Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 lipca 2019 r.
21:10

Bloki na górkach czechowskich? Wojewoda nie unieważni uchwały zatwierdzającej studium

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
99 157 A A

Wojewoda nie unieważni uchwały Rady Miasta zatwierdzającej studium przestrzenne, które pozwala m.in. budować bloki na górkach czechowskich. Jego prawnicy nie stwierdzili, by samorząd naruszył przepisy, co pozwalałoby im podważyć legalność studium określającego przeznaczenie poszczególnych części miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co to oznacza dla mieszkańców? Dla jednych będzie to powód do radości, szczególnie dla tych, którzy przez lata prosili o umożliwienie im budowy domów na przekazywanych z pokolenia na pokolenie działkach będących gruntami rolnymi bez prawa zabudowy. Dotyczy to sporych połaci ziemi na terenie dzielnic Głusk, Zemborzyce czy Szerokie. Nowe studium zmienia przeznaczenie tych gruntów, zgodnie z wolą ich właścicieli.

Nie do śmiechu jest za to przeciwnikom zabudowy, nawet częściowej, górek czechowskich, dawnego poligonu wojskowego na północy miasta. Teren jest własnością prywatnej spółki deweloperskiej TBV Investment, która chce tu budować bloki mieszkalne, na co stare studium nie pozwalało. Nowe, po myśli TBV, wyznacza tutaj trzy strefy zabudowy wielorodzinnej i jedną strefę usługowej, które łącznie mają zająć niecałe 30 proc. dawnego poligonu.

Przeciwnicy blokowisk na górkach liczyli na to, że studium zostanie unieważnione przez wojewodę. Może on to zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania z Ratusza uchwały, ale tylko w przypadku, gdy uchwała narusza prawo, albo została zatwierdzona wbrew procedurze. Takich błędów dopatrywali się autorzy kilku apeli o stwierdzenie nieważności studium. Starali się udowodnić, że podczas posiedzenia Rady Miasta doszło do błędu proceduralnego, przekonywali również, że studium jest niezgodne z międzynarodowym prawem ochrony środowiska.

Wojewoda, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, nie znalazł takich podstaw do stwierdzenia nieważności studium. Jego prawnicy nie doszukali się błędów ani w uchwale, ani w przebiegu obrad, ani w sposobie ich zwołania (studium uchwalono na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta). Dlatego nie będzie rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego choćby częściową niezgodność z prawem miejskiej uchwały o nowym studium przestrzennym.

– Cieszę się, bo studium jest potrzebne całemu miastu i jego mieszkańcom. To też potwierdza dobrą i ciężką pracę, którą wykonali nasi planiści i prawnicy – mówi prezydent Krzysztof Żuk proszony przez nas o komentarz do naszych nieoficjalnych ustaleń, że studium nie będzie podważane przez wojewodę.

Oficjalnie urząd jeszcze tego nie potwierdza. – Analizujemy odpowiedzi przesłane przez Urząd Miasta, na decyzję mamy czas do 5 sierpnia – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody.

Jeżeli rzeczywiście nie będzie rozstrzygnięcia, to podjęta 1 lipca uchwała nie straci mocy prawnej, ale wciąż będzie mogła być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Prawo do złożenia skargi ma każdy, kto udowodni, że studium narusza jego interes.

– Niewykluczone, że takie skargi będą – stwierdza Magdalena Długosz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego, który sprzeciwiał się zgodzie na blokowiska na górkach.

Jego działacze mają wywiesić na ulicach (pieniądze na ten cel zebrał w internecie) billboardy z nazwiskami 17 radnych, którzy zagłosowali za uchwaleniem studium. Nie wiadomo jednak, czy Lubelski Ruch Miejski ostatecznie zdecyduje się złożyć, co sugerował wcześniej, wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydenta Lublina. – Musimy jeszcze raz przeanalizować tę sytuację – zastrzega Długosz.

Ratusz przekonuje, że nowe studium jest korzystne dla miasta, m.in. ze względu na wyznaczenie nowych terenów zabudowy mieszkaniowej w miejscach rezerwowanych dotąd pod działalność gospodarczą, np. w rejonie ul. Choiny, Związkowej i Łęczyńskiej. Chwali się też przeznaczeniem na sport i rekreację terenów pokolejowych przy Rataja, wskazaniem nowych parków i chronionych prawnie zespołów przyrodniczo-krajobrazowych, zapewnieniem terenów pod rozwój uczelni, a także ochroną istniejących ogrodów działkowych i wyznaczeniem 100 ha miejsca na nowe ogrody.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty