niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Architekci "utopili” projekt basenu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2006, 18:20

Warszawska pracownia architektoniczna sknociła projekt budowy kompleksu sportowego Akademii Rolniczej. Inwestycja stanęła, bo architekci muszą poprawić szkice. - Rozważamy odszkodowanie - zapowiadają władze uczelni.
Projekt budowlany obiektu wykonało warszawskie biuro Aqua Invest. - To wstępny, dosyć ogólny szkic - mówi Wiktor Dziubiński, zastępca kanclerza Akademii Rolniczej. - Był potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia prac przygotowawczych.

W marcu przetarg na realizację inwestycji wygrała firma Budimex-Dromex. Budowlańcy wkroczyli na plac u zbiegu ul. Raabego i Głębokiej miesiąc później. - Wykonaliśmy już część prac ziemnych. M.in. przełożyliśmy w inne miejsca podziemne instalacje kolidujące ze wznoszonym obiektem - wyjaśnia Krzysztof Kozioł z Budimexu. - Z dalszymi robotami musimy się jednak wstrzymać.
Powód? Okazało się, że w projekcie budowlanym był poważny błąd. - Chodzi o ogromną ścianę szczelinową, która ma powstrzymywać nieckę basenu przed naporem ziemi z zewnątrz. Mur będzie miał 150 metrów długości i 16 głębokości - wyjaśnia Dziubiński. - Architekci przewidzieli, że ściana będzie jednocześnie fundamentem dla muru hali. Tyle że nie obliczyli dobrze wszystkich nacisków. Mówiąc krótko, ściana mogłaby nie wytrzymać.

- Warszawskie biuro projektowe samo przyznało się do błędu - zaznacza Dziubiński. - Architekci przygotowali już nowy, poprawiony szkic budowlany.
Dopiero po naniesieniu poprawek Budimex może przygotować projekt wykonawczy. - Bez niego nie przystąpimy do właściwej budowy - zaznacza Kozioł. - Liczymy, że zaczniemy ją w sierpniu.
Wykonawca zapewnia, że mimo kłopotów z projektem, cała budowa się nie opóźni. - Zgodnie z planem kompleks będzie gotowy na połowę 2008 r. - zapewniają w Budimexie.
Tymczasem Akademia Rolnicza rozważa wystąpienie o odszkodowanie od biura architektonicznego. - Zapłaciliśmy 200 tys. zł za dobry projekt. Dostaliśmy wadliwy - tłumaczy Dziubiński. - Nasi prawnicy zastanawiają się, co z tym teraz zrobić. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!