17
O Medyczny się nie martwię. Bardziej o to, że KUL para się naukami ścisłymi, zamiast ładnie się przekwalifikować i zająć pozycję bardziej humanistyczną, dla przykłądu obejmując rynek ASP oraz PWSTiTv. KUL konkuruje w dziedzinach ścisłych takich jak informatyka z lepszymi od siebie UMCS, PL, WSEI. Czy jest sens? Lepiej by się KUL przekwalifikował i uzupełnił to zcego nam w regionie brakuje, Sztuk Pięknych, Teatru, Telewizji, ale równiez Wychowania Fizycznego. Rząd napewno nie zaloży po tej złej stronie Wisły takich uczelni, więc to jest spoęcznym obowiązkiem KUL aby wypełnić te straszliwe luki. Bo inaczej przyjdzie UL, albo najlepsze nasze aktorki z regionu będa się dalej uczyć aktorstwa na obczyźnie.
O Medyczny się nie martwię. Bardziej o to, że KUL para się naukami ścisłymi, zamiast ładnie się przekwalifikować i zająć pozycję bardziej humanistyczną, dla przykłądu obejmując rynek ASP oraz PWSTiTv. KUL konkuruje w dziedzinach ścisłych takich jak informatyka z lepszymi od siebie UMCS, PL, WSEI. Czy jest sens? Lepiej by się KUL przekwalifikował i uzupełnił to zcego nam w regionie brakuje, Sztuk Pięknych, Teatru, Telewizji, ale równiez Wychowania Fizycznego. Rząd napewno nie zaloży po tej złej stronie Wisły takich uczelni, więc to jest spoęc... rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 21:47
oj widze, że komus fantazja się ujawnila między A i B ha ha czyżby to był gość z tej firmy co ma zmienic wizerunek wydzialu ?
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 21:33
Temat do śmieci, tak samo jak autor. Owszem jest kategoria C, jest i odwołanie. Realne usytuowanie to gdzieś między kategorią B a A. Na taką ocenę ma wpływ wiele czynników, m. in. ilość pracowników naukowych i dydaktycznych oraz ilość prowadzonych badań. WNoZ jest tak holistycznym wydziałem, że badania prowadzą tam nie tylko pielęgniarki, położne, ratownicy, fizjoterapeuci, radiolodzy ect.... są tam równiez lekarze, psycholodzy i wielu innych- niekiedy mimo miejsca prowadzenia badań oficjalnie widnieją oni w swoich macierzystych jednostkach- głównie stąd cały szum. WNoZ w Lublinie jest w świetnym stanie, na tle innych miast wcale nie wypada słabo. Mamy największe zagęszczenie położnych z habilitacją ! Teamt to zwykły clickbait ... miejcie rozumy ludzie :P
Temat do śmieci, tak samo jak autor. Owszem jest kategoria C, jest i odwołanie. Realne usytuowanie to gdzieś między kategorią B a A. Na taką ocenę ma wpływ wiele czynników, m. in. ilość pracowników naukowych i dydaktycznych oraz ilość prowadzonych badań. WNoZ jest tak holistycznym wydziałem, że badania prowadzą tam nie tylko pielęgniarki, położne, ratownicy, fizjoterapeuci, radiolodzy ect.... są tam równiez lekarze, psycholodzy i wielu innych- niekiedy mimo miejsca prowadzenia badań oficjalnie widnieją oni w swoich macierzystych jednostkach-... rozwiń
Avatar
Absolwentka sprzed lat / 28 listopada 2017 o 19:39
Nie mogę uwioerzyć! Najstarszy w Polsce Wydział Pielęgniarski ze wspaniałymi tradycjami na skraju likwidacji? I kto do tego doprowadził? Dlaczego?  Może dziennikarze to wyjaśnią? Jest temat, wykażcie się! Dla mnie to cios!
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 17:51
to musiało tak się skończyć, wystarczy zobaczyć na stronach katedr tego wydziału kto tam pracuje - rodzina rodzinką pogania, samo pionierstwo w kształceniu pielęgniarek to już HISTORIA obecna PARAMETRYZACJA z witaminą kwaśną C mówi jasno co to z poziom o ile można mówić o poziomie :(
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 16:58
Mam nadzieje ze tak
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 16:16
A po co taki wydział i uniwersytet ?? Nie wystarczy się pomodlić ?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 182 20

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 14 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 23 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 39 46

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!