Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 czerwca 2010 r.
15:48
Edytuj ten wpis

Beatyfikacja ks. Popiełuszki: Obraz na ołtarz namalował Zbigniew Kotyłło z Lublina

0 11 A A

W niedzielę w stolicy beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Na Placu Piłsudskiego stanie wielki ołtarz. Jego głównym elementem będzie ponad 2-metrowy obraz przedstawiający nowego błogosławionego. Namalował go lubelski malarz – Zbigniew Kotyłło.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Konkurs na namalowanie obrazu beatyfikacyjnego został ogłoszony przez proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie pod koniec lutego. Z sześciu zaproszonych artystów wybrany został Zbigniew Kotyłło, malarz i medalier z Lublina.

– Czasu miałem niezmiernie mało, tym bardziej, że trzeba było zamówić specjalne, dodatkowo zbrojone krosno i sprowadzić najlepsze, dostępne na rynku materiały – mówi artysta. – Dysponowałem bogatą dokumentacją fotograficzną księdza Jerzego. Udostępnił mi ją ks. prałat Zygmunt Malacki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu. Ksiądz Jerzy był z nią związany i tam znajduje się jego grób.

Najpierw Kotyłło wykonał kilkanaście szkiców w oparciu o zdjęcia i konsultacje z osobami, które znały księdza Jerzego.

– Odwiedziłem parafię św. Stanisława Kostki. Ks. Malacki, przyjaciel ks. Jerzego, przekazał mi sugestię, jak mam go przedstawić – opowiada malarz. – Chciałem pokazać księdza Jerzego pogrążonego w modlitwie, ale żeby jednocześnie widz nawiązywał z nim kontakt wzrokowy. Za postacią pochmurne niebo, które miało być dopełnieniem nastroju.
Jak twierdzi Kotyłło, praca przy sztaludze była dosyć nietypowa, ponieważ przedstawiana postać jest dwukrotnie większa od naturalnej. Obraz został oprawiony w imponującą złotą ramę.
– Cieszę się, że to właśnie mnie przypadło w udziale namalować ten obraz. Dla artysty jest bardzo ważne, że jego pracę zobaczą miliony. To wielka satysfakcja – mówi malarz.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~SYLWESTER~ / 6 czerwca 2010 o 15:00
Wielki Wybitny Polak jako SWIETY WCHODZI NA OLTARZE CALEGO SWIATA !!!.
Kapelan NSZZ "SOLIDARNOSC" został bestialsko zamordowany przez przestępczy ustrój komunistyczny
w Polsce !!!.
Prokurator prowadzący dochodzenie w sprawie zamordowania Ks. JERZEGO POPIELUSZKI ,
prokurator ANDRZEJ WITKOWSKI, cyt ; " Generał Czesław Kiszczak był Szefem Resortu który realizował
wobec Księdza JERZEGO dyrektywy kierownictwa POLSKIEJ ZJEDNOCZONEJ PARTII ROBOTNICZEJ (PZPR)
To On otrzymał zadanie rozwiązania " problemu Ks. Popiełuszki ".
Ksiądz JERZY POPIELUSZKO nie zginął * 19 pażdziernika ale mógł być więzieny i torturowany aż do dnia
25 pażdziernika (sic?). Tego tragicznego odkrycia dokonał Prokurator z Lublina Andrzej WITKOWSKI, cyt;
" Esbecka wersja, według której Księdza zamordowano 19 pażdziernika nie wytrzymuje krytyki. Zgodnie z
ustalonymi faktami , zwłoki Księdza wrzucono do Wisły w dniu 25 pażdziernika , wraz z całą Grupą Policyjną
nie zdążyliśmy ustalić , co działo się z Księdzem od dnia uprowadzenia, do dnia w którym pozbyto się zwłok,
to jest między 19 a 25 pażdziernika. Są podawane na ten temat różne hipotezy przez dziennikarzy . Proku
rator nie ma jeszcze podstaw do ich analizowania i oceny wiarygodności " .
Prokurator z Lublina dotarł do Swiadków, którzy widzieli na tamie, na Wiśle pod Włocławkiem w dniu 30.10.
Generała Czesława Kiszczaka, który wydał polecenie, cyt; " On tu dzisiaj musi się znależś .
Prokurator stwierdza, cyt; " Zyczenie Kiszczaka musiało zostać spełnione, co nie było wcale takie trudne .
Istotnym problemem była kwestia; co dalej ? ".
Sledztwo powierzono jednemu z najbardziej skutecznych lubelskich Prokuratorow Andrzejowi WITKOWSKIEMU
i ... dwukrotnie (2) Go od tego śledztwa odsuwano (?). Ustalenia Jego Zespołu wskazujące prawdziwych
mocodawców zabójstwa, były nie tylko szokujące dla opini publicznej ale też... niewygodne dla wielu osób.
Prokuratorowi zabroniono rozmawiać w tej sprawie z mediami.
Potrzeba było lat, by dowody zgromadzone przez Niego ujrzały światło dzienne . Tak... to się stało w naszych
czasach , MORDERCY Ks. POPIELUSZKI ZYJA I MAJA SIE DOBRZE !!!.
Zamordowali Ks.JERZEGO za to,że podtrzymywał z Lechem Wałęsą Naród na DUCHU, że WYGRAMY NASZA
POLSKE !, która znów stanie się WOLNA !. Na Msze ZA OJCZYZNE które odprawiał w Warszawie, zjeżdżali się
Polacy z całej Polski i ze łzami w oczach śpiewali ; " PRZEZ TWE OLTARZE, ZANOSIM BLAGANIE , OJCZYZNE
WOLNA, RACZ NAM ZWROCIC PANIE ! " a do całego Narodu głosił ; " ZLO DOBREM ZWYCIEZAJ ! ".
I dzisiaj pewnie by nakazywał... Wybaczyć "PO" i KGB Putinowi (?) ale jak to zrobić ?
N I E C H N A S Z A O J C Z Y Z N A P O L S K A W I O S N A R O Z K W I T A !
Wielki Wybitny Polak jako SWIETY WCHODZI NA OLTARZE CALEGO SWIATA !!!.
Kapelan NSZZ "SOLIDARNOSC" został bestialsko zamordowany przez przestępczy ustrój komunistyczny
w Polsce !!!.
Prokurator prowadzący dochodzenie w sprawie zamordowania Ks. JERZEGO POPIELUSZKI ,
prokurator ANDRZEJ WITKOWSKI, cyt ; " Generał Czesław Kiszczak był Szefem Resortu który realizował
wobec Księdza JERZEGO dyrektywy kierownictwa POLSKIEJ ZJEDNOCZONEJ PARTII ROBOTNICZEJ (PZPR)
... rozwiń
Avatar
boss58 / 5 czerwca 2010 o 09:24
Ahra Assad Sza napisał:
Ile Bynio wziął za ten kicz ????

Tu widac rodzima polska zazdrosc- na szczescie tylko maluczcy zadaja takie pytania.
Avatar
grace54 / 5 czerwca 2010 o 09:22
[quote name='Vika po ASP' date='4.06.2010, 16:31:08' post='297151']
Ten obraz jak i inne prace tego Pana to tylko dobre rzemiosło, a nie dzieła artystyczne.
[/quote
Czy Pan/Pani mowi to jako profesjonalista?- to niech Pan/Pani profesjonalnie obroni swej wypowiedzi. Jesli sie Pan/Pani nie zna , to lepiej zamilknac.
Avatar
grace54 / 5 czerwca 2010 o 09:15
Przekonywujaca i piekna praca, gratuluje Mistrzu.
Avatar
baribal / 5 czerwca 2010 o 00:35
Kotyłło to jest ktoś - a kundle mogą jedynie poszczekać. Gratulacje - piękne dzieło.
Avatar
pixma / 4 czerwca 2010 o 21:15
Piękne, po prostu piękne. Jestem dumny, że jestem z Lublina.
Avatar
Kozal / 4 czerwca 2010 o 20:48
Brawo Panie Zbyszku. Trzeba mieć talent
Avatar
kobi / 4 czerwca 2010 o 20:29
Rzemiosło? To malarz najwybitniejszy,bardzo skromny choć nie ma powodu. Namaluj jeden z drugim, a nie szczekaj zza klawiatury,niespełniony "artysto". Bozia nie dała talentu więc morda w wiaderko.Pozdrowienia dla Bynia i Gela (Tipsy Train) Lublin rządzi!
Avatar
skory / 4 czerwca 2010 o 19:28
Vika po ASP napisał:
Ten obraz jak i inne prace tego Pana to tylko dobre rzemiosło, a nie dzieła artystyczne.

A potrafisz lepszy obraz namalować?
cWANIAKU...
Avatar
Ahra Assad Sza / 4 czerwca 2010 o 17:26
Ile Bynio wziął za ten kicz ????
Avatar
~SYLWESTER~ / 6 czerwca 2010 o 15:00
Wielki Wybitny Polak jako SWIETY WCHODZI NA OLTARZE CALEGO SWIATA !!!.
Kapelan NSZZ "SOLIDARNOSC" został bestialsko zamordowany przez przestępczy ustrój komunistyczny
w Polsce !!!.
Prokurator prowadzący dochodzenie w sprawie zamordowania Ks. JERZEGO POPIELUSZKI ,
prokurator ANDRZEJ WITKOWSKI, cyt ; " Generał Czesław Kiszczak był Szefem Resortu który realizował
wobec Księdza JERZEGO dyrektywy kierownictwa POLSKIEJ ZJEDNOCZONEJ PARTII ROBOTNICZEJ (PZPR)
To On otrzymał zadanie rozwiązania " problemu Ks. Popiełuszki ".
Ksiądz JERZY POPIELUSZKO nie zginął * 19 pażdziernika ale mógł być więzieny i torturowany aż do dnia
25 pażdziernika (sic?). Tego tragicznego odkrycia dokonał Prokurator z Lublina Andrzej WITKOWSKI, cyt;
" Esbecka wersja, według której Księdza zamordowano 19 pażdziernika nie wytrzymuje krytyki. Zgodnie z
ustalonymi faktami , zwłoki Księdza wrzucono do Wisły w dniu 25 pażdziernika , wraz z całą Grupą Policyjną
nie zdążyliśmy ustalić , co działo się z Księdzem od dnia uprowadzenia, do dnia w którym pozbyto się zwłok,
to jest między 19 a 25 pażdziernika. Są podawane na ten temat różne hipotezy przez dziennikarzy . Proku
rator nie ma jeszcze podstaw do ich analizowania i oceny wiarygodności " .
Prokurator z Lublina dotarł do Swiadków, którzy widzieli na tamie, na Wiśle pod Włocławkiem w dniu 30.10.
Generała Czesława Kiszczaka, który wydał polecenie, cyt; " On tu dzisiaj musi się znależś .
Prokurator stwierdza, cyt; " Zyczenie Kiszczaka musiało zostać spełnione, co nie było wcale takie trudne .
Istotnym problemem była kwestia; co dalej ? ".
Sledztwo powierzono jednemu z najbardziej skutecznych lubelskich Prokuratorow Andrzejowi WITKOWSKIEMU
i ... dwukrotnie (2) Go od tego śledztwa odsuwano (?). Ustalenia Jego Zespołu wskazujące prawdziwych
mocodawców zabójstwa, były nie tylko szokujące dla opini publicznej ale też... niewygodne dla wielu osób.
Prokuratorowi zabroniono rozmawiać w tej sprawie z mediami.
Potrzeba było lat, by dowody zgromadzone przez Niego ujrzały światło dzienne . Tak... to się stało w naszych
czasach , MORDERCY Ks. POPIELUSZKI ZYJA I MAJA SIE DOBRZE !!!.
Zamordowali Ks.JERZEGO za to,że podtrzymywał z Lechem Wałęsą Naród na DUCHU, że WYGRAMY NASZA
POLSKE !, która znów stanie się WOLNA !. Na Msze ZA OJCZYZNE które odprawiał w Warszawie, zjeżdżali się
Polacy z całej Polski i ze łzami w oczach śpiewali ; " PRZEZ TWE OLTARZE, ZANOSIM BLAGANIE , OJCZYZNE
WOLNA, RACZ NAM ZWROCIC PANIE ! " a do całego Narodu głosił ; " ZLO DOBREM ZWYCIEZAJ ! ".
I dzisiaj pewnie by nakazywał... Wybaczyć "PO" i KGB Putinowi (?) ale jak to zrobić ?
N I E C H N A S Z A O J C Z Y Z N A P O L S K A W I O S N A R O Z K W I T A !
Wielki Wybitny Polak jako SWIETY WCHODZI NA OLTARZE CALEGO SWIATA !!!.
Kapelan NSZZ "SOLIDARNOSC" został bestialsko zamordowany przez przestępczy ustrój komunistyczny
w Polsce !!!.
Prokurator prowadzący dochodzenie w sprawie zamordowania Ks. JERZEGO POPIELUSZKI ,
prokurator ANDRZEJ WITKOWSKI, cyt ; " Generał Czesław Kiszczak był Szefem Resortu który realizował
wobec Księdza JERZEGO dyrektywy kierownictwa POLSKIEJ ZJEDNOCZONEJ PARTII ROBOTNICZEJ (PZPR)
... rozwiń
Avatar
boss58 / 5 czerwca 2010 o 09:24
Ahra Assad Sza napisał:
Ile Bynio wziął za ten kicz ????

Tu widac rodzima polska zazdrosc- na szczescie tylko maluczcy zadaja takie pytania.
Avatar
grace54 / 5 czerwca 2010 o 09:22
[quote name='Vika po ASP' date='4.06.2010, 16:31:08' post='297151']
Ten obraz jak i inne prace tego Pana to tylko dobre rzemiosło, a nie dzieła artystyczne.
[/quote
Czy Pan/Pani mowi to jako profesjonalista?- to niech Pan/Pani profesjonalnie obroni swej wypowiedzi. Jesli sie Pan/Pani nie zna , to lepiej zamilknac.
Avatar
grace54 / 5 czerwca 2010 o 09:15
Przekonywujaca i piekna praca, gratuluje Mistrzu.
Avatar
baribal / 5 czerwca 2010 o 00:35
Kotyłło to jest ktoś - a kundle mogą jedynie poszczekać. Gratulacje - piękne dzieło.
Avatar
pixma / 4 czerwca 2010 o 21:15
Piękne, po prostu piękne. Jestem dumny, że jestem z Lublina.
Avatar
Kozal / 4 czerwca 2010 o 20:48
Brawo Panie Zbyszku. Trzeba mieć talent
Avatar
kobi / 4 czerwca 2010 o 20:29
Rzemiosło? To malarz najwybitniejszy,bardzo skromny choć nie ma powodu. Namaluj jeden z drugim, a nie szczekaj zza klawiatury,niespełniony "artysto". Bozia nie dała talentu więc morda w wiaderko.Pozdrowienia dla Bynia i Gela (Tipsy Train) Lublin rządzi!
Avatar
skory / 4 czerwca 2010 o 19:28
Vika po ASP napisał:
Ten obraz jak i inne prace tego Pana to tylko dobre rzemiosło, a nie dzieła artystyczne.

A potrafisz lepszy obraz namalować?
cWANIAKU...
Avatar
Ahra Assad Sza / 4 czerwca 2010 o 17:26
Ile Bynio wziął za ten kicz ????
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 71 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 24

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 48 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!