wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Budowa Alchemii ma ruszyć we wrześniu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2009, 14:53
Autor: (jsz)

Minister wydał zgodę, w urzędzie miasta zabierają się do pracy. Za kilka tygodni spółka Arkady powinna dostać pozwolenie na budowę podziemnego parkingu i galerii handlowej. Ekipy budowlane pojawią się przy ul. Świętoduskiej z początkiem września.

Szybkie rozpoczęcie inwestycji stało pod znakiem zapytania. Po pierwsze, konieczna była zgoda ministra infrastruktury. Chodziło o pozwolenie na zastosowanie nowatorskich systemów przeciwpożarowych i wentylacyjnych. Inwestor przez blisko dwa miesiące czekał na odpowiedź. Urządzenia przebadali specjaliści z Instytutu techniki Budowlanej. Okazało się, że są całkowicie bezpieczne.
Z końcem tygodnia do Ratusza dotarła oficjalna zgodna na tzw. odstępstwo budowlane.

Druga sprawa to konsultacje z sąsiadami. Zdecydowano, że wszyscy muszą mieć możliwość przesyłania pytań i wniosków. Do tej pory skorzystało z tego kilka osób. Po uzyskaniu ministerialnej zgody urzędnicy mogą dokończyć konsultacje i wydać pozwolenie na budowę.

- Z początkiem tygodnia podejmiemy postępowanie – mówi Ewa Boguta, zastępca dyrektora wydziału architektury UML. – Do tej pory nie było żadnych formalnych protestów, ale nie wszyscy sąsiedzi odebrali nasze powiadomienia. Nie wykluczam, że jeszcze w sierpniu wydamy pozwolenie na budowę.

Inwestor i urzędnicy, chcą być pewni, że każdy z sąsiadów został poinformowany o planowanej budowie. To sposób na uniknięcie problemów, jakie pojawiły się przy budowie jednego z bloków na LSM. Developer pominął protesty spółdzielni, której nie uznano za stronę. Po licznych odwołaniach spółdzielcy postawili na swoim. Skutek? Cofnięcie pozwolenia na budowę i wstrzymanie robót.

Niezależnie od wyniku konsultacji, Arkady mogą zabierać się za pierwsze prace. Chodzi o przebudowę całej infrastruktury podziemnej. Chodzi o sieć elektryczną, gazową i wodociągi. Ratusz wydał odpowiednie pozwolenie. Firma wybrała wykonawców.

- Zabiorą się do pracy na przełomie sierpnia i września - zapowiada Marek Woliński, przedstawiciel spółki. – To pociągnie za sobą zmiany w organizacji ruchu. Postaramy się jednak zminimalizować utrudnienia dla kierowców.

Największego tłoku można się spodziewać w rejonie ul Wodopojnej. tamtędy pojadą ciężarówki z ziemią z wykopów. W późniejszym etapie robót, planowane jest zamknięcie ul. Przystankowej. Prace przy budowie podziemnego parkingu mają się zakończyć w 2012 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kriss
Ktosiek
Adam Baranowski
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kriss
kriss (18 lipca 2009 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Konserwator na to się zgodził... ścisłe stare miasto....Chryste.... A w Lubartowie w centrum stoi satry żłobek i wygląda jak Czeczenia i nie pozwala ruszyć... Ile to wkopertę teraz się daje??
Rozwiń
Ktosiek
Ktosiek (18 lipca 2009 o 10:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Elemelek napisał:
nie to, abym narzekał czy miał coś przeciwko, ale teraz mamy 2009 rok a jeżeli pracę przy parkingu mają się zakończyć wg planów w 2012 choć normalnie to w rok można wszystko zrobić to coś tutaj nie gra, czy ta spółka ma kasę na tą całą inwestycję? czy dopiero za rok będzie się zastanawiać skąd ją wziąć? bo się nie skończyło jak z Teatrem w Budowie...


Powinno być: "Teatr WIECZNIE w Budowie"! Pytanie zachodzi: Z czyich pieniędzy finansowane jest przedsięwzięcie? Inwestor prywatny pewnie dawno wybudowałby Teatr. Urzędnicy miejscy wykazują tylko niemoc w realizacji takich przedsięwzięć w Lublinie jak właśnie teatr, aquapark, lotnisko, specjalna strefa ekonomiczna itp. Za to uzyskamy kolejną galerię handlową, w której tylko nielicznie mają pieniądze aby dokonywać zakupów (dobrym przykładem jest nowa galeria Olimp gdzie na parkingu i na tych kondygnacjach stanów lękowych można dostać od pustki tam panującej). Ci, którzy znajdą pracę w kolejnym centrum handlowym będą musieli pogodzić się z niskimi zarobkami ze względu na niskie obroty i ubogi rynek pracy w Lublinie. I tak koło się zamyka. Zwróćcie uwagę, że zdecydowanie ożywają lubelskie hipermarkety w piątek i sobotę, kiedy do Lublina przyjeżdżają ci, którzy w Lublinie tylko mieszkają a pracują gdzie indziej - Warszawa czy Wrocław.n Wtedy zostawiają w sklepach trochę zarobionych gdzie indziej pieniędzy. Co z tego ma miasto? Dokładnie nic!
Kiedy więc będzie w końcu teatr, aquapark w Lublinie? Cały czas słyszymy, że urzędnicy miejscy szukają inwestora strategicznego (czyt,: tego, który przyjdzie i za to zapłaci). Co chwilę pojawiają się informacje radosne, że jest inwestor, to Turek (Biała Podlaska), to Anglik (Lublin)... Bądźmy na chwilę poważni. Gdyby taki prywatny inwestor płacił również urzędnicze pensje to proces myślenia i działania urzędników byłby znacznie dynamiczniejszy. Ale tu wyjątkowo nie rządzi rynek. Skoro stanowiska urzędnicze są przedmiotem podziałów łupów wojennych przez zwycięskie partie po kolejnych wyborach - nie możemy spodziewać się skutecznego działania od kolejnych ekip, które swojej pracy nie traktują jako misję dla miasta lecz tylko jako lukratywne źródło stałych dochodów. Niczym ten podział się nie różni od czasów minionych z tym tylko wyjątkiem, że wcześniej była tylko jedna partia a dziś jest tzw. parytet czyli podział wg. wygranej w wyborach aby nikt nikogo nie walił po łapach czy kopał po kostkach.
Skąd więc wziąć dobre projekty pozyskania środków na inwestycje z Unii Europejskiej skoro nie mamy specjalistów potrafiących to skutecznie przeprowadzić? Sami sobie odpowiedzcie podczas kolejnych wyborów.
Rozwiń
Adam Baranowski
Adam Baranowski (18 lipca 2009 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Elemelek napisał:
nie to, abym narzekał czy miał coś przeciwko, ale teraz mamy 2009 rok a jeżeli pracę przy parkingu mają się zakończyć wg planów w 2012 choć normalnie to w rok można wszystko zrobić to coś tutaj nie gra, czy ta spółka ma kasę na tą całą inwestycję? czy dopiero za rok będzie się zastanawiać skąd ją wziąć? bo się nie skończyło jak z Teatrem w Budowie...

Nie ma Pan pojęcia o skali i stopniu trudności inwestycji. Powiem tylko że trudno znaleźć obiekt w Polsce podobnej wielkości. To co widać na wizualizacji to wierzchołek góry lodowej. W najpłytszym miejscu są 4 kondygnacje a w najgłębszym 7.
Rozwiń
Padre81
Padre81 (18 lipca 2009 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ścisła niska zabudowa , stylizowana bądź pochodząca z XIX wieku , stare miast to już wiek XVII i XVIII a tu szkło beton stal .
Konserwator wydał zezwolenie nie ma tu problemu z wizualizacja z projektem wszystko pasuje do gotyco renesansowej bramy Krakowskiej , klasycystyczny "Nowy Ratusz" do niskiej zabudowy . Za PRL'u wydano zezwolenie na budowę koszmarnego budynku "stomatologi" , w Lublinie PRL się nie skończył ma się dobrze zwłaszcza we wrażliwości urzędników.
Pni Lendecka , widzi to Pani i nic , wszystko jest w porządku , czemu tak mało się wspomina ze ta firma będzie prowadziła zabudowę starego miasta , ze tam powstanie też galeria handlowa , czy może firma odstąpiła już od plany przebudowy starówki?
Rozwiń
skalpel
skalpel (18 lipca 2009 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zamiast zrobić tam park coś w stylu Central Park w nowym Jorku -bo jest potencjał to oni kolejną galerię budują chryste,Puławy się rozwijają Radom,Białystok a tu qwa nic aż się chce wyjść z kina ..............i wychodze
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!