środa, 26 kwietnia 2017 r.

Lublin

Bliżej gwiazd

Dodano: 16 listopada 2003, 21:41
Autor: Fabian Plapis

Na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Urzędowie zostanie zamontowana specjalna kopuła, a w niej ogromny teleskop do obserwowania nieba. To inicjatywa Koła Miłośników Astronomii im. Jana Heweliusza.

Kopuła zostanie przywieziona jeszcze w listopadzie, a zamontowana na wieży w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Całe przedsięwzięcie ma kosztować ok. 20 tys. złotych. - Nie jest to duża suma tym bardziej że kopuła służyć będzie nie tylko członkom klubu, ale w celach edukacyjnych całej młodzieży. Próbowaliśmy pozyskać sponsora, lecz się nie udało. Całość sfinansujemy więc z budżetu ośrodka kultury - mówi Tomasz Wyka, dyrektor GOK.
Na razie remontowana jest druga kondygnacja budynku GOK. Znajdować się tam będzie świetlica, sala internetowa i pomieszczenie przeznaczone dla klubu astronomów. Kopuła będzie miała 3 metry średnicy, wykonana będzie z tworzywa sztucznego i żywicy.
Na Lubelszczyźnie jest na razie tylko jedno takie urządzenie. Pierwsi wpadli na ten pomysł mieszkańcy Puław. Ich kopuła mieści się
na wieży
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24