środa, 26 kwietnia 2017 r.

Lublin

Amerykański sukces Gardzienic

Dodano: 30 marca 2003, 22:37
Autor: (pap, tw)

Niedawno zakończone amerykańskie tournée „Gardzienic” – awangardowej grupy teatralnej – okazało się prawdziwym sukcesem. Polscy aktorzy zebrali znakomite recenzje i otrzymali propozycje dalszej współpracy. Grupa odwiedziła m.in. Yale i Los Angeles.


Tournée trwało od 2 do 17 marca. Na Uniwersytecie Yale, w Yale School of Drama, Włodzimierz Staniewski – twórca „Gardzienic” – poprowadził jednodniowe warsztaty ze studentami reżyserii. Tego samego dnia dał wykład na temat różnych aspektów pracy nad dramatem antycznym. Wykład zakończył się owacją na stojąco oraz zaproszeniem dla zespołu na dłuższy pobyt w przyszłym roku.
– Ci, którzy odrzucają awangardowy teatr jako fałszywy, uwieczniony przez intelektualną wyniosłość, nigdy nie zetknęli się z twórczością tej grupy. Jest ona tak prawdziwa i tworzona z takim poświęceniem, że przybliża nas tak blisko do boskiej istoty sztuki i teatru – napisała recenzentka „LA Times” po obejrzeniu „Metamorfoz”.
Potem polski teatr trafił do The Getty Centre w Los Angeles, gdzie odbyły się dwa spektakle „Metamorfoz”, przy pełnym 800-osobowym audytorium. Odbył się też wykład Staniewskiego o teatrze antycznym, na który – co jest wydarzeniem bezprecedensowym – udostępniono antyczne wazy i figury z terakoty z Getty Museum.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24