niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Bądźcie wiosną i nadzieją

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 kwietnia 2003, 21:33

 (Jacek Mirosław)
(Jacek Mirosław)

- Dobrze, że jesteśmy razem, że przyszliście tutaj z uśmiechem, i śpiewem, i że wielobarwne palmy są symbolem tej wiosny, której Kościół upatruje w waszym pokoleniu, w waszych sercach.
Potrzeba nam radości i nadziei, i pełnego zaufania Bogu, żebyśmy mogli normalnie wzrastać. Ale równocześnie

każdy z was ma swoją wersję życiowego krzyża.

To może być bezrobocie, które dotknęło rodzinę, to może być choroba, bieda, kryzys. A czasem może być zwyczajne nieporozumienie - powiedział we wczorajszej homilii, podczas eucharystii na pl. katedralnym, stanowiącej główne obchody Światowego Dnia Młodzieży, ks. abp Józef Życiński. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: "Oto Matka twoja”.
Mówiąc o kulcie Maryi, metropolita lubelski użył paraleli twierdząc, że egzystowała w świecie tak bardzo podobnym do naszego. Bo wtedy też skłócone partie licytowały się - czy lepszymi patriotami i pobożniejszymi są faryzeusze czy saduceusze. Wtedy też, na dworze rzymskim, kwitła korupcja, a lokalni władcy prześcigali się w szukaniu dojść i układów.
Metropolita wskazał na

paradoksy dnia dzisiejszego,

podając przykład: w ub. tygodniu przyszły do niego opiekunki społeczne, pytając co mają robić, jak żyć, gdyż każda z nich otrzymuje za pracę wynagrodzenie w wysokości 1,60 zł za godzinę, co oznacza, że pracując we wszystkie dni tygodnia po osiem godzin dostają 400 zł zapłaty miesięcznie. Równocześnie metropolita usłyszał w radiu wiadomość, że ktoś przyznał sobie premię jednorazową w wysokości 90 tys. zł.

- Jest to rażąca niesprawiedliwość!

- grzmiał arcybiskup. - Demokracja kastowa, gdzie jedni zaliczają siebie bez bliżej określonych powodów do kasty, której należą się specjalne przywileje, specjalne premie, specjalne wyrazy uznania. Bo oni zasłużyli się światu, że świat powinien skłonić głowę i zachwycić się ich talentem. Natomiast innych traktuje się jak pariasów, rzucając głodowy ochłap.
- Przed laty - kontynuował arcybiskup - żeby wejść do tej kasty i załatwiać dla siebie specjalne, nieuczciwe uprawnienia, trzeba się było zapisać do PZPR, pisać donosy na kolegę, wstąpić do ZOMO albo do innych struktur naruszających prawa człowieka. Natomiast dziś tego typu zobowiązania nie są już stawiane. I niektórzy, znani wcześniej jako ludzie ideowi i wrażliwi, są przekształcani wtedy, gdy biernie poddadzą się stylowi, w którym nie widać wrażliwości na ideały, jest tylko pragnienie sukcesu za wszelką cenę.
- Dlatego - apelował metropolita do młodzieży - patrzcie całościowo i szerokim, wrażliwym spojrzeniem

dostrzegajcie to, co piękne

i to co radosne, i to co bolesne. I umiejcie patrzeć (...). Żebyście byli wiosną i nadzieją świata. I jako strażnicy poranka, byście nieśli tajemnicę światła w świecie, gdzie tak wiele mroku.
Eucharystię na pl. katedralnym poprzedziło poświęcenie palm na pl. Litewskim. Stąd procesja młodzieży udała się na mszę celebrowaną przez ks. abpa Józefa Życińskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!