niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Biedni, ale skuteczni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2001, 19:44
Autor: (zk)

Zadłużenie na około 150 tys. zł, zagrożona płynność finansowa, brak paliwa, wyłączone telefony,
to problemy, z którymi na co dzień boryka się świdnicka policja. Mimo tych trudności, powiat zaliczany jest do bezpieczniejszych.

Na ubiegłotygodniowej sesji Rady Powiatu Jan Sprawka, komendant powiatowy policji w Świdniku, przedstawiając sprawę bezpieczeństwa i porządku powiedział między innymi, że na razie problemy finansowe, choć dokuczliwe, mają niewielki wpływ na pracę operacyjną. Pomimo wysokiego zagrożenia, powiat świdnicki jest w miarę bezpieczny.
Ze statystyk wynika, że do 31 lipca 2001 r. stwierdzono ogółem 1282 przestępstwa, czyli o 181 więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrost o 16,4 procent spowodowany był wprowadzeniem nowych przepisów karnych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym – takich przypadków odnotowano 351. O ponad 9 proc. uległy zwiększeniu także przestępstwa rozbójnicze oraz pobicia, ale wzrost ten wynika przede wszystkim z ujawnienia sprawców takich zdarzeń z lat wcześniejszych.
Spadła o prawie 15 proc. liczba najbardziej dokuczliwych społecznie przestępstw – kradzieży, kradzieży z włamaniem, pojazdów i przestępstw gospodarczych. Podczas postępowań dotyczących oszustw gospodarczych i akcyzowych zatrzymano (podlegające przepadkowi na rzecz skarbu państwa) przedmioty wartości 517 974 zł. Zlikwidowanie w ubiegłym roku zorganizowanej grupy kilkunastu dealerów narkotyków przyczyniło się do znacznego spadku przestępstw naruszających Ustawę o zapobieganiu narkomanii. Natomiast utworzenie w Piaskach całodobowego komisariatu spowodowało odczuwalny wzrost bezpieczeństwa nie tylko w mieście, ale i w okolicznych gminach.
Alarmujące staje się zwiększanie udziału nieletnich w przestępstwach. Przy ich minimalnym wzroście, bo tylko ze 107 na 111 uczestniczyło w nich aż o 56 młodocianych więcej.
Poprawiła się i to znacznie sytuacja na drogach. O połowę zmniejszyła się liczba wypadków, sześciokrotnie mniej, bo tylko dwa, były śmiertelne, zaś liczba rannych z 59 spadła do 40.
Do miejsc najbardziej zagrożonych należy w dalszym ciągu ulica Lubelska w Piaskach, drogi w miejscowościach Pełczyn, Biskupice i Dorohucza, Aleja Lotników Polskich, ulice Niepodległości i Racławicka w Świdniku.
Prawdopodobnie po 17 października nastąpi dalsze pogorszenie warunków pracy świdnickiej policji, bowiem wszystkie wykroczenia rozpatrywane dotychczas przez kolegia administracyjne przejdą do sądu w Łęcznej. Oznacza to zwiększenie liczby konwojów i indywidualnych służbowych wyjazdów policjantów, a za tym idą większe wydatki. Przeciąga się również termin oddania po remoncie nowej siedziby w byłym biurowcu WSK. Jan Sprawka obawia się, że coraz trudniejsze warunki spowodują odchodzenie funkcjonariuszy ze służby.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!