niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Brakuje urzędników wyborczych. W Lubelskiem miało być ich 466, zgłosiło się... 30 osób

Dodano: 8 marca 2018, 16:28

Do obowiązków urzędników wyborczych należeć będzie m.in. powoływanie komisji oraz organizowanie szkoleń dla ich członków, a także dostarczenie kart do głosowania
Do obowiązków urzędników wyborczych należeć będzie m.in. powoływanie komisji oraz organizowanie szkoleń dla ich członków, a także dostarczenie kart do głosowania

Nie ma chętnych do pełnienia funkcji urzędników wyborczych w trakcie jesiennych wyborów samorządowych. W województwie lubelskim ma ich być 466, ale do tej pory zadeklarowało się zaledwie 30 osób. Czas zgłoszeń mija za kilka dni

W wyniku wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w Kodeksie Wyborczym za zapewnienie sprawnego funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych będą odpowiadali powoływani przez szefa KBW urzędnicy.

Do tej pory robiły to osoby wskazywane przez władze samorządowe. Teraz w każdej z gmin tymi sprawami ma zajmować się po kilka osób. Nie mogą one być jednak mieszkańcami danej gminy, ani pracować na jej terenie. Do ich obowiązków należeć będzie m.in.: nadzór nad prawidłowym przebiegiem wyborów, powoływanie komisji oraz organizowanie szkoleń dla ich członków, a także dostarczenie kart do głosowania.

W całym kraju potrzeba 5,5 tys. urzędników wyborczych. Jak powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, do tej pory wpłynęło zaledwie kilkadziesiąt zgłoszeń.

– Jest bardzo mało chętnych do pełnienia funkcji urzędnika wyborczego, to jest zatrważające i jest to dla nas największy problem – podkreślił.

W województwie lubelskim najmniejsze zainteresowanie pracą przy wyborach jest w Białej Podlaskiej. Do wczoraj do tamtejszej delegatury Krajowego Biura Wyborczego zgłosiła się tylko jedna osoba. Miejsc jest 75.

– Dlaczego tak się dzieje? Wymogi są dość wysokie. Kandydaci muszą mieć wykształcenie wyższe i pracować w administracji rządowej lub samorządowej, bądź w podległych im jednostkach. Jest to więc dość wąski krąg, a zakres obowiązków jest bardzo duży – przyznaje Jan Karwan z bialskiej delegatury KBW.

– Liczymy, że więcej zainteresowanych osób zwleka do ostatniej chwili. Być może czekają na uchwałę PKW, która określi szczegółowo zadania urzędników wyborczych, zasady ich wynagradzania czy oddelegowania z miejsca pracy – dodaje natomiast Marta Krasa-Burak, dyrektor delegatury KBW w Chełmie. Tutaj na 73 miejsca pojawiły trzy kandydatury.

Nieco lepiej jest w Zamościu, gdzie potrzeba 110 urzędników, a do tej pory zgłosiło się 13 osób. Tyle samo zgłoszeń wpłynęło do delegatury w Lublinie, ale dwa z nich były wadliwe.

– Na ten moment mamy więc 11 kandydatów. Potrzebujemy 208 – mówi Daniel Drzazga, dyrektor lubelskiej delegatury KBW. Tu nabór trwa do 15 marca. – Zostało jeszcze kilka dni, ale jeśli w tym terminie nie zgłosi się wystarczająca liczba chętnych, zwrócimy się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o wskazanie tych osób, oczywiście za ich zgodą. Jeśli w ciągu siedmiu dni nie otrzymamy odpowiedzi, Krajowe Biuro Wyborcze o rozwiązanie problemu wystąpi do ministra spraw wewnętrznych i administracji – dodaje Drzazga.

Także do 15 marca mogą zgłaszać się kandydaci na urzędników wyborczych w Chełmie. W Zamościu i Białej Podlaskiej termin mija dwa dni wcześniej. PKW zapowiedziała, że wspomnianą uchwałę wyda 12 marca.

Czytaj więcej o: wybory urzędnicy wyborczy
lubię swoją wieś
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lubię swoją wieś
lubię swoją wieś (9 marca 2018 o 13:27) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
To stąd dzisiejsza inwazja ludowych wozów bojowych OSP na Lublin :)
 Jechali ratowć Polskę przed Pislamem, gdyż Polska jest w ruinie, Polska ginie. Do boju chłopaki, do boju
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 13:24) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Za dużo TVN24 naogladałeś się ciołku. Wyborcy PiSu są zdecydowanie lepiej wyedukowani. Pewnie dlatego znacznie łatwiej zauważamy nieprawidłowości. Na przykład bajkę o "roztaragnieniu" przyklepali jedynie lemingi. Co ciekawsze, wyborcy PiSu poznali życie za granicą, bo praca w Polsce byla tylko dla lemingów, a tyranie dla reszty. Tak,że jak chcesz moźemy sobie podyskutować w obcym języku. Byleś nie dukał in English jak Tusk. Wolę płynną mowę Morawieckiego. Pozdrowienia od magistra inżyniera ;)
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2018 o 02:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1. wymóg wyższego wykształcenia eliminuje wielu sympatyków PiS 2. osoby zgłaszające się do tej fuchu muszę liczyć sie z tym, że jak wybór będzie nie po myśli pis to wybory będą zfałszowane.
Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2018 o 22:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To stąd dzisiejsza inwazja ludowych wozów bojowych OSP na Lublin :)
Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2018 o 22:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w lubelskim Ratuszu zmiana komisarza wyborczego. Ciekawe dlaczego?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!