niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Bitwa pod Grunwaldem Popiela i Rozwadowskiego przyjedzie do Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2010, 07:30

Ma ponad 50 mkw. powierzchni i jest większy od słynnego dzieła Jana Matejki, choć ukazuje tę samą potyczkę. "Bitwa pod Grunwaldem” Rozwadowskiego i Popiela przyjedzie do nas w maju.

Obraz, na co dzień przechowywany w Muzeum Historycznym Miasta Lwowa, przyjechał na tournee po Polsce z okazji 600-lecia zwycięskiej bitwy z Krzyżakami. Dzieło dotarło do naszego kraju już w listopadzie, ale wymagało konserwacji. Efekt pracy specjalistów z Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie po raz pierwszy będzie można zobaczyć dziś we Wrocławiu. Potem płótno pojedzie do Wałbrzycha (bo organizatorem całego projektu jest Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA "Zamek Książ” Instytucja Gminy Wałbrzych), dalej do Bytomia i Radomska, skąd zostanie przetransportowane do Lublina.

– Przyjazd "Bitwy” wymaga długich i trudnych przygotowań – podkreśla Grażyna Jamikińska, wicedyrektor Muzeum Lubelskiego. – Po pierwsze obraz jest bardzo duży (ma 5,1 m wysokości i 10 m szerokości – red.). A po drugie będzie eksponowany bez ramy. Z tego powodu trzeba zbudować konstrukcję, na której "Bitwa” zostanie rozciągnięta.

Co ciekawe, dla potrzeb lubelskiej ekspozycji musi powstać specjalna konstrukcja, inna niż ta, na której obraz jest pokazywany w pozostałych muzeach w Polsce. – To wynika ze wymiarów sali, w której obraz będzie wystawiony u nas – tłumaczy Jakimińska. Obraz będzie u nas gościł od 19 maja do 16 czerwca. Ekspozycji ma towarzyszyć wiele innych wydarzeń związanych z bitwą pod Grunwaldem. M.in. historyczna sesja naukowa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i wystawa eksponatów nawiązujących do samej bitwy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Andrzej
AA
AA
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej
Andrzej (1 lutego 2010 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy gazety nie stać na redaktorów którzy wiedzą co i o czym piszą. Tego" historyka " podpisującego się jako Miłosz Bednarczyk ,o ile jest pracownikiem etatowym, wywalić i w zamian poprosić dzieci z jakiegoś gimnazjum o pisanie artykułów do gazety. Będą ciekawsze i bez przekłamań historycznych. Pan redaktor naczelny powinien w gimnazjum uzupełniać braki wykształcenia a nie kierować takim pismem.
WSTYD
Rozwiń
AA
AA (1 lutego 2010 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Redaktorze Naczelny przysyłaj mi przed publikacją wszystkie materiały - poprawię je za 50 zł. dziennie i nie będziesz musiał się wstydzić za tych deb***i jakich zatrudniasz. Jeżeli reflektujesz zamieść artykuł o Motorze Lublin na pierwszej stronie -jutro godz. 10.00. pamiętaj tylko 50zł
Rozwiń
AA
AA (1 lutego 2010 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sam jesteś ofiarą potyczki - jak nazywasz jedną z najważniejszych bitew średnowiecza
Rozwiń
John
John (1 lutego 2010 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Muzeum Lubelskim na Zamku
Rozwiń
n@j
n@j (1 lutego 2010 o 07:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To w końcu gdzie go będzie można w Lublinie obejrzeć?.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!