Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2011 r.
14:43
Edytuj ten wpis

Bilety autobusowe za 1 zł. Nowy pomysł na zmniejszenie korków

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 24 A A
Strefa Centralna komunikacji miejskiej
Strefa Centralna komunikacji miejskiej

W centrum Lublina mają obowiązywać specjalne, tańsze bilety komunikacji miejskiej. Przejazd kosztowałby tylko 1 zł. Tak prezydent chce zachęcić mieszkańców do przesiadki z prywatnych samochodów do autobusów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Strefa centralna w komunikacji miejskiej ma pokrywać się ze strefą płatnego parkowania, która zacznie obowiązywać w kwietniu przyszłego roku. I w tym samym terminie dostępny ma być specjalny, tańszy bilet.

– Kto w strefie zostawi auto na parkingu będzie mógł w jej obrębie poruszać się komunikacją miejską na preferencyjnych warunkach. Staramy się konsekwentnie budować system zachęt do korzystania z komunikacji miejskiej – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent miasta. – Liczymy na to, że dzięki temu zwiększy się rotacja pojazdów na miejscach parkingowych – dodaje Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta.

Za złotówkę

Z biletem za złotówkę będzie można też dojechać do najbliższego przystanku poza granicami strefy centralnej. Co więcej, na tym przystanku będzie też można zacząć podróż do śródmieścia. – Pasażer wsiadający przystanek przed strefą mógłby z takiego biletu korzystać – zapewnia Lech Pudło, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. W ten sposób bilet ma spełniać jeszcze jedno zadanie: zachęcić mieszkańców, by w ogóle nie wjeżdżali swoimi samochodami do strefy centralnej.

W ten sposób za złotówkę można by przejechać np. *spod Dworca Głównego PKS (czyli prawie spod Kalinowszczyzny) pod Katolicki Uniwersytet Lubelski *z Paganiniego na Zamojską *z bliskiego Czechowa na skrzyżowanie Narutowicza i Głębokiej skąd blisko jest do Politechniki.

Projekt uchwały określającej strefę centralną w komunikacji miejskiej i wprowadzającej specjalny bilet trafi do Rady Miasta najprawdopodobniej w styczniu. – Ale przedstawiamy tę koncepcję już teraz, by poznać opinię mieszkańców – mówi Żuk. Zanim projekt trafi pod głosowanie musi jeszcze zostać skonsultowany ze związkami zawodowymi.

Póki co nad dokumentem głowią się jeszcze prawnicy. Wszystko przez to, że w komunikacji miejskiej tam, gdzie jest bilet normalny, musi być też ulgowy za pół ceny. To oznaczałoby też konieczność wprowadzenia biletu za… 50 groszy, czego Ratusz wolałby uniknąć. Urzędnicy mają już na to pomysł. – Bilet na strefę centralną byłby specjalnym biletem ulgowym, a do korzystania z ulgi uprawnieni byliby wszyscy – wyjaśnia Pudło.

Nowy bilet byłby dostępny u kierowców i w automatach, a także w kioskach znajdujących się w obrębie strefy.

Co z podwyżką

22 grudnia na sesji Rady Miasta 22 okaże się, czy prezydent zdoła przekonać radnych do podwyżki cen biletów. Jakie to propozycje:

*Bilet jednoprzejazdowy: 3,20 zł
*30-minuntowy: 2,80 zł *6-godzinny: 7 zł
*dobowy: 13 zł *72-godzinny: 22 zł
*jednorazowy nocny: 5,80 zł *90-minutowy nocny: 8,20 zł.

Miały być też nowe bilety okresowe na 2 linie:

*10-dniowy: 30 zł
*30-dniowy: 73 zł
*90-dniowy: 178 zł
* 150-dniowy a także
*90-minutowy dzienny: 4 zł.

Projekt nie przewiduje za to wzrostu cen biletów okresowych z wyjątkiem tych na okaziciela.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bambo75 / 9 grudnia 2011 o 13:54
Według mnie powinni "dorobić" linie dodatkowe np.z dopiskiem "A" -polegało by to na tym,że obsługiwały by fragmenty znanych tras -ale tylko między przystankami,gdzie bywa największy tłok -np. linia 9A kursowała by od przystanku Skrzetuskiego do Parku Bronowice ;linia 34A od przystanku Przyjaźni(lub Dworca Północnego) do Dworca PKS, 57A od Skrzetuskiego do np.Kalinowszczyzny, itd. - i wtedy na takich skróconych liniach/trasach bilety mogły by być po 1zł. Dodam jeszcze,że linie z dopiskiem "A" kursowały by w porannych i popołudniowych godzinach szczytu komunikacyjnego.
Według mnie powinni "dorobić" linie dodatkowe np.z dopiskiem "A" -polegało by to na tym,że obsługiwały by fragmenty znanych tras -ale tylko między przystankami,gdzie bywa największy tłok -np. linia 9A kursowała by od przystanku Skrzetuskiego do Parku Bronowice ;linia 34A od przystanku Przyjaźni(lub Dworca Północnego) do Dworca PKS, 57A od Skrzetuskiego do np.Kalinowszczyzny, itd. - i wtedy na takich skróconych liniach/trasach bilety mogły by być po 1zł. Dodam jeszcze,że linie z dopiskiem "A" kursowały by w poran... rozwiń
Avatar
Austfarmer / 6 grudnia 2011 o 14:08
A ja tam olewam jeżdżenie swoim autem po mieście i bezmyślne hajcowanie paliwa w korkach! Ja wolę autobusem -za cenę biletu(1,20zł) niedaleko bym zajechał,przecież jazda autem na krótkie trasy jest bardzo kosztowna; zimne auto na pierwszym kilometrze spala tyle,co przy następnych 40km. Przyjemność jazdy autem odczuwam dopiero za miastem. A w korku niech męczy się kierowca autobusu,którym jadę -w końcu on od tego jest Jadącym swoim autem "do kiosku po gazetę" polecam "lekturę" tego: http://www.auto-swiat.pl/1-ile-pali-twoje-auto-na-krotkich-odcinkach
A ja tam olewam jeżdżenie swoim autem po mieście i bezmyślne hajcowanie paliwa w korkach! Ja wolę autobusem -za cenę biletu(1,20zł) niedaleko bym zajechał,przecież jazda autem na krótkie trasy jest bardzo kosztowna; zimne auto na pierwszym kilometrze spala tyle,co przy następnych 40km. Przyjemność jazdy autem odczuwam dopiero za miastem. A w korku niech męczy się kierowca autobusu,którym jadę -w końcu on od tego jest Jadącym swoim autem "do kiosku po gazetę" polecam "lekturę" tego: http://www.auto-swiat.pl/1-ile-pa... rozwiń
Avatar
kierowca / 6 grudnia 2011 o 11:43
Co za bzdurny pomysł!!! Mam przyjechać do centrum samochodem, zostawić go na parkingu, a dalej jechać autobusem? I jednocześnie płacić za parking, na którym stoi samochód, i za przejazd? Gdzie tu logika??? Przecież taniej będzie podjechać jak najbliżej miejsca, w którym mam coś do załatwienia, samochodem i dojście tam na piechotę...
Avatar
szosa / 6 grudnia 2011 o 11:28
3.20 za jeden przejazd :D:D:D:????? czy prezydent ma mózg???? no nie wierze... to jakis żart czy co? ... 2.40 to juz duzo na tak male miasto... i powiem szczerze ze jak tyle bedzie kosztowal bilet to bardziej oplaca sie jezdzic samochodem. 3.20 .... od ku...a metropolia dostatku i bogactwa. kazdego z nas bedzie stac! bo w lublinie wszyscy zarabiamy tyle co pan prezydent.. dzielony na 20. ;]
3.20 za jeden przejazd :D:D:D:????? czy prezydent ma mózg???? no nie wierze... to jakis żart czy co? ... 2.40 to juz duzo na tak male miasto... i powiem szczerze ze jak tyle bedzie kosztowal bilet to bardziej oplaca sie jezdzic samochodem. 3.20 .... od ku...a metropolia dostatku i bogactwa. kazdego z nas bedzie stac! bo w lublinie wszyscy zarabiamy tyle co pan prezydent.. dzielony na 20. ;] rozwiń
Avatar
agi / 6 grudnia 2011 o 07:50
Bardzo chętnie - eokologicznie, tanio, mniej stresu i przejmowania się "gdzie zaparkuję?" tylko nie w takim ŚCISKU jaki jest obecnie w autobusach! Nie chcę dojeżdżać do centrum poobijana, zmęczona, sfrustrowana i wygnieciona - a tak jest teraz po przejażdżce komunikacją miejską...
Avatar
guh / 5 grudnia 2011 o 23:35
ok. fajne rozwiązanie ale szczególnie dla tych co dojeżdżają z podlubelskich wsi i tym samym sa skazani na jeżdzenie autem ... Chetnie sie przesiade w autobus za złotowke ale gdzie mam najpierw zaparkowac swoje auto??
Avatar
gis / 5 grudnia 2011 o 23:07
zapraszam na bezpłatne szkolenia - jedyne takie w Lublinie:

www.gis-szkolenia.pl

warto skorzystać! zapraszam
Avatar
:) / 5 grudnia 2011 o 22:09
Szanowny Panie Prezydencie,

najlepszą zachętą jest dobry przykład. Czy można liczyć na taki przykład z Pana strony ?
Avatar
\SARDYNKA/ / 5 grudnia 2011 o 22:04
Widac ze pan prezydent nie jezdzi komunikacją miejską. Zapraszamy Panie Prezydencie do przejażdzki autobusem linii 55 lub 42 w godzinach porannych (około 7.00) to się panu odechce zmian. Albo w końcu sie pan wezmiesz za prawdziwe zmiany === zmiana taboru, dostosowanie do ilości jeżdzących osób.
Avatar
pawel / 5 grudnia 2011 o 20:11
Jeżeli miasto chce wymusić na mieszkańcach zachodnioeuropejskie standardy zachowania w centrum (dojeżdżanie MPK itp.), to niech najpierw zbuduje odpowiednią infrastrukturę - wielopoziomowe parkingi, więcej połączeń mpk, kolejka miejska, obwodnica, estakada nad Głęboką i wiadukt pod Racławickimi itp. itd., a dopiero następnie wymaga przesiadki do śmierdzących autobusów.

Pozdrawiam!
Avatar
bambo75 / 9 grudnia 2011 o 13:54
Według mnie powinni "dorobić" linie dodatkowe np.z dopiskiem "A" -polegało by to na tym,że obsługiwały by fragmenty znanych tras -ale tylko między przystankami,gdzie bywa największy tłok -np. linia 9A kursowała by od przystanku Skrzetuskiego do Parku Bronowice ;linia 34A od przystanku Przyjaźni(lub Dworca Północnego) do Dworca PKS, 57A od Skrzetuskiego do np.Kalinowszczyzny, itd. - i wtedy na takich skróconych liniach/trasach bilety mogły by być po 1zł. Dodam jeszcze,że linie z dopiskiem "A" kursowały by w porannych i popołudniowych godzinach szczytu komunikacyjnego.
Według mnie powinni "dorobić" linie dodatkowe np.z dopiskiem "A" -polegało by to na tym,że obsługiwały by fragmenty znanych tras -ale tylko między przystankami,gdzie bywa największy tłok -np. linia 9A kursowała by od przystanku Skrzetuskiego do Parku Bronowice ;linia 34A od przystanku Przyjaźni(lub Dworca Północnego) do Dworca PKS, 57A od Skrzetuskiego do np.Kalinowszczyzny, itd. - i wtedy na takich skróconych liniach/trasach bilety mogły by być po 1zł. Dodam jeszcze,że linie z dopiskiem "A" kursowały by w poran... rozwiń
Avatar
Austfarmer / 6 grudnia 2011 o 14:08
A ja tam olewam jeżdżenie swoim autem po mieście i bezmyślne hajcowanie paliwa w korkach! Ja wolę autobusem -za cenę biletu(1,20zł) niedaleko bym zajechał,przecież jazda autem na krótkie trasy jest bardzo kosztowna; zimne auto na pierwszym kilometrze spala tyle,co przy następnych 40km. Przyjemność jazdy autem odczuwam dopiero za miastem. A w korku niech męczy się kierowca autobusu,którym jadę -w końcu on od tego jest Jadącym swoim autem "do kiosku po gazetę" polecam "lekturę" tego: http://www.auto-swiat.pl/1-ile-pali-twoje-auto-na-krotkich-odcinkach
A ja tam olewam jeżdżenie swoim autem po mieście i bezmyślne hajcowanie paliwa w korkach! Ja wolę autobusem -za cenę biletu(1,20zł) niedaleko bym zajechał,przecież jazda autem na krótkie trasy jest bardzo kosztowna; zimne auto na pierwszym kilometrze spala tyle,co przy następnych 40km. Przyjemność jazdy autem odczuwam dopiero za miastem. A w korku niech męczy się kierowca autobusu,którym jadę -w końcu on od tego jest Jadącym swoim autem "do kiosku po gazetę" polecam "lekturę" tego: http://www.auto-swiat.pl/1-ile-pa... rozwiń
Avatar
kierowca / 6 grudnia 2011 o 11:43
Co za bzdurny pomysł!!! Mam przyjechać do centrum samochodem, zostawić go na parkingu, a dalej jechać autobusem? I jednocześnie płacić za parking, na którym stoi samochód, i za przejazd? Gdzie tu logika??? Przecież taniej będzie podjechać jak najbliżej miejsca, w którym mam coś do załatwienia, samochodem i dojście tam na piechotę...
Avatar
szosa / 6 grudnia 2011 o 11:28
3.20 za jeden przejazd :D:D:D:????? czy prezydent ma mózg???? no nie wierze... to jakis żart czy co? ... 2.40 to juz duzo na tak male miasto... i powiem szczerze ze jak tyle bedzie kosztowal bilet to bardziej oplaca sie jezdzic samochodem. 3.20 .... od ku...a metropolia dostatku i bogactwa. kazdego z nas bedzie stac! bo w lublinie wszyscy zarabiamy tyle co pan prezydent.. dzielony na 20. ;]
3.20 za jeden przejazd :D:D:D:????? czy prezydent ma mózg???? no nie wierze... to jakis żart czy co? ... 2.40 to juz duzo na tak male miasto... i powiem szczerze ze jak tyle bedzie kosztowal bilet to bardziej oplaca sie jezdzic samochodem. 3.20 .... od ku...a metropolia dostatku i bogactwa. kazdego z nas bedzie stac! bo w lublinie wszyscy zarabiamy tyle co pan prezydent.. dzielony na 20. ;] rozwiń
Avatar
agi / 6 grudnia 2011 o 07:50
Bardzo chętnie - eokologicznie, tanio, mniej stresu i przejmowania się "gdzie zaparkuję?" tylko nie w takim ŚCISKU jaki jest obecnie w autobusach! Nie chcę dojeżdżać do centrum poobijana, zmęczona, sfrustrowana i wygnieciona - a tak jest teraz po przejażdżce komunikacją miejską...
Avatar
guh / 5 grudnia 2011 o 23:35
ok. fajne rozwiązanie ale szczególnie dla tych co dojeżdżają z podlubelskich wsi i tym samym sa skazani na jeżdzenie autem ... Chetnie sie przesiade w autobus za złotowke ale gdzie mam najpierw zaparkowac swoje auto??
Avatar
gis / 5 grudnia 2011 o 23:07
zapraszam na bezpłatne szkolenia - jedyne takie w Lublinie:

www.gis-szkolenia.pl

warto skorzystać! zapraszam
Avatar
:) / 5 grudnia 2011 o 22:09
Szanowny Panie Prezydencie,

najlepszą zachętą jest dobry przykład. Czy można liczyć na taki przykład z Pana strony ?
Avatar
\SARDYNKA/ / 5 grudnia 2011 o 22:04
Widac ze pan prezydent nie jezdzi komunikacją miejską. Zapraszamy Panie Prezydencie do przejażdzki autobusem linii 55 lub 42 w godzinach porannych (około 7.00) to się panu odechce zmian. Albo w końcu sie pan wezmiesz za prawdziwe zmiany === zmiana taboru, dostosowanie do ilości jeżdzących osób.
Avatar
pawel / 5 grudnia 2011 o 20:11
Jeżeli miasto chce wymusić na mieszkańcach zachodnioeuropejskie standardy zachowania w centrum (dojeżdżanie MPK itp.), to niech najpierw zbuduje odpowiednią infrastrukturę - wielopoziomowe parkingi, więcej połączeń mpk, kolejka miejska, obwodnica, estakada nad Głęboką i wiadukt pod Racławickimi itp. itd., a dopiero następnie wymaga przesiadki do śmierdzących autobusów.

Pozdrawiam!
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 0 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 0 2

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Wojewoda chce więcej kontroli owoców wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy

Wojewoda chce więcej kontroli owoców wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy 0 4

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 0

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 6

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 1

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej 0 0

Jest dwóch chętnych do remontu ul. Wielkopolskiej między Roztoczem a Małopolską. Ich oferty zostały wczoraj otwarte w Zarządzie Dróg i Mostów, który zakładał, że na odnowę jezdni wystarczy 470 tys. zł.