poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Antyczna altanka dumania i zakątek do grillowania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lutego 2007, 19:16
Autor: Dominik Smaga

Nareszcie! Gotowy jest już projekt nowego parku na Czubach.

Mieszkańcy dostaną m.in. zespół boisk, skatepark, amfiteatr i sieć ścieżek rowerowych. Latem miasto powinno wydać pozwolenie na budowę, która będzie mogła ruszyć jesienią.

Zagospodarowany ma być cały wąwóz ciągnący się od ul. Orkana (między osiedlami Łęgi i Świt) niemal do samego skrzyżowania ul. Jana Pawła II z Nadbystrzycką. Pierwsza koncepcja wykorzystania wąwozu nie spodobała się władzom miasta i został ogłoszony ponowny przetarg na opracowanie dokumentu. Znamy już jego szczegóły.
Na zboczu wąwozu na wysokości Szkoły Podstawowej nr 46 powstanie plac zabaw dla dzieci w wieku 6-7 lat. Nieco dalej, w połowie drogi między ul. Orkana a Porębą, planiści przewidzieli plac do cichego wypoczynku. Stanie w nim altanka nawiązująca stylem do architektury starożytnej Grecji. Tuż obok ma szemrać mały zbiornik wodny. Nieco dalej, na wysokości ul. Gdańskiej, będzie plac zabaw dla dzieci w wieku 8-12 lat.

Tuż przy pętli autobusowej obok os. Poręba powstanie plac z... miejscem na ognisko. Dokładnie w tym miejscu, gdzie teraz jest wielki dół, w którym gromadzi się deszczówka.
Przy ul. Szmaragdowej, obok przejścia podziemnego prowadzącego na parking Championa, znajdą się ogrodzone korty tenisowe.
Bardzo zmieni się też wygląd wąwozu między ulicą Szmaragdową a Bursztynową. Tu, gdzie teraz jest prowizoryczny chodnik prowadzący od przedszkola do kościoła i szkoły pojawi się stalowa kładka nad doliną. Obok niej będzie amfiteatr. - Nieco mniejszy od tego w parku Ludowym - mówi Henryk Korczewski, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju w Urzędzie Miasta.
Na dnie wąwozu, obok supermarketu, znajdzie się kompleks boisk: jedno do koszykówki i dwa piłkarskie (60 m na 30 m). To najbardziej ucieszy młodych. - Teraz wcale nie ma gdzie grać w piłkę - przyznaje Łukasz Maruszak, uczeń, mieszkaniec osiedla Widok.
Pod wiaduktem, w ciągu ul. Filaretów, będzie miejsce na skatepark, żeby skaterzy nie hałasowali pod samymi oknami. Za stacją benzynową przewidziano kolejne boisko piłkarskie i plac do ćwiczeń gimnastycznych. A nieopodal znajdzie się plac zabaw dla najmłodszych. Wreszcie ostatni przystanek: plac cichego wypoczynku obok skarpy przy ul. Szczytowej. Wszystkie szpetne detale, takie jak wystające studzienki kanalizacyjne i filary wiaduktów mają zakryć krzewy i porosnąć pnącza.
Park poprzecinany będzie ścieżkami rowerowymi. - Poprowadzimy je niezależnie od chodników. Będą miały własne oświetlenie - zapowiada Elżbieta Mącik, główna miejska planistka. Budowa może zacząć się już we wrześniu. - Wtedy wyrównamy teren pod boiska, bo poza tym chcemy w jak największym stopniu zachować istniejące ukształtowanie terenu - mówi Korczewski.
Koszty budowy i wyposażenia parku wstępnie szacowane są na ok. 10 milionów złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!