niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Awantura przedwyborcza w lubelskiej PO. Poseł: "Przegramy te wybory z kretesem"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2014, 06:30

Platforma Obywatelska ustaliła pierwsze "trójki list w czterech z pięciu okręgów w wyborach do sejmiku województwa. - Wycięto wszystkich ludzi związanych ze mną - zarzuca lubelskim władzom partii poseł Stanisław Żmijan i ostrzega: Przegramy te wybory z kretesem.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami liderem w okręgu lubelskim będzie kandydat PO na prezydenta Lublina Krzysztof Żuk. Niespodzianką jest drugie miejsce, które zajmie Celina Stasiak. To prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie, która w ostatnich wyborach samorządowych kandydowała do lubelskiej Rady Miasta z listy SLD.

Trzecią pozycję ma zająć dyrektor Zarządu Nieruchomości Wojewódzkich Henryka Strojnowska, a kolejne obecni radni wojewódzcy: Adam Wasilewski i Bożena Lisowska.

Największa niespodzianka

Na lubelskiej liście zabraknie Jacka Sobczaka, członka Zarządu Województwa, który nieoczekiwanie został wystawiony na trzecim miejscu w okręgu nr 2, tzw. nadwiślańskim, obejmującym powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, opolski, puławski i rycki. Liderką ma tam być radna z Puław Teresa Gutowska. Druga pozycja przypadła lubelskiemu kuratorowi oświaty, radnemu sejmiku Krzysztofowi Babiszowi.

W okręgu bialskim na razie wskazano tylko dwoje kandydatów. "Jedynką” będzie ubiegający się o fotel prezydenta Białej Podlaskiej radny sejmiku Bogusław Broniewicz, a "dwójką” Urszula Bancerz, radna miejska z Łukowa.

Kandydat na prezydenta miasta będzie też liderem listy do sejmiku na Zamojszczyźnie. Mowa o zastępcy dyrektora szpitala wojewódzkiego w Zamościu Marku Lipcu, który stanie do rywalizacji z Marcinem Zamoyskim. Drugie miejsce przypadło szefowej klubu radnych PO w sejmiku Zofii Woźnicy, a trzecie Agnieszce Berezeckiej, kierowniczce biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu.

Nie ustalona została pierwsza "trójka” w okręgu chełmskim. Tu listę miał otwierać wicemarszałek województwa Krzysztof Grabczuk, szef sztabu wyborczego PO w regionie. Jednak do gry wszedł poseł Grzegorz Raniewicz, który przymierza się do startu na prezydenta Chełma. Co ciekawe, wcześniej Grabczuk jako kandydata na to stanowisko wskazał Marka Sikorę, wicedyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim.

Działacze rozżaleni

Część działaczy Platformy nie kryje rozżalenia z decyzji Zarządu Regionu. - Nie chcę komentować tej decyzji, ale nikt nie konsultował ze mną startu z innego okręgu. Zamierzam odwołać się do zarządu krajowego partii - zapowiada Jacek Sobczak. Odwołania nie wyklucza także Zofia Woźnica, która podobno rozważa nawet rezygnację z udziału w wyborach.

Niezadowolony z powodu takich rozstrzygnięć jest też były szef lubelskiej Platformy, poseł Stanisław Żmijan, który przewodzi partyjnej frakcji, konkurencyjnej dla grupy skupionej wokół obecnego przewodniczącego, ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego.

- W ten sposób wycięto wszystkich, nawet najmocniejszych ludzi związanych ze mną. Zostali bezczelnie ukarani - uważa Żmijan. - Efekt będzie taki, że przegramy te wybory z kretesem i będziemy poza sejmikiem. Przewodniczący Karpiński nie wyciągnął wniosków z klęski w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Z ministrem Karpińskim nie udało nam się skontaktować. Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu PO, poseł Mariusz Grad przyznaje, że nie dziwi go niezadowolenie niektórych polityków.

- Pierwsze miejsce jest tylko jedno, a chętnych do jego zajęcia zawsze jest więcej. Spodziewam się, że niektórzy będą odwoływać się do zarządu krajowego, bo mają do tego prawo. Ale liczymy na dobrą współpracę, bo najważniejsze jest, aby na wynik pracowała cała lista. Ambicje personalne są na dalszym miejscu - przekonuje poseł Grad.

Dwie silne damy

Działacze Platformy namawiają do startu w wyborach do sejmiku lubelską radną Elżbietę Mroczkowską, która cztery lata temu kandydując do Rady Miasta zdobyła w swoim okręgu 3215 głosów. Lepszy wynik w Lublinie osiągnął wtedy tylko jej bezpośredni konkurent Sylwester Tułajew z PiS.

Ze startu do sejmiku zrezygnowała podobno zastępca prezydenta Lublina Monika Lipińska. Według wcześniejszych ustaleń to ona miała zająć drugie miejsce na liście, podobnie, jak miało to miejsce w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wtedy w całym Lublinie zebrała blisko 9 tysięcy głosów, najwięcej z całej Platformy.
  Edytuj ten wpis
gość
bez-radny
Radny
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (19 września 2014 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pan Lipiec liderem na Zamojszczyźnie??!! a z jakiej to okazji?? z tego co wiem to w ostatnich wyborach najlepiej mu nie poszło, szkoda że dalej kolesiostwo jest w modzie.

Rozwiń
bez-radny
bez-radny (18 września 2014 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

na szczęście dla PO - nie ma z kim przegrać! - bo na tzw. prawicy nie będą mieli kogo wystawić.

Rozwiń
Radny
Radny (18 września 2014 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przy osobach: Pani Celiny Stasiak ( PZPR, załatwienie Dyrektora swojej córce w sanatorium w Nałęczowie) na liście, wybory PO ma z głowy. Ani ja , ani nikt z mojej rodziny nie odda głosu na PO, to już cztery głosy mniej.

Dzieci komuny,dzieci resortowe,wszystko czerwone łajno !!

Rozwiń
PO
PO (17 września 2014 o 21:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Życzę ten partii wszystkiego najgorszego.

Rozwiń
wit
wit (17 września 2014 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przy osobach: Pani Celiny Stasiak ( PZPR, załatwienie Dyrektora swojej córce w sanatorium w Nałęczowie) na liście, wybory PO ma z głowy. Ani ja , ani nikt z mojej rodziny nie odda głosu na PO, to już cztery głosy mniej.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!