środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Armia przegrała z duchownym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 września 2002, 20:03
Autor: Tomasz Kolasa

Ulica ks. Wojciecha Danielskiego, nie będzie z powrotem nosić nazwy Armii Ludowej – zdecydowali w nocy z czwartku na piątek lubelscy radni. Mieszkańcy, którzy bezskutecznie czekali na możliwość zabrania głosu, są rozżaleni.

Nazwę ulicy zmieniono 27 czerwca. Poprosili o to sami mieszkańcy ówczesnej ul. Armii Ludowej, lecz nie zapytali wszystkich zainteresowanych. Część mieszkańców dowiedziała się o zmianie dopiero z zawiadomienia Rady Miejskiej, już po przyjęciu uchwały.
– Pod propozycją zmiany nazw trzech sąsiadujących ulic, czyli Armii Ludowej, Gwardii Ludowej i Małego Franka podpisało się około 100 mieszkańców tych ulic – mówi Piotr Gawryszczak, przewodniczący zespołu ds. nazewnictwa RM. – To około 80 proc. mieszkańców. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję.
Innego zdania są protestujący.
– Na liście osób popierających zmianę nazwy z Armii Ludowej na ks. Danielskiego jest tylko 11 mieszkańców tej ulicy. Pozostali to mieszkańcy ul. Gwardii Ludowej. Poza tym jedna z pań zbierających podpisy twierdziła, że zmianę sponsoruje Rada Miejska, a przecież nikt nie zapłaci za zmianę dokumentów czy wpisów do ksiąg wieczystych. Tak więc część ludzi została naciągnięta – twierdzą przedstawiciele protestujących mieszkańców. Ich zdaniem za zmianę nazwy każdy z nich będzie musiał zapłacić co najmniej 700 zł. Mają też żal o traktowanie podczas sesji.
– Zaproszono nas, ale nawet nie udzielono głosu, choć jeden z radnych to zaproponował. Padła też propozycja przeprowadzenia referendum w sprawie zmiany nazwy, ale przewodnicząca RM Helena Pietraszkiewicz stwierdziła, że takiego punktu nie ma w porządku obrad. Na dodatek prezydent Wojciechowski obraził nas, nazywając nas z ironicznym uśmiechem „Gwardzistami”. Doszło do tego w kuluarach, po skończeniu obrad. Żądamy oficjalnego przeproszenia wszystkich osób podpisanych pod protestem.
– Nie przypominam sobie, żebym coś takiego powiedział – mówi wiceprezydent Wojciechowski. – Z tego co pamiętam, nie powiedziałem „Gwardziści”, tylko „Armiści”. Ci ludzie zachowywali się niewłaściwie, krzyczeli i hałasowali. Co do nazwy ulicy, uważam że zmieniono ją i tak zbyt późno. Ze względu na to, czym była Armia Ludowa, ta nazwa powinna zostać zmieniona już dawno.
Protestujący zapowiadają, że będą dalej starać się o przywrócenie starej nazwy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!