Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2020 r.
8:43

Lublin: Budowa wgryza się w górki czechowskie. Aktywiści protestują

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
27 117 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Najpóźniej w marcu ma się skończyć budowa alejki łączącej Czechów z os. Botanik – zapowiada spółka TBV Investment. Zlecone przez nią prace oprotestowuje część aktywistów, którzy twierdzą, że Urząd Miasta nie dopełnił procedur przyrodniczych zezwalając na budowę. Ratusz odpiera ten zarzut.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Gotowy jest już fragment ścieżki, która docelowo będzie miała długość około kilometra i będzie stanowiła łącznik pomiędzy ul. Poligonową a Koncertową. Do dokończenia pozostały jeszcze prace ziemne, a także wykonanie oświetlenia i rozmieszczenie ławek oraz koszy na śmieci – poinformowała w komunikacie rozesłanym wczoraj do mediów spółka TBV Investment, na której zlecenie budowana jest alejka. – TBV planuje, że ścieżka zostanie oddana do użytku najwcześniej na koniec 2020 r., a najpóźniej do końca marca 2021 r., w zależności od warunków pogodowych.

Aktywiści zarzucają

Zastrzeżenia do tej inwestycji zgłaszają publicznie aktywiści przeciwni zabudowie dawnego poligonu, których zdaniem prace zaszkodzą przyrodzie, w tym cennym gatunkom. Twierdzą też, że Urząd Miasta pochopnie wydał pozwolenie na budowę.

 – Zachodzimy w głowę jak to możliwe, że dla jakichkolwiek inwestycji na takim terenie miasto upiera się, że nie trzeba oceny oddziaływania na środowisko – piszą działacze na swojej stronie „Górki czechowskie wietrznie zielone” na portalu Facebook. Przypominają tu o rządowym rozporządzeniu wymieniającym różne rodzaje inwestycji, przy których ocena środowiskowa jest konieczna. W rządowym wykazie jest m.in. budowa „drogi o nawierzchni twardej o całkowitej długości powyżej 1 km”.

Ratusz odpiera zarzuty

Urząd Miasta tłumaczy, że wspominany przez aktywistów przepis nie ma tutaj zastosowania, bo trasa budowana na górkach czechowskich, zgodnie z projektem, nie ma kilometra.

– Całkowita długość tej ścieżki terenowej wynosi 892,66 m plus odgałęzienie 81 m – stwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Razem daje to 973 metry i 66 centymetrów. Góźdź tłumaczy, że drogi o tej długości nie ma w wykazie inwestycji, przy których wymagana jest ocena środowiskowa, to miasto nie może jej samo zażądać. – Organ wydający pozwolenie na budowę nie może nałożyć na inwestora takiego obowiązku. Są to przepisy prawa bezwzględnie obowiązujące, nie pozwalają na uznaniowość ze strony organu administracji publicznej.

Jednak nie dla rowerów

Budowana na górkach trasa nie będzie trasą pieszo-rowerową, chociaż takie były pierwotne zapowiedzi inwestora, który w lipcu ogłosił zamiar budowy „ścieżki pieszo-rowerowej” przez górki czechowskie.

– Pierwotnie inwestor planował budowę ścieżki terenowej z dopuszczeniem ruchu rowerowego – przyznaje Justyna Góźdź. Na taką budowę nie pozwalałby jednak obowiązujący plan zagospodarowania terenu. – Zgodnie z jego zapisami przebieg ścieżek rowerowych i pieszych powinien być zaplanowany jako dwa niezależne ciągi komunikacyjne. Wobec tego w trakcie postępowania inwestor wyłączył możliwość dopuszczenia ruchu rowerowego. Poprzestał na budowie ścieżki terenowej o funkcji wyłącznie ciągu pieszego wraz z budową placu zabaw i obiektów małej architektury. W dokumentacji zostały wprowadzone stosowne zapisy o przeznaczeniu ścieżki wyłącznie do ruchu pieszego.

TBV wciąż kusi parkiem

Spółka TBV Investment ponowiła wczoraj swoje deklaracje, że nie zamierza poprzestać na budowie tej jednej ścieżki. – To pierwszy etap realizacji największego parku w Lublinie – przekonuje inwestor, który zobowiązał się wobec miasta wydać na urządzenie „parku naturalistycznego” przynajmniej 10 mln zł. Nieruchomość pod taki park, została sprzedana miastu przez dewelopera za symboliczną złotówkę.

– Mamy wiele pomysłów na zagospodarowanie tego terenu, by stał się bezpiecznym, atrakcyjnym miejscem dla wszystkich przy jednoczesnym nieingerowaniu w cenne walory przyrodnicze – stwierdza w oficjalnym komunikacie Wojciech Dzioba, prezes spółki. W zamian za możliwość wybudowania osiedli mieszkaniowych firma miałaby też wykonać określone w umowie inwestycje drogowe, przekazać miastu 1,5 ha gruntu pod budowę szkoły i wykonać lokal na potrzeby przedszkola bądź żłobka.

– Warunek realizacji wszystkich założeń jest jeden: lubelski deweloper będzie mógł na części terenu wybudować budynki wielorodzinne – przypomina TBV. Na budowę bloków nie pozwala obowiązujący plan zagospodarowania górek, którego obecnie nie można zmienić wskutek sądowego wyroku.

Sprawa utknęła w sądzie

Przypomnijmy: 30 grudnia zeszłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że częściowo nieważna jest uchwała Rady Miasta określająca z grubsza przeznaczenie poszczególnych części miasta, w tym wyznaczająca na górkach strefy pod blokowiska. Sąd stwierdził nieważność tejże uchwały (tzw. studium przestrzennego) w części dotyczącej górek. W praktyce uniemożliwia to zmianę planu zagospodarowania na taki, na którym zależy TBV Investment. Miasto zaskarżyło wyrok WSA do wyższej instancji, ale sprawa nie została jeszcze rozpoznana.

– Jeśli w ciągu dwóch lat Sąd nie zmieni decyzji WSA, teren wróci do dewelopera, który będzie mógł zagospodarować go zgodnie z obowiązującym planem, który umożliwia budowę obiektów handlowych, usługowych czy sportowych – oświadczyła wczoraj spółka TBV Investment.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą rozwijać swoje pasje sportowe i łączyć naukę z grą w piłkę nożną. W roku szkolnym 2024/2025 przy SP 16 zostanie utworzony oddział mistrzostwa sportowego w piłce nożnej na poziomie klasy IV.

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Powiat świdnicki już z władzami. W czwartek przed południem podczas nadzwyczajnej sesji radni funkcję starosty powierzyli Waldemarowi Jaksonowi z Prawa i Sprawiedliwości, który do wtorku przez ponad 25 lat był burmistrzem Świdnika. Wicestarostą został Dariusz Kołodziejczyk, a członkiem zarządu Anna Dygulska. Oboje ostatnio byli sekretarzami w gminach powiatu świdnickiego.

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

Już oficjalnie ks. profesor Mirosław Kalinowski został ponownie rektorem KUL. Nie miał konkurentów.

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu
10 maja 2024, 19:00

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego i Zamojska Akademia Kultury zapraszają na otwarcie sezonu plenerowych koncertów, które odbywać się mają na dziedzińcu odnowionego gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Trzy pierwsze już w ten weekend.

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

24-latek strzelał z wiatrówki w Zamościu. Ranił w głowę 14-latka. Usłyszał już zarzuty.

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście
galeria

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście

W tym miejscu nie tylko można, ale nawet trzeba oddychać pełną piersią. Wszystko po to, by zaznać leczniczych właściwości tężni solankowej. Pierwsza taka instalacja w mieście stanęła nad Krzną.

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Paraliż kolejowy pod Warszawą. Awarii uległ rozjazd od strony zachodniej.

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

W środku nocy młodzi chłopcy próbowali się schować w toalecie na dęblińskim dworcu. Okazało się, że wcześniej zgłoszono ich zaginięcie.

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

Zastępca prezydenta Michała Litwiniuka (PO) 14 maja odejdzie do innego urzędu. Nazwisko nowego bliskiego współpracownika mamy poznać za kilka dni.

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Mówią, że ideał nie istnieje. Wbrew temu, ekipa agencji weselnej AlexShow udowodnia, że to nie tak. Eksperci od organizacji wiedzą, jakie szczegóły należy wziąć pod uwagę, aby przyszli małżonkowie mogli cieszyć się wymarzoną uroczystością. Agencja przeprowadziła ponad 2500 wesel w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy. Dlatego zespół z pewnością ma pomysły, aby zafascynować każdą parę.

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruras

Zamość

44,00 zł

Komunikaty