sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Będzie drukarNNia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2007, 17:14

W budynku przy ul. Żmigród trwają prace przy tworzeniu nowej placówki kulturalnej poświeconej historii lubelskiego drukarstwa, typografii i grafiki użytkowej.

Lokal po dawnej Izbie Drukarstwa będzie użytkować Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, tam też powstaje program zagospodarowanie tego miejsca, projekt aranżacji wnętrza i scenariusz ekspozycji. - Zajmiemy się tym miejscem tak jak odpowiadamy za Trasę Podziemną na Starym Mieście - mówi Tomasz Pietrasiewicz, szef ośrodka. - Na pewno na Żmigród wróci uratowana z zaniedbanej i opuszczonej izby, stara maszyna drukarska na której teraz okazjonalnie drukujemy ekslibrisy i "Poemat o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza. Mam nadzieję, że da się uruchomić dwie maszyny, które tam jeszcze zostały. Chcemy by było to miejsce wystaw, spotkań ale też działająca drukarnia.
Na razie pomieszczenia w dawnym XVI wiecznym szlacheckim dworze, które przed II wojną światową i po niej mieściły drukarnię - to gruzowisko. Wymieniane są instalacje, podłogi, stolarka. Otwarcie placówki wstępnie zaplanowano na jesień.
- Będziemy próbować uruchomić stare maszyny drukarskie ze Żmigrodu, tak jak po dwóch tygodniach moczenia w chemikaliach i czyszczenia ruszyła maszyna, na której teraz pracujemy w Teatrze NN - mówi Wiesław Kaczkowski, szef drukarni Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. - To już był ostatni moment by je uratować.
(dł, agdy)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!