niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Błonia bez pośpiechu. Prace nad projektem nie ruszyły, umowa niepodpisana

Dodano: 23 lutego 2016, 10:00
Autor: Dominik Smaga

Do dziś nie zaczęły się prace nad projektem nowego parku na Błoniach i wciąż nie wiadomo, kiedy się rozpoczną. Miasto nie zawarło jeszcze umowy z pracownią, która ma sporządzić projekt i nawet termin jej podpisania nie jest dotąd znany

Właśnie przygotowujemy zamówienie i szczegółowo opisujemy przedmiot zamówienia. Powinno to nastąpić do końca lutego – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Nie oznacza to jeszcze końca formalności, bo miasto będzie zobowiązane do przeprowadzenia negocjacji z projektantami.

Do rozmów zostaną zaproszeni autorzy koncepcji, która zwyciężyła w ubiegłorocznym konkursie architektonicznym na pomysł na Błonia. Jedną z nagród jest właśnie miejskie zlecenie udzielone z wolnej ręki. W trakcie rozmów ustalone ma być m.in. to, co należy w ich koncepcji zmienić, bo nie została ona przyjęta bezkrytycznie. Zarówno sąd konkursowy, jak i Ratusz oraz sami mieszkańcy wytykali zbyt dużą skalę wycinki drzew, a Urząd Miasta wprost zapowiedział, że na tak duże wycinki nie pozwoli.

Co więcej, dokumentacja może bazować nie tylko na zwycięskiej koncepcji, ale także wykorzystywać pomysły z innych nagrodzonych prac, bo Ratusz ma do nich prawa autorskie.

Dopiero wtedy, gdy obie strony dogadają się co do zakresu prac, ceny i terminów, możliwe będzie podpisanie umowy. – Wykonawca będzie musiał przedstawić nam wstępną propozycję, którą poddamy pod konsultacje. Potem powstanie ostateczny projekt. Termin zakończenia prac na pewno będzie tegoroczny – zastrzega Szczepańska. Dodajmy, że jeszcze niedawno przedstawiciele władz miasta zapewniali, że kompletna dokumentacja mogąca stanowić podstawę budowy parku powinna być gotowa w połowie roku.

Na urządzenie parku jeszcze poczekamy. – Ponieważ potrzebne będą tu pozwolenia na budowę i decyzje konserwatora zabytków oraz zezwolenia na wycinkę drzew, prace mogą się rozpocząć w przyszłym roku – mówi Szczepańska. Możliwe koszty będą znane dopiero wtedy, gdy powstanie ostateczna wersja projektu.

Błonia przyszłości

Z założenia Błonia mają być terenem zielonym z urządzeniami rekreacyjnymi i jednocześnie miejscem do organizacji miejskich imprez. Zwycięska koncepcja nie przewiduje utworzenia amfiteatru. – Uznaliśmy, że nie jest tutaj niezbędny –tłumaczył architekt Tomasz Marciniewicz. Wraz z nim zwycięski zespół tworzą Zuzanna Szpocińska, Aleksandra Boniecka i Michał Poziemski.

Gość
Gość
margaret
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lutego 2016 o 23:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Błonia mają być terenem zielonym, dobre teraz to są, bo na tych projektach drzew jest za mało, a w okolicach Zamku nie ma ani jednego. W lecie nie będzie można schować się w cieniu.
Rozwiń
Gość
Gość (23 lutego 2016 o 16:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może by tak przy okazji zagospodarować działeczki po drugiej stronie bo tam co druga altana to pustostan?
Rozwiń
margaret
margaret (23 lutego 2016 o 15:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Relaks i odprężenie na Błoniach marzenie, które juz niedługo się spełni, mam blisko, więc rower, później odpoczynek na zielonej trawce i powrót. Rozmarzyłam się.

ja tez poczułam zapach świeżej trawy i powietrza, mmmmmm

Rozwiń
Gość
Gość (23 lutego 2016 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto staje się przyjaznym dla nas mieszkańców, z łatwym dostępem do edukacji, kultury, sportu i rekreacji.Super.
Rozwiń
Elwira
Elwira (23 lutego 2016 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Relaks i odprężenie na Błoniach marzenie, które juz niedługo się spełni, mam blisko, więc rower, później odpoczynek na zielonej trawce i powrót. Rozmarzyłam się.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!