niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Balawejder: ustępuję młodszym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 stycznia 2007, 17:33

Dyrektor Muzeum na Majdanku odchodzi mimo pozytywnej opinii ministra

Po kilkunastu latach pracy dyrektor Muzeum na Majdanku z końcem marca przechodzi na emeryturę. – Zrobiłem tu dobrą robotę – mówi Edward Balawejder, którego Ministerstwo Kultury oczyściło właśnie z zarzutów o złe zarządzanie muzeum.

Znany socjolog i poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Śpiewak we wrześniu zeszłego roku sporządził raport, w którym zarzucił Balawejderowi rażące zaniedbania w zarządzaniu muzeum, m.in. trwonienie publicznych pieniędzy, zły stan muzealnych obiektów i złą ochronę obiektu. – Jestem poruszony bardzo niepokojącym stanem muzeum – mówił wtedy prof. Śpiewak, który zwrócił się o interwencję do ministra kultury.
Ten zlecił przeprowadzenie na Majdanku specjalnej kontroli. Jej wyniki właśnie poznaliśmy.

– Muzeum jest prowadzone w miarę możliwości. I nie odbiega od standardów, które są w innych tego typu miejscach w kraju – mówi Piotr Tarnowski, naczelnik Wydziału Muzeów Martyrologicznych w ministerstwie.
W protokole pokontrolnym czytamy m.in., że nie stwierdzono nieprawidłowości w gospodarce finansowej muzeum, nie zaobserwowano uchybień dotyczących braku czystości, a także złych warunków do pracy edukacyjnej, a prace konserwatorskie są na Majdanku prowadzone systematycznie i zgodnie z planem. Tym samym nie potwierdził się żaden z zarzutów posła Śpiewaka.

– Choć oczywiście są też kwestie, które wymagają jak najszybszych działań. Chodzi m.in. o konserwację komór gazowych, łaźni i trzech baraków oraz inwestycje w pawilon wystawowy – dodaje Tarnowski.
Mimo pozytywnych wyników kontroli ministerstwa i obalenia zarzutów prof. Śpiewaka, dyrektor odchodzi z muzeum. – Przechodzę na emeryturę – tłumaczy Edward Balawejder. – Mimo nacisków żebym został, m.in. ze strony byłych więźniów, postanowiłem odejść. Przez kilkanaście lat zrobiłem tu dobrą robotę. Teraz pora ustąpić miejsca innym, młodszym.

Następca Balawejdera zostanie wyłoniony w drodze konkursu albo suwerenną decyzją ministra kultury. Jak udało nam się dowiedzieć, nowy dyrektor ma zacząć urzędowanie z początkiem kwietnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!