poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Będzie manifestacja radykalnych nacjonalistów w Lublinie - Ratusz podjął decyzję

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2010, 20:44
Autor: Dominik Smaga

Manifestanci staną oko w oko 17 kwietnia w Lublinie. Ratusz zgodził się na obie akcje - narodowców i ich przeciwników. – Gdybyśmy odmówili, przegralibyśmy w sądzie – tłumaczy prezydent Lublina.

Jedną demonstrację szykują nacjonaliści z Obozu Narodowo-Radykalnego, którzy zjadą z całej Polski, by uczcić 76. rocznicę powstania ich ruchu. Tuż obok staną ich przeciwnicy.

– Jeżeli dwie antagonistyczne grupy zamierzają manifestować w tym samym czasie, to istnieje ryzyko, na które trzeba być przygotowanym – stwierdza Janusz Wójtowicz z lubelskiej policji.

Lubelski magistrat nie odmówił żadnej z grup chcących demonstrować. Miał na to czas do piątku. Nie odmówił, a to oznacza zgodę. – Wolność zgromadzeń to podstawowe prawo obywatelskie – wyjaśnia Lesław Mazur, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Administracyjnych w Urzędzie Miasta.

Urząd mógłby odmówić, gdyby wnioski miały braki formalne. Ale były kompletne. Później Ratusz rozważał jeszcze zablokowanie jednej z demonstracji (nie precyzował której) z obawy o bezpieczeństwo, bo inne miasta mają złe doświadczenia z akcjami ONR.

Ale urzędnicy uznali, że nie mogą kierować się czyimiś opiniami, tylko tym, co jest we wnioskach. A w obu padały deklaracje, że chcą demonstrować pokojowo.

– Nie mogliśmy odmówić. Badali to prawnicy. Gdybyśmy zabronili którejś z grup i gdyby ktoś to zaskarżył, przegralibyśmy w sądzie i musielibyśmy płacić odszkodowanie – stwierdza Adam Wasilewski, prezydent Lublina.

W przyszłym tygodniu ma się spotkać z przedstawicielami obu grup, by apelować o spokój. Takie same rozmowy zapowiada też policja. I zapewnia, że z zabezpieczeniem protestów poradzi sobie siłami jedynie lubelskich funkcjonariuszy.

Miasto liczy, że manifestacje będą przebiegać tak spokojnie, jak miało to miejsce w Krakowie, a nie tak, jak we Wrocławiu, gdzie dwa lata temu doszło do burd.

Rozkład jazdy

Akcja ONR – organizatorzy zapowiadają udział 200 osób – ma się zacząć o godz. 16.30 na pl. Litewskim, skąd demonstranci przejdą pod pomnik Zapory koło zamku. Po drodze miną kontrdemonstrację – deklarowane 150 osób – która ma od godz. 16 stać przed pobliskim domem towarowym Sezam, m.in. z pokazami sztukmistrzów i szczudlarzy. Obydwie grupy wybiorą się potem na odrębne koncerty: ONR-owscy przy ul. Braci Wieniawskich na Czechowie, ich przeciwnicy przy ul. Wieniawskiej w śródmieściu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
!!!
wtf
RKS
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

!!!
!!! (11 kwietnia 2010 o 21:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Liberał napisał:
Dlaczego nie przeszkadzają wam manifestacje komunistów i innych skrajnych lewaków np. 1 maja czy właśnie 17 kwietnia (kontrmanifestacja), a robicie problem z demonstracji polskich narodowców - ruchu, który się niczym nie zhańbił?

bo chyba nigdy jej nie widzialeś ,malo slyszaleś,nie bylo wrzawy - więc nie przeszkadza dlatego,a pajace przebierańce do cyrku,na trampolinę zapraszam!! Więcej pokory w takim czasie żaloby proszę
Rozwiń
wtf
wtf (10 kwietnia 2010 o 16:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
RKS napisał:
Tatuś a ty co Lublinianka ?
Szmondaku jeden

lublinianka ma wyje***e na jednych i drugich więc się pajacu odwal
Rozwiń
RKS
RKS (10 kwietnia 2010 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tatuś a ty co Lublinianka ?
Szmondaku jeden
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2010 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Synek, nie podszywaj się pod kibiców
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2010 o 10:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=7][font="Book Antiqua"]RKS i tylko RKS[/font][/size]

[size=5]JEBAĆ LEWAKÓW I ONR[/size]
[size=6]
MOTOR -Znicz wszyscy na stadion
prawdziwa Elita jest na Zygmuntowskich[/size]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!