Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2023 r.
19:36

Autobus przez ulicę mego miasta mknie... I tak już 111 lat

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A

Początki komunikacji zbiorowej sięgają XIX wieku, gdy po bruku jeździły dorożki i omnibusy konne. Natomiast 28 listopada 1912 roku na ulice Lublina wyjechał pierwszy autobus.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Był to akurat czwartek, gdy na ulice Lublina wyjechały 3 autobusy marki Benz - Hagenan należące do Lubelskiej Spółki Samochodowej. Nie były idealne, spóźniały się i bardzo często psuły. Linie kursowały pomiędzy stacją, a kościołem na Kalinowszczyźnie, drugi między stacją a ogrodem miejskim, trzeci między ul. Chopina a Ruską. Mało kto pamięta też, że po Lublinie kursować miały tramwaje - realizacji przeszkodził wybuch I wojny światowej oraz likwidacja Lubelskiej Spółki Samochodowej.

Po wojnie, w 1921 roku, po wielu perturbacjach, na ulice Lublina regularnie wyjeżdżało 6 autobusów obsługujące 2 linie. Jednak warunki podróży nie były satysfakcjonujące. 

Od 1 stycznia 1929 roku funkcjonowało przedsiębiorstwo Autobusy Miejskie miasta Lublina. Początkowo uruchomiono 2 linie komunikacyjne: linię A: na trasie Dworzec – Koszary i B: Dworzec – Kalinowszczyzna. Problem stanowiła jedynie zbyt mała liczba autobusów czego konsekwencją była niezadowalająca częstotliwość ich kursowania i przepełnienie. Przedsiębiorstwo zadbało wówczas o reklamę poprzez uruchomienie specjalnego autobusu na trasie Brama Krakowska – Kino „Venus”, w którym po zakupieniu biletu autobusowego pasażer otrzymywał bezpłatny bilet do kina.

Z roku na rok firma się rozwijała i szła dalej. Uruchamiano także połącznia poza granice miasta – Kazimierza i Piask oraz funkcjonującymi w okresie letnim i w dni wolne od pracy, linie do Dębówki i Niemiec. W 1938 r. przedsiębiorstwo dysponowało 12 autobusami marek: Chewrolet, Henschel, Skoda i Ursus.

Przed wybuchem II wojny światowej na ulicy Garbaskiej wybudowano pierwszą zajezdnię, w której można było obsługiwać 30 autobusów. Kolejnym zawieszeniem funkcjonowania komunikacji miejskiej była II wojna światowa. Zajezdnia przy Garbarskiej została zniszczona, a w sierpniu 1944 roku powoli zaczęto odbudowywać lubelską flotę autobusową. Jej fundamentem było 6 samochodów ciężarowych i garaże przy ulicy Lipowej.

13 kwietnia 1946 r. uruchomiono pierwszą linię miejską na trasie Dworzec PKP – ul. Lipowa, którą następnie przedłużono do Koszar. W kolejnych miesiącach sukcesywnie zwiększano tabor - w 1948 r. funkcjonowało już 7 linii obsługiwanych przez 18 autobusów (przy średniej 7-9 pojazdów w ruchu). Wówczas Miejska Komunikacja Samochodowa posiadała oprócz wcześniej wspomnianych autobusów Według danych MPK, w 1948 r. z usług przewozowych skorzystało ponad 5 mln pasażerów.

Od lipca 1951 roku funkcjonuje nazwa Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Natomiast rozwój miasta, pogarszający się stan taboru, sprawił, że 22 lipca 1953 roku na ulice wyjechał pierwszy trolejbus. Trasa miała 7 km i obsługiwana była przez 8 trolejbusów radzieckich typu ITB. 

Rok 1957 przynosi kolejne zmiany. Rozpoczyna się budowa Zajezdni Helenów mogąca pomieścić aż 100 pojazdów. Kolejne lata przynoszą rozrost lubelskiej komunikacji – pod względem ilości autobusów i trolejbusów oraz długości tras.

W 1994 roku MPK otwiera się na wszystkich mieszkańców Lublina – wprowadzone zostają tak zwane mirkobusy, ułatwiające podróż osobom niepełnosprawnym. W tym samym roku do sprzedaży wprowadzane są bilety czasowe – 10-cio, 20-sto, i 60-cio minutowe. Rok później na ulice Lublina wyjeżdżają pierwsze niskopodłogowe Jelcze.

Wielkim przełomem w komunikacji miejskiej były lata dwutysięczne. Wtedy dzięki unijnym programom można było zakupić nowoczesne autobusy i trolejbusy. W 2014 jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które posiada nowoczesne trolejbusy przegubowe. Ciągłe rozrastanie się miasta, to także zmiany w kursowaniu linii. Jednym z przełomowych momentów był rok 2016, gdy zmodyfikowano dotychczasowe trasy, dodano nowe linie, a także zwiększono częstotliwość kursowania autobusów.

Komunikacja miejska rozwija się ciągle i idzie do przodu. Obecnie mamy do dyspozycji 63 linie miejskiej komunikacji zbiorowej: 50 linii autobusowych oraz 13 linii trolejbusowych. Natomiast we flocie lubelskiej komunikacji miejskiej znajduje się 264 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów oraz 110 nowoczesnych i nisko podłogowych trolejbusów. Prowadzone są konsultacje dotyczące zmian i częstotliwości kursowania linii.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty