czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Alarm24: Czy Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego zostanie zlikwidowany?

Dodano: 28 listopada 2017, 16:12

(fot. Google Street View)

Czy Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego zostanie zlikwidowany? – zastanawiają się jego studenci i pracownicy. Wszystko przez niską ocenę uzyskaną w tegorocznej parametryzacji jednostek naukowych. Władze uczelni zaprzeczają tym pogłoskom

Co cztery lata Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ogłasza wyniki parametryzacji. Od przyznanych ocen zależy m.in. rządowe finansowanie dla szkół wyższych. Wydziały, które dostają najniższe noty (C) muszą liczyć się obcięciem dotacji.

Wśród takich jednostek znalazł się Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Do redakcji napisali zaniepokojeni studenci. Boją się zamknięcia wydziału. Powodem miałoby być właśnie otrzymanie niskiej kategorii w tegorocznej ocenie.

- Obecne władze wydziału doprowadziły do jego ruiny, a władze uczelni obawiają się, iż taka sytuacja odbije się negatywnie na funkcjonowaniu innych wydziałów, którym pogorszy się finansowanie. Tak dramatycznej sytuacji jeszcze nie było. Na wydziale wrze. Co z naszymi studiami i ich renomą? – czytamy w liście.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego Włodzimierz Matysiak zaprzecza pogłoskom o zamknięciu wydziału, nazywając je „wierutną bzdurą”.

- Nie było, nie ma i nie będzie takiej opcji. To pionierski wydział w Polsce, mający ogromne osiągnięcia w kształceniu kadr medycznych – mówi Matysiak przypominając, że lubelska uczelnia jako pierwsza w kraju kształciła na kierunku pielęgniarstwo. Oprócz tego obecnie WNoZ ma w swojej ofercie położnictwo, fizjoterapię, zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne i dietetykę.

O to, jakie konsekwencje wiążą się z otrzymaniem najniższej oceny zapytaliśmy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Wydziałowi, który otrzymał kategorię C, przyznaje się dotacje na utrzymanie potencjału badawczego na okres sześciu miesięcy roku następującego po roku przyznania kategorii w wysokości połowy dotacji ustalonej na podstawie algorytmu – informuje biuro prasowe resortu. - Przyznanie kategorii C może, ale nie musi wiązać się ze zmianami struktury organizacyjnej poszczególnych uczelni polegającymi na łączeniu wydziałów, ich podziale itp. – czytamy w odpowiedzi na pytanie czy obawy dotyczące likwidacji nisko ocenionych wydziałów są słuszne?

Władze Uniwersytetu Medycznego złożyły już odwołanie od wyników parametryzacji dla Wydziału Nauk o Zdrowiu.

* Z lubelskich uczelni publicznych najniższe oceny otrzymały także trzy jednostki KUL: Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku, Wydział Matematyki, Informatyki i Architektury oraz Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli.

- Wydział Biotechnologii otrzymał już oficjalną decyzję i będzie się od niej odwoływał – informuje Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL. Prawdopodobnie to samo zrobią władze dwóch pozostałych wydziałów. – Jeśli odwołania nie przyniosą skutku, będziemy podejmować działania naprawcze. Ale w tej chwili trudno mówić, jakie one będą – dodaje Bojko.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 listopada 2017 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nic dziwnego jak osoby rzadzace uczelnia to wielki uklad i licza tylko na swoje zyski a nie na dobro uczelni
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 00:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O Medyczny się nie martwię. Bardziej o to, że KUL para się naukami ścisłymi, zamiast ładnie się przekwalifikować i zająć pozycję bardziej humanistyczną, dla przykłądu obejmując rynek ASP oraz PWSTiTv. KUL konkuruje w dziedzinach ścisłych takich jak informatyka z lepszymi od siebie UMCS, PL, WSEI. Czy jest sens? Lepiej by się KUL przekwalifikował i uzupełnił to zcego nam w regionie brakuje, Sztuk Pięknych, Teatru, Telewizji, ale równiez Wychowania Fizycznego. Rząd napewno nie zaloży po tej złej stronie Wisły takich uczelni, więc to jest spoęcznym obowiązkiem KUL aby wypełnić te straszliwe luki. Bo inaczej przyjdzie UL, albo najlepsze nasze aktorki z regionu będa się dalej uczyć aktorstwa na obczyźnie.
Rozwiń
Gość
Gość (28 listopada 2017 o 21:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oj widze, że komus fantazja się ujawnila między A i B ha ha czyżby to był gość z tej firmy co ma zmienic wizerunek wydzialu ?
Rozwiń
Gość
Gość (28 listopada 2017 o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Temat do śmieci, tak samo jak autor. Owszem jest kategoria C, jest i odwołanie. Realne usytuowanie to gdzieś między kategorią B a A. Na taką ocenę ma wpływ wiele czynników, m. in. ilość pracowników naukowych i dydaktycznych oraz ilość prowadzonych badań. WNoZ jest tak holistycznym wydziałem, że badania prowadzą tam nie tylko pielęgniarki, położne, ratownicy, fizjoterapeuci, radiolodzy ect.... są tam równiez lekarze, psycholodzy i wielu innych- niekiedy mimo miejsca prowadzenia badań oficjalnie widnieją oni w swoich macierzystych jednostkach- głównie stąd cały szum. WNoZ w Lublinie jest w świetnym stanie, na tle innych miast wcale nie wypada słabo. Mamy największe zagęszczenie położnych z habilitacją ! Teamt to zwykły clickbait ... miejcie rozumy ludzie :P
Rozwiń
Absolwentka sprzed lat
Absolwentka sprzed lat (28 listopada 2017 o 19:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie mogę uwioerzyć! Najstarszy w Polsce Wydział Pielęgniarski ze wspaniałymi tradycjami na skraju likwidacji? I kto do tego doprowadził? Dlaczego?  Może dziennikarze to wyjaśnią? Jest temat, wykażcie się! Dla mnie to cios!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!