czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Ponad 20 tys. indeksów czeka na tegorocznych maturzystów w pięciu największych uczelniach naszego regionu. Kolejnych kilka tysięcy miejsc jest w uczelniach prywatnych.

Na obu lubelskich uniwersytetach podstawą jest zarejestrowanie się w elektronicznym systemie rekrutacji. Na UMCS kandydaci z nową maturą mają na to czas do wtorku 3 lipca, na KUL do czwartku 5 lipca.
- Trzeba wejść na naszą stronę internetową i wypełnić formularz zgłoszeniowy, wskazując m.in. jakie kierunki chce się studiować - wyjaśnia dr Wiesław Grzegorczyk, sekretarz komisji rekrutacyjnej UMCS. Do tej pory zarejestrowało się ponad 17 tys. kandydatów. Walczą o 10 tys. miejsc. Najbardziej oblegana jest biotechnologia - 12 osób na jedno miejsce. A dalej: dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe, psychologia i politologia.

Na KUL również najpopularniejsze są kierunki, które cieszyły się największym wzięciem w ubiegłych latach: prawo, pedagogika, socjologia i ekonomia. Do tej pory zarejestrowało się tam prawie 7 tys. osób (na 4,5 tys. miejsc).
- Czekamy do przyszłego czwartku - mówi Beata Górka, rzecznik KUL. Listy osób przyjętych zostaną wywieszone kilka dni później. UMCS opublikuje listy ok. 9 lipca. Dopiero wtedy osoby, które się dostały, będą musiały dostarczyć na oba uniwersytety wszelkie wymagane dokumenty, w tym świadectwa.
Podobnie będzie w Akademii Medycznej, która przyjmuje zgłoszenia do 5 lipca. Choć tu kandydaci np. na fizjoterapię, pielęgniarstwo lub położnictwo wcześniej będą musieli dostarczyć część wymaganych przez akademię dokumentów.
Dwa dni dłużej potrwa rekrutacja w Politechnice Lubelskiej. - Do 7 lipca wszyscy kandydaci powinni się zarejestrować elektronicznie, a także złożyć komplet dokumentów - tłumaczy Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik szkoły.
Do tej pory zrobiło to 2 tys. osób, na których czeka 2,5 tys. miejsc. Najpopularniejsze jest budownictwo, gdzie jest 600 chętnych na 150 miejsc. M.in. Michał Adamek z Piask. - Liczę, że po tym kierunku nie będę miał problemów ze znalezieniem pracy - tłumaczy.
Z kolei Kamil Święs z Lublina wybrał biotechnologię w Akademii Rolniczej. - To kierunek, który ma przyszłość - podkreśla. Tu kandydaci muszą dostarczyć wszystkie dokumenty do 10 lipca. Tydzień później będzie wiadomo, kto został studentem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!