poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Awantura o pieniądze na festiwal. Artysta kontra Centrum Kultury

Autor: pab

Z prawej Tomasz Bazan (fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)
Z prawej Tomasz Bazan (fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

Organizowany od kilku lat w Lublinie Maat Festiwal ma kłopoty finansowe. Podsumowanie imprezy może się w tym roku nie odbyć. Powód? Centrum Kultury twierdzi, że kurator imprezy wydał już w tym roku za dużo pieniędzy.

Czym jest Maat Festiwal? Jak definiuje to portal taniecPOLSKA podczas imprezy odbywają się „prezentacje najnowszych polskich i światowych poszukiwań z zakresu ruchu i działań oscylujących wokół sztuki performatywnej, wykorzystującej w swoich działaniach język ciała oraz formy z nim związane”. Pomysłodawcą i kuratorem festiwalu jest lubelski tancerz Tomasz Bazan.

W tym roku odbywa się 8. edycja imprezy - MAAT FESTIWAL 2016 JAPONIA. Wszystko zaczęło się od tzw. rezydencji – czyli wyjazdu grupy artystów, w tym także i Tomasza Bazana do Japonii. Co artyści tam robili? „W Tokio, Kioto i kilku innych miejscach Japonii powstawały materiały zdjęciowe, filmowe i to, co nie jest rejestrowalne, czyli osobisty research twórców w tamtej rzeczywistości.  Wróciliśmy do Polski i wszyscy wzięli się do pracy nad spektaklami” – opowiada Tomasz Bazan w rozmowie z portalem dwutygodnik.com.

Finałem imprezy miało być zaplanowane na grudzień podsumowanie w Lublinie. Prawdopodobnie go jednak nie będzie, bo jak powiedział Bazan podczas tego samego wywiadu Centrum Kultury w Lublinie nagle wycofało się ze współpracy z nim.

Po publikacji wywiadu oświadczenie w tej sprawie wydało jednak także Centrum Kultury w Lublinie. Przedstawiciele CK zarzucają, że Bazan wydał już w tym roku za dużo pieniędzy i w związku z tym finał imprezy się nie odbędzie.

„W 2016 roku Maat Festival otrzymał budżet w wysokości 90 000 zł. Do końca sierpnia 2016 roku decyzją Tomasza Bazana na realizację projektu została wydana kwota 70 485,30 zł co stanowi ponad 2/3 przyznanej dotacji. Z przeprowadzonych rozmów z Tomaszem Bazanem okazało się, że pozostała kwota w wysokości 19 517,70 zł nie jest wystarczająca do przeprowadzenia finałowego podsumowania projektu w postaci Festivalu w 2016 roku. W zaistniałej sytuacji została podjęta decyzja o wstrzymaniu działań organizacyjnych i artystycznych w tym roku. O przyszłości Festivalu i rozwiązaniach zaistniałej sytuacji miały zdecydować dalsze rozmowy zaplanowane na drugą połowę listopada – czytamy w oświadczeniu Centrum Kultury. 

W odpowiedzi na to Tomasz Bazan zarzucił Centrum Kultury, że publikuje nieprawdziwe informacje o tym, że impreza nie odbędzie się z jego winy.

„Niestety podana informacja jest nieprawdziwa: pozostała kwota byłaby wystarczająca aby finalny pokaz rezydencji został zrealizowany i spektakle odbyłyby się. Nie zostały ze mną przeprowadzone żadne rozmowy na temat wspomnianej kwoty 19 517,00 zł a tym bardziej nie wyraziłem nigdy poglądu, że w związku z tym finałowe podsumowanie projektu nie może się odbyć. Decyzja o zerwaniu procesu tegorocznych rezydencji zapadła bez żadnych konsultacji ze mną i bez próby dialogu w kierunku ich realizacji w 2016 roku. Faktem jest, że jest zaplanowana jedna rozmowa na temat dalszej obecności MAAT FESTIVAL w Lublinie” – napisał Tomasz Bazan na Facebooku.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 października 2016 o 19:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Samozwańczy artyści mają tyle wspólnego ze sztuką, co polityczne elity z dobrem narodu i kulturą...
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2016 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie - Ryży w Brukseli i nagle odcięto rzekę kasy na lewackie projekty artystyczne - stąd płacz i zgrzytanie zębów.
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2016 o 08:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kolejny "kurturarny" gniot
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2016 o 19:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli pan tancerz chce poszukiwań z zakresu ruchu to niech to robi za swoją kasę. Wreszcie trzeba powiedzieć stop.Król jest nagi a to co ci pokazują nie jest warte by nazwać to sztuką. Dziwię się że przeznaczano na to publiczne środki.Kto jest za to odpowiedzialny?
Rozwiń
po szmal do ryżego
po szmal do ryżego (28 października 2016 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co szmalu zabrakło??Zgłoście się do ryżego, tego co ufundował wam "zieloną wyspę" za bilion zł długów!! te długi wasze pra, pra,prawnuki będą spłacać!! Ryży, nie tak dawno, dostał miliardy €uro z Brukseli, jeszcze wszystkiego nie rozdał swoim przydupasom, ale musicie się spieszyć, bo kto wie!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!