sobota, 27 maja 2017 r.

Lublin

Armia przegrała z duchownym

Dodano: 27 września 2002, 20:03
Autor: Tomasz Kolasa

Ulica ks. Wojciecha Danielskiego, nie będzie z powrotem nosić nazwy Armii Ludowej – zdecydowali w nocy z czwartku na piątek lubelscy radni. Mieszkańcy, którzy bezskutecznie czekali na możliwość zabrania głosu, są rozżaleni.

Nazwę ulicy zmieniono 27 czerwca. Poprosili o to sami mieszkańcy ówczesnej ul. Armii Ludowej, lecz nie zapytali wszystkich zainteresowanych. Część mieszkańców dowiedziała się o zmianie dopiero z zawiadomienia Rady Miejskiej, już po przyjęciu uchwały.
– Pod propozycją zmiany nazw trzech sąsiadujących ulic, czyli Armii Ludowej, Gwardii Ludowej i Małego Franka podpisało się około 100 mieszkańców tych ulic – mówi Piotr Gawryszczak, przewodniczący zespołu ds. nazewnictwa RM. – To około 80 proc. mieszkańców. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję.
Innego zdania są protestujący.
– Na liście osób popierających zmianę nazwy z Armii Ludowej na ks. Danielskiego jest tylko 11 mieszkańców tej ulicy. Pozostali to mieszkańcy ul. Gwardii Ludowej. Poza tym jedna z pań zbierających podpisy twierdziła, że zmianę sponsoruje Rada Miejska, a przecież nikt nie zapłaci za zmianę dokumentów czy wpisów do ksiąg wieczystych. Tak więc część ludzi została naciągnięta – twierdzą przedstawiciele protestujących mieszkańców. Ich zdaniem za zmianę nazwy każdy z nich będzie musiał zapłacić co najmniej 700 zł. Mają też żal o traktowanie podczas sesji.
– Zaproszono nas, ale nawet nie udzielono głosu, choć jeden z radnych to zaproponował. Padła też propozycja przeprowadzenia referendum w sprawie zmiany nazwy, ale przewodnicząca RM Helena Pietraszkiewicz stwierdziła, że takiego punktu nie ma w porządku obrad. Na dodatek prezydent Wojciechowski obraził nas, nazywając nas z ironicznym uśmiechem „Gwardzistami”. Doszło do tego w kuluarach, po skończeniu obrad. Żądamy oficjalnego przeproszenia wszystkich osób podpisanych pod protestem.
– Nie przypominam sobie, żebym coś takiego powiedział – mówi wiceprezydent Wojciechowski. – Z tego co pamiętam, nie powiedziałem „Gwardziści”, tylko „Armiści”. Ci ludzie zachowywali się niewłaściwie, krzyczeli i hałasowali. Co do nazwy ulicy, uważam że zmieniono ją i tak zbyt późno. Ze względu na to, czym była Armia Ludowa, ta nazwa powinna zostać zmieniona już dawno.
Protestujący zapowiadają, że będą dalej starać się o przywrócenie starej nazwy.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!