Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 września 2017 r.
16:13

Na Czubach powstanie sanktuarium maryjne

4 27 A A
Arcybiskup zaprasza w październiku na uroczystości do kościoła przy ul. Bursztynowej 20 na Czubach
Arcybiskup zaprasza w październiku na uroczystości do kościoła przy ul. Bursztynowej 20 na Czubach (fot. Maciej Kaczanowski)

Przy ul. Bursztynowej będzie sanktuarium maryjne. W kościele Matki Bożej Różańcowej od trzech lat jest czczony obraz Matki Bożej Latyczowskiej. Uroczystości związane z ogłoszeniem kościoła sanktuarium zaplanowano na 7 października

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W archidiecezji lubelskiej mamy sześć sanktuariów maryjnych – w archikatedrze, Wąwolnicy, Chełmie, Księżomierzy, Kazimierzu Dolnym i Gołębiu – wymienia ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Oprócz tego, w Lubartowie wierni modlą się w sanktuarium św. Anny, a w Piotrawinie w sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Niebawem w naszej archidiecezji przybędzie kolejne sanktuarium maryjne, co zapowiedział już w komunikacie do wiernych arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. 

Arcybiskup zaprasza na uroczystości do kościoła przy ul. Bursztynowej 20 na Czubach, gdzie od trzech lat jest czczony obraz Matki Bożej Latyczowskiej, patronki Nowej Ewangelizacji w naszej archidiecezji.

W sobotę, 7 października o godz. 11 wierni zgromadzą się na Eucharystii, podczas której nastąpi ogłoszenie tego kościoła sanktuarium maryjnym. Uroczystościom będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

– Gdy jakaś świątynia staje się sanktuarium diecezjalnym, musi zostać zachowana procedura przewidziana w prawie kanonicznym – wyjaśnia rzecznik archidiecezji lubelskiej. – Obecnie, w porozumieniu z proboszczem parafii Matki Bożej Różańcowej, powstaje statut przyszłego sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. Musi on zostać zatwierdzony przez księdza arcybiskupa, który ustanowi nowe sanktuarium stosownym dekretem.

Obraz Matki Bożej Latyczowskiej
 Historia tego obrazu sięga końca XV wieku kiedy z Rzymu do Latyczowa (Ukraina) wizerunek Bogurodzicy przywieźli dominikanie. Zakonnicy otrzymali obraz od papieża Klemensa VIII. Kiedy wybuchło powstanie Chmielnickiego, zakonnicy w 1648 r. wywieźli obraz do Lwowa. Do Latyczowa wrócił dopiero w 1722 r. 56 lat później biskup Stanisław Rajmund Jezierski ukoronował go złotymi koronami papieskimi. W ten sposób wierni chcieli podziękować za liczne cuda i łaski. Na stałe jednak w Latyczowie obraz nie został. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. został wywieziony do Warszawy. Później znajdował się w katedrze w Łucku, a następnie trafił do Lublina. Przez blisko 70 lat jego kustoszkami były siostry Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Obraz znajdował się w kaplicy zakonnej przy ul. I Armii Wojska Polskiego w Lublinie. Od 2014 roku znajduje się w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.
Obraz Matki Bożej Latyczowskiej Historia tego obrazu sięga końca XV wieku kiedy z Rzymu do Latyczowa (Ukraina) wizerunek Bogurodzicy przywieźli dominikanie. Zakonnicy otrzymali obraz od papieża Klemensa VIII. Kiedy wybuchło powstanie Chmielnickiego, zakonnicy w 1648 r. wywieźli obraz do Lwowa. Do Latyczowa wrócił dopiero w 1722 r. 56 lat później biskup Stanisław Rajmund Jezierski ukoronował go złotymi koronami papieskimi. W ten sposób wierni chcieli podziękować za liczne cuda i łaski. Na stałe jednak w Latyczowie obraz nie został. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. został wywieziony do Warszawy. Później znajdował się w katedrze w Łucku, a następnie trafił do Lublina. Przez blisko 70 lat jego kustoszkami były siostry Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Obraz znajdował się w kaplicy zakonnej przy ul. I Armii Wojska Polskiego w Lublinie. Od 2014 roku znajduje się w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 7 września 2017 o 14:22
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 14:10
Eee a ja myslalem, ze to bedzie obraz swietego ojca dyrektora z misiewiczem w koronie, ech.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 11:38
Super wiadomość.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 06:32
Niewierni...co wy za głupoty piszecie. Nikt nie czci obrazu ale osobę przedstawiona na nim. Za pośrednictwem Matki Bożej modlimy się o wstawiennictwo. Chyba wyczuwacie delikatną różnicę???
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 22:24
"Psy szczekają, a karawana idzie dalej" :-)
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 22:21
Jehowy ujadają...
Avatar
gwt / 6 września 2017 o 22:02
Księga Izajasza 44,9-19 9 Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą. 10 Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć pożytku? 11 Oto wszyscy czciciele tego bożka zawstydzą się; jego wykonawcy sami są ludźmi. Wszyscy oni niechaj się zbiorą i niech staną! Razem się przestraszą i wstydem okryją. 12 Wykonawca posągu urabia żelazo na rozżarzonych węglach i młotami nadaje mu kształty; wykańcza je swoim silnym ramieniem; oczywiście, jest głodny i brak mu siły; nie pił wody, więc jest wyczerpany. 13 Rzeźbiarz robi pomiary na drzewie, kreśli rylcem kształt, obrabia je dłutami i stawia znaki cyrklem; wydobywa z niego kształty ludzkie na podobieństwo pięknej postaci człowieka, aby postawić go w domu. 14  4 Narąbał sobie drzewa cedrowego, wziął drzewa cyprysowego i dębowego - a upatrzył je sobie między drzewami w lesie - zasadził jesion, któremu ulewa zapewnia wzrost. 15 [To wszystko] służy człowiekowi na opał: część z nich bierze na ogrzewanie, część na rozpalenie ognia do pieczenia chleba, na koniec z reszty wykonuje boga, przed którym pada na twarz, tworzy rzeźbę, przed którą wybija pokłony. 16 Jedną połowę spala w ogniu i na rozżarzonych węglach piecze mięso; potem zajada pieczeń i nasyca się. Ponadto grzeje się i mówi: "Hej! Ale się zagrzałem i korzystam ze światła!" 17 Z tego zaś, co zostanie, czyni swego boga, bożyszcze swoje, któremu oddaje pokłon i pada na twarz, i modli się, mówiąc: "Ratuj mnie, boś ty bogiem moim!" 18 [Tacy] nie mają świadomości ani zrozumienia, gdyż [mgłą] przesłonięte są ich oczy, tak iż nie widzą, i serca ich, tak iż nie rozumieją. 19 Taki się nie zastanawia; nie ma wiedzy ani zrozumienia, żeby sobie powiedzieć: "Jedną połowę spaliłem w ogniu, nawet chleb upiekłem na rozżarzonych węglach, i upiekłem mięso, które zajadam, a z reszty zrobię rzecz obrzydliwą. Będę oddawał pokłon kawałkowi drzewa".
Księga Izajasza 44,9-19 9 Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą. 10 Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć pożytku? 11 Oto wszyscy czciciele tego bożka zawstydzą się; jego wykonawcy sami są ludźmi. Wszyscy oni niechaj się zbiorą i niech staną! Razem się przestraszą i wstydem okryją. 12 Wykonawca posągu urabia żelazo na rozżarzonych węglach i młotami nadaje mu kształty; wykańcza je swoim silny... rozwiń
Avatar
Bóg / 6 września 2017 o 21:08
Nie będziesz czynił  żadnej rzeźby  ani  żadnego obrazu  tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Avatar
Karol / 6 września 2017 o 21:04
undefined napisał:
Historia tego obrazu sięga końca XV wieku kiedy z Rzymu do Latyczowa (Ukraina) wizerunek Bogurodzicy przywieźli dominikanie. Zakonnicy otrzymali obraz od papieża Klemensa VIII. Dobrze że Papierz nie dał dominikanom w prezencie włoszczyzny, bo trochę kicha, a tak poważnie to modlić się do obrazu, który został kiedyś namalowany przez jakiegoś chrześcijanina i dany w prezencie Papierzowi , a ten przekazał dalej bo był dla niego był mało wartościowy (tak przypuszczam). Jana 14:6 Jezus mówi: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.” Jezus jest jedyną drogą do zbawienia.
 " Księga Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył ... "
 " Księga Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył ... " rozwiń
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 20:50
Bardzo dobrze, że obraz w końcu został wyeksponowany. Przecież to wieki naszej historii. Myślę, że miejsce też zostało wybrane odpowiednie. Kto nie był, zapraszam.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 7 września 2017 o 14:22
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 14:10
Eee a ja myslalem, ze to bedzie obraz swietego ojca dyrektora z misiewiczem w koronie, ech.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 11:38
Super wiadomość.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 06:32
Niewierni...co wy za głupoty piszecie. Nikt nie czci obrazu ale osobę przedstawiona na nim. Za pośrednictwem Matki Bożej modlimy się o wstawiennictwo. Chyba wyczuwacie delikatną różnicę???
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 22:24
"Psy szczekają, a karawana idzie dalej" :-)
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 22:21
Jehowy ujadają...
Avatar
gwt / 6 września 2017 o 22:02
Księga Izajasza 44,9-19 9 Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą. 10 Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć pożytku? 11 Oto wszyscy czciciele tego bożka zawstydzą się; jego wykonawcy sami są ludźmi. Wszyscy oni niechaj się zbiorą i niech staną! Razem się przestraszą i wstydem okryją. 12 Wykonawca posągu urabia żelazo na rozżarzonych węglach i młotami nadaje mu kształty; wykańcza je swoim silnym ramieniem; oczywiście, jest głodny i brak mu siły; nie pił wody, więc jest wyczerpany. 13 Rzeźbiarz robi pomiary na drzewie, kreśli rylcem kształt, obrabia je dłutami i stawia znaki cyrklem; wydobywa z niego kształty ludzkie na podobieństwo pięknej postaci człowieka, aby postawić go w domu. 14  4 Narąbał sobie drzewa cedrowego, wziął drzewa cyprysowego i dębowego - a upatrzył je sobie między drzewami w lesie - zasadził jesion, któremu ulewa zapewnia wzrost. 15 [To wszystko] służy człowiekowi na opał: część z nich bierze na ogrzewanie, część na rozpalenie ognia do pieczenia chleba, na koniec z reszty wykonuje boga, przed którym pada na twarz, tworzy rzeźbę, przed którą wybija pokłony. 16 Jedną połowę spala w ogniu i na rozżarzonych węglach piecze mięso; potem zajada pieczeń i nasyca się. Ponadto grzeje się i mówi: "Hej! Ale się zagrzałem i korzystam ze światła!" 17 Z tego zaś, co zostanie, czyni swego boga, bożyszcze swoje, któremu oddaje pokłon i pada na twarz, i modli się, mówiąc: "Ratuj mnie, boś ty bogiem moim!" 18 [Tacy] nie mają świadomości ani zrozumienia, gdyż [mgłą] przesłonięte są ich oczy, tak iż nie widzą, i serca ich, tak iż nie rozumieją. 19 Taki się nie zastanawia; nie ma wiedzy ani zrozumienia, żeby sobie powiedzieć: "Jedną połowę spaliłem w ogniu, nawet chleb upiekłem na rozżarzonych węglach, i upiekłem mięso, które zajadam, a z reszty zrobię rzecz obrzydliwą. Będę oddawał pokłon kawałkowi drzewa".
Księga Izajasza 44,9-19 9 Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą. 10 Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć pożytku? 11 Oto wszyscy czciciele tego bożka zawstydzą się; jego wykonawcy sami są ludźmi. Wszyscy oni niechaj się zbiorą i niech staną! Razem się przestraszą i wstydem okryją. 12 Wykonawca posągu urabia żelazo na rozżarzonych węglach i młotami nadaje mu kształty; wykańcza je swoim silny... rozwiń
Avatar
Bóg / 6 września 2017 o 21:08
Nie będziesz czynił  żadnej rzeźby  ani  żadnego obrazu  tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Avatar
Karol / 6 września 2017 o 21:04
undefined napisał:
Historia tego obrazu sięga końca XV wieku kiedy z Rzymu do Latyczowa (Ukraina) wizerunek Bogurodzicy przywieźli dominikanie. Zakonnicy otrzymali obraz od papieża Klemensa VIII. Dobrze że Papierz nie dał dominikanom w prezencie włoszczyzny, bo trochę kicha, a tak poważnie to modlić się do obrazu, który został kiedyś namalowany przez jakiegoś chrześcijanina i dany w prezencie Papierzowi , a ten przekazał dalej bo był dla niego był mało wartościowy (tak przypuszczam). Jana 14:6 Jezus mówi: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.” Jezus jest jedyną drogą do zbawienia.
 " Księga Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył ... "
 " Księga Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył ... " rozwiń
Avatar
Gość / 6 września 2017 o 20:50
Bardzo dobrze, że obraz w końcu został wyeksponowany. Przecież to wieki naszej historii. Myślę, że miejsce też zostało wybrane odpowiednie. Kto nie był, zapraszam.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 0

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 8 21

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 27 4

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 1

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 1

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 0

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 53 19

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

Music Mahal - koncert w Graffiti
23 czerwca 2018, 20:00

Music Mahal - koncert w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpi formacja Music Mahal. Grupa będzie promować swój debiutancki krążek.

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie
galeria

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie 18 4

Strony internetowe komend policji w całej Polsce są w czarno-białych barwach. Funkcjonariusze są w żałobie po swoim koledze, aspirancie sztabowym Adamie Pawlaku, który wypadł z okna po odprawie w Świnoujściu

Grubson w Skate Town
24 czerwca 2018, 18:00

Grubson w Skate Town 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 24 czerwca o godz. 18 w Skate Town (ul. Krochmalna 13h) wystąpi Grubson. Koncert połączony będzie z meczem polskiej reprezentacji na Mundialu oraz rozpoczęciem wakacji.

Summer Sauna Night w Aqua Lublin
23 czerwca 2018, 21:00

Summer Sauna Night w Aqua Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Saunarium Aqua Lublin (al. Zygmuntowskie 4) zaprasza na Saunową Noc, która odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników
galeria

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników 0 5