piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Atmosfera się oczyści

Dodano: 29 sierpnia 2007, 19:58

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce zbudować w Hajdowie największą w Polsce biologiczną odsiarczalnię biogazu.

Koszt - 2 miliony zł. Efekt - mniej siarki w lubelskim powietrzu, a więcej ekologicznej energii dla lublinian.

MPWiK właśnie ogłosiło przetarg na budowę oczyszczalni. - To najnowsza światowa technologia, dzięki której siarka będzie usuwana za pomocą bakterii - wyjaśnia Marian Surmacki, zastępca kierownika Wydziału Utrzymania Ruchu ds. Ciepłowniczych w oczyszczalni w Hajdowie. - W Polsce jest jedna tego typu odsiarczalnia - w Brzegu. Lubelska będzie od niej znacznie większa.
- W naszej oczyszczalni produkujemy bardzo dużo biogazu, który do tej pory oczyszczaliśmy z siarki tradycyjnymi, bardzo pracochłonnymi metodami - dodaje Surmacki. - Teraz będziemy to mogli robić szybciej i dużo lepiej.

Efekty mają odczuć wszyscy lublinianie. - Przede wszystkim do atmosfery będzie się przedostawać mniej spalin i samej siarki. Krótko mówiąc, oznacza to czystsze powietrze nad Lublinem - tłumaczy kierownik. - Będziemy mogli także wyprodukować więcej ekologicznej energii, która trafi do mieszkańców Lublina.
Z kolei w samym Hajdowie nowa odsiarczalnia pozwoli na dłuższą żywotność urządzeń stosowanych do wytwarzania energii.
To jedna z największych tegorocznych inwestycji w oczyszczalni. Jej koszt szacuje się na ok. 2 mln zł. Budowa ma ruszyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a nowa odsiarczalnia będzie gotowa już w przyszłym roku.
Czytaj więcej o:
Gość
Zasmrodzony
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 sierpnia 2013 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rozwiń
Zasmrodzony
Zasmrodzony (31 sierpnia 2007 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak rozumiem będzie mniej siarki w gazie podawanym na turbinę co zwiększy jej żywotność i to mnie najmniej interesuje.Pytam kiedy przestaniecie smrodzić.Cały czas dbacie o swoją kasę, wypłacacieszkodliwe za pracę w uciążliwych warunkach.Pytam kiedy wasz wychodek przestanie smrodzić.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!