piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Bilety zdrożeją mniej

Dodano: 3 września 2008, 20:30
Autor: Dominik Smaga

Nie do 2,20 zł, jak chciał prezydent, ale tylko do 2 zł mają zdrożeć bilety MPK. Apetyty spółki chcą poskromić radni PiS.

Prawdopodobnie dopną swego, bo mają większość głosów w radzie.

- 2,20 zł to stawka nie do przyjęcia - mówi Sylwester Tułajew, radny PiS. - To oficjalne stanowisko naszego klubu. Na sesji zaproponujemy podwyżkę do 2 zł - dodaje.

A to spowoduje, że bilet studencki zdrożeje z 90 gr nie do 1,10 zł, ale do okrągłej złotówki. PiS zapowiada też, że utrzyma cenę 1,40 zł za bilet szkolny.
Wynik dzisiejszego głosowania w Radzie Miasta staje się niemal przesądzony, bo PiS ma w radzie większość głosów.

Pasażerowie cieszą się z tych zapowiedzi. - No pewnie, że im mniej zdrożeją bilety, tym lepiej. Bo 2,20 zł to już przegięcie - irytuje się Ewa Karpiuk. - Tłumaczą nam, że Lublin ma najtańsze w Polsce bilety, ale nie mówią, ile tu zarabiamy.

Nie cieszą się za to w MPK. - Będę namawiał radnych, by zgodzili się na 2,20 zł - mówi wiceprezes Grzegorz Siemiński. - Mniejsza podwyżka postawi nas w bardzo ciężkiej sytuacji. Ciężko będzie odnawiać tabor, trudniejsza też będzie sytuacja jeśli chodzi o koszty eksploatacji.

Przewoźnik i Ratusz liczyli, że podwyżka cen zwiększy tegoroczny przychód MPK o 2 mln zł. - Ale przy cenie biletu 2 zł będzie to wzrost tylko o 1,3 mln zł - dodaje Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta.

- Wzrost przychodu wcale nie musiałby być tak duży - twierdzi Tułajew. - Przy tak znacznej podwyżce pasażerowie mogliby odejść do komunikacji prywatnej - dodaje.

- To też braliśmy pod uwagę przy wyliczeniach - zapewnia Wojciech Skrętkowicz, ekonomista z MPK.

Nieoficjalnie mówi się, że wprowadzenie podwyżki może się odwlec do 1 stycznia. Chce tego część radnych. Z kolei prezydent woli, by ceny wzrosły jeszcze w tym roku.

Co z semestralnym?

Radni PiS mają rozważyć jeszcze jedną poprawkę: nowy, 150- dniowy, bilet semestralny. Według projektu ma nie uprawniać do nocnych kursów, choć takie prawo dają sieciówki 30- i 90-dniowe. Po naszych pytaniach radni obiecują się temu przyjrzeć.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!