niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Brudas już się nie wykręci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 maja 2006, 18:41
Autor: Dominik Smaga

Mieszkasz w domku jednorodzinnym i nie masz umowy na wywóz śmieci lub szamba? Pospiesz się z jej zawarciem, bo Ratusz zrobi to za Ciebie. I wtedy zapłacisz trzykrotnie więcej. A jeśli będziesz uchylać się od zapłaty, odwiedzi Cię komornik.

Obowiązek posiadania umowy na odbiór odpadów to nic nowego. Za to będą nowe kary. Teraz właściciele domków, którzy nie mają umowy, mogą w razie wpadki podpisać ją i po miesiącu wypowiedzieć. W papierach wszystko się zgadza. A brudas, do czasu ponownej kontroli, może znów podrzucać innym swe śmiecie. – Często się zdarza, że ktoś przywozi odpadki do naszych kontenerów. Dzieje się tak zwłaszcza na osiedlach, obok których są domki jednorodzinne – przyznaje Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Kto za to płaci? Mieszkańcy LSM, bo koszty liczone są od ilości śmieci.
Od jutra nie będzie już tak łatwo. – Jeżeli stwierdzimy, że ktoś nie ma umowy, damy mu na jej podpisanie tydzień. Gdy to nie pomoże, sięgniemy po nowy przepis, który pozwala nam zawrzeć umowę w imieniu takiego delikwenta – ostrzega Tomasz Radzikowski z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. – Ale wtedy koszt wywozu śmieci lub szamba będzie nawet trzykrotnie wyższy, niż gdyby właściciel posesji sam zlecił taką usługę.
Wyplątanie się z takiej umowy nie będzie łatwe, bo ma ona obowiązywać przez rok. I będzie automatycznie przedłużana na następny rok, jeśli właściciel domku nie wypowie jej po 9 miesiącach. Teoretycznie umowę można wypowiedzieć i nie zawrzeć potem nowej. – Ale to nie przejdzie – mówi Radzikowski. – Wszystkie firmy wywożące odpady dostały od nas specjalny program komputerowy. Dzięki temu będziemy na bieżąco informowani o tym, kto ma umowę, a kto jej nie ma. I jeśli okaże się, że ktoś nie podpisał nowego zlecenia, od razu pojedziemy pod ten adres.
Ale właściciel posesji może się uprzeć i nie płacić za przymusowy wywóz śmieci. Na to też jest sposób. – Najpierw wyślemy upomnienie, później wystawimy tzw. tytuł wykonawczy. A potem sprawa trafi do komornika – mówi Mirosława Puton z Wydziału Finansowego w lubelskim Ratuszu.
Nowe przepisy mają skutecznie uprzykrzyć życie tym, którzy oszczędzają na wywozie śmieci. Efekty ich działalności widać na obrzeżach miasta. Właśnie tam powstaje najwięcej dzikich wysypisk. Za ich usuwanie muszą potem płacić wszyscy mieszkańcy. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!