poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Budowa mostu poległa na unijnych procedurach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lipca 2008, 19:06
Autor: Dominik Smaga

Stary most w ciągu ul. Fabrycznej się sypie. Budowa nowego miała zacząć się w tym roku. Nic z tego.

- Konstrukcja mostu jest osłabiona. Filary są spękane - wylicza Andrzej Bałaban, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Mostów w lubelskim Urzędzie Miasta. - To nie jest taki stan, który wymagałby natychmiastowego zamknięcia ruchu, ale remont trzeba przeprowadzić niezwłocznie. Nie można tej decyzji odkładać w nieskończoność - przyznaje.

Plany zakładały nie tyle remont starego mostu przez Czerniejówkę, co budowę nowego. Nowa przeprawa będzie wyższa, by była gotowa na przyjęcie ewentualnej powodzi. Most będzie mieć w sumie osiem pasów ruchu: cztery w stronę Majdanka i cztery w przeciwną.

Projekty już są. Nie ma za to pieniędzy. Miasto chce dostać unijną dotację. Ale by w ogóle móc starać się o unijne pieniądze, miasto będzie musiało wcześniej... porozmawiać o moście z mieszkańcami. Tymczasem urzędnicy, tworząc projekty nowego mostu, opierali się na Ustawie prawo ochrony środowiska, która okazała się niezgodna z unijną dyrektywą z 1985 r.

- Zgodnie z nią tego typu inwestycje drogowe muszą wcześniej być poddane konsultacjom społecznym - wyjaśnia Eugeniusz Wojtaś, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich w Urzędzie Miasta. - Muszą to być czynne konsultacje z udziałem mieszkańców i organizacji ekologicznych.

- Sami się jeszcze drapiemy w głowę, jak to ma wyglądać - mówi Marek Młynarczyk, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta. Ale tych procedur nie da się przeskoczyć. - Bo byłoby to równoznaczne z rezygnacją z ubiegania się o dofinansowanie - dodaje. Jeszcze bardziej ryzykowne byłoby liczenie na to, że ktoś z unijnych urzędników przeoczy to, że nie przeprowadziliśmy konsultacji. - Bo jeśli w ciągu pięciu lat ktoś się doszuka uchybień, to otrzymane z unii pieniądze trzeba będzie zwrócić z odsetkami - ostrzega Wojtaś.

Dziś w sprawie mostu ma się odbyć specjalna narada u prezydenta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zarys
Yaneq
ik
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zarys
zarys (13 lipca 2008 o 11:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Też nie rozumiem tego poszerzania mostu, pod wiaduktem są tylko po dwa pasy nawet jeśli dodatkowy będzie na skręty w lewo i prawo to po co ten czwarty, nie mówiąc już o tym że poszerzenie mostu oznacza pewnie wyburzenie tych stuletnich kamienic i zmniejszenie parczku Bronowickiego.
Rozwiń
Yaneq
Yaneq (9 lipca 2008 o 12:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Most będzie mieć w sumie osiem pasów ruchu: cztery w stronę Majdanka i cztery w przeciwną.


Po co az tyle? W-Wie mosty nie maja takiej szerokosci. To tylko nie potrzebnie zwiekszanie kosztow. Wystarczy tyle ile jest teraz 2x2.
Rozwiń
ik
ik (8 lipca 2008 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Anakin napisał:
Emigrant - bardzo dobra uwaga.
U nas znowu ktoś wykazał się nieznajomością przepisów - żenada. Jak się przy czymś pracuje to powinno się to umieć, co nie? A pewnie i tak za to nikt nie odpowie, bo to Polska i lubelskie kolesiostwo.
WstyT przez duże T


tak sie pisze "WstyD"
Rozwiń
Unijak
Unijak (8 lipca 2008 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta sama dyrektywa dotyczy budowy lotnisk. Ale jak na razie nikomu to nie przeszkadza w podwyzszaniu kapitalow powstalych lata temu spolek PLL w "budowach" i finansowania kolejnych projektow budowalanych.
Rozwiń
mosquito
mosquito (8 lipca 2008 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak jest ! urzędas Marek Młynarczyk jajasobie z nas po prostu robi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!