poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Tego w historii samorządu jeszcze nie było. Kontrolerzy RIO wykazali, że urzędnicy za kadencji poprzedniego marszałka nie radzili sobie z finansami województwa.
– Kontrola dotyczy czasu, gdy województwem rządzili nasi poprzednicy (zarząd SLD–PSL) – tłumaczy Edward Wojtas, marszałek województwa (PSL). – Na szczęście nie są to rażące naruszenia prawa. Ale wszystkie nieprawidłowości postaramy się naprawić. Zresztą już to robimy.

Zarząd, który obecnie trzyma władzę w województwie, nastał w maju ubiegłego roku. A kontrola RIO zaczęła się w listopadzie 2005. Izba obrachunkowa sprawdziła majątek, dochody i zobowiązania województwa za ostatnie dwa lata. Okazało się, że w urzędzie nie przeprowadzano niezbędnych kontroli, a pieniądze wydawane były bez właściwego księgowania. Nawet kasa w urzędzie zorganizowana jest niezgodnie z przepisami.
Pracownicy RIO stwierdzili ponadto, że urzędnicy zapomnieli zaksięgować pieniądze, którymi województwo zapłaciło za halę wystawienniczą Międzynarodowych Targów Lubelskich i telebim. Zaś poprzedni marszałek wypłacał pracownikom dodatki funkcyjne przekraczające przewidziane ustawą sumy. Największy bałagan wykryto w rozliczaniu delegacji służbowych. Samorządowcy nie wskazywali dokąd jadą, czym jadą, a pieniądze odbierali za inny okres niż rzeczywisty pobyt służbowy w delegacji. Podobnie z ryczałtami za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych. Oświadczenia pracowników o wyjazdach nigdy nie były weryfikowane. A to znaczy, że mogli jechać gdziekolwiek chcieli, a pieniądze za benzynę zwracał im urząd. Teraz RIO nakazała urzędnikom zwrot pieniędzy, które niesłusznie dostali.
– Trudno mi komentować błędy poprzedniego zarządu – mówi Tomasz Makowski, rzecznik marszałka. – Ale obecny zarząd przeprowadza już kontrolę we wszystkich podległych jednostkach.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Elżbieta Mocior, skarbnik województwa, już na początku tego roku chciała przejść na emeryturę. Została tylko na prośbę marszałka
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!