Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2013 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Budżet dróg i komunikacji. Na co Lublin chce wydać pieniądze (raport)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 16 A A
Najwięcej pieniędzy w budżecie miasta ma trafić na drogi i komunikację (Maciej Kaczanowski)
Najwięcej pieniędzy w budżecie miasta ma trafić na drogi i komunikację (Maciej Kaczanowski)

Dziś radni po raz pierwszy zajmą się projektem przyszłorocznego budżetu miasta. Najwięcej pieniędzy ma trafić na drogi i komunikację. Na drugim miejscu jest oświata. Nie będzie nowych, widowiskowych inwestycji, a raczej kończenie tych zaczętych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Miasto tradycyjnie wyda więcej, niż zarobi. Ogółem dochody to 1 954 952 194 zł, zaś wydatki 2 127 941 925 zł, w tym roku różnica wyniesie więc 172 mln zł, z czego większość pokryje kredyt.
A co znalazło się wśród dochodów? 3 mln zł z mandatów Straży Miejskiej (połowa z fotoradaru). Warto zauważyć, że w projekcie budżetu na 2013 r. mowa była o kwocie 3,8 mln.

Jest też m.in. 80,3 miliona zł z biletów komunikacji miejskiej, 2 mln zł od gapowiczów i 5,1 mln ze strefy płatnego parkowania. Do tego 123 mln zł ze sprzedaży miejskiego majątku, w tym lokali użytkowych i 70 mln zł ze sprzedaży działek. Na zbyciu akcji w Targach Lublin SA miasto ma zarobić 20 milionów zł. W planie jest też 5,5 miliona zł wypłaty z zysku LPEC i MPWiK.

W wydatkach dominuje transport i łączność (31,2 proc.), wyprzedzając oświatę (27,8 proc.), pomoc społeczną (10,6 proc.), kulturę fizyczną i turystykę (7,4 proc.), gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (4,6 proc.) oraz kulturę (2,4 proc.).

Wśród inwestycji dominują drogi (43,5 proc.), drugie miejsce zajmuje transport zbiorowy (20 proc.), a trzecie kultura fizyczna (17 proc. wydatków inwestycyjnych).
Drogi

Najwięcej (171 milionów zł) pochłonie dokończenie nowego odcinka al. Solidarności. 90 milionów trafi na budowę Poligonowej, a 11 mln na przebudowę Narutowicza od Okopowej do Lipowej wraz z przecznicami. Ponad 13,3 mln trafi na budowę ul. Zelwerowicza od Koncertowej do Poligonowej, która ma się zakończyć w 2015 r. Kosztem miliona złotych powstać ma projekt przebudowy Al. Racławickich, ul. Sowińskiego i Poniatowskiego. Całkowity koszt przebudowy szacowany jest na ponad 57 mln zł, a Ratusz uzależnia rozpoczęcie tej inwestycji od uzyskania unijnej dotacji.

W planie jest także przebudowa skrzyżowania al. Kraśnickiej z drogą wojewódzką 747 na granicy Lublina i Konopnicy. Przeznaczono na ten cel 1,5 miliona zł, z czego 900 tys. zł mamy dostać od samorządu województwa i wójta Konopnicy. W 2014 r. zakończyć ma się przebudowa Głuskiej (11,1 mln). Kolejne 9 mln to remont wiaduktów w ciągu al. Smorawińskiego.

Na liście jest również kontynuacja budowy ul. Bogdanówka od Bartniczej do Kasztelańskiej, Skalistej od Uroczej do Sławinkowskiej, ul. Goplan, budowa ul. Dunikowskiego od Wyścigowej do Reymonta oraz Nadrzecznej od Mickiewicza do Rejtana (powstanie tu również oświetlenie i 17 miejsc parkingowych). Na przyszły rok przechodzi budowa parkingu z płyt ażurowych przy ul. Jutrzenki (obok bloku przy Różanej 5).
Są też pieniądze na odtworzenie oświetlenia przy Metalurgicznej, Mełgiewskiej i Grygowej, gdzie złodzieje ukradli kable zasilające latarnie.
Transport zbiorowy i sport

Wykup przewozów pochłonie 115,1 miliona zł. Prawie 147 milionów zł Ratusz rezerwuje na rozbudowę komunikacji, w tym m.in. 36 nowych trolejbusów, kontynuację przebudowy ul. Abramowickiej wraz z nową pętlą trolejbusową, dalszy ciąg budowy trakcji w ul. Jana Pawła II, Armii Krajowej, Lwowskiej, Andersa, Mełgiewskiej, Krochmalnej, Młyńskiej, Filaretów, Zana i Nadbystrzyckiej, budowę systemu zarządzania ruchem ulicznym i nową zajezdnię trolejbusową przy Grygowej. Na remonty przystanków jest 50 tys. zł.

Ponad 85,6 mln zł trafi na budowę stadionu przy Krochmalnej, kosztem 1,8 mln zł powstanie Akademia Golfa nad zalewem, a za 13,3 mln zł miasteczko ruchu drogowego i hala lodowa przy Al. Zygmuntowskich. Na przyszłoroczną budowę basenów przy Al. Zygmuntowskich miasto szykuje 28,7 mln zł. Na basen Ratusz wypuści obligacje na 20 mln zł. Prawie 1,5 mln trafi na dokończenie basenu przy Łabędziej.
Inne wydatki

* W przyszłym roku ma zacząć działać sieć automatycznych wypożyczalni miejskich rowerów. Na jednoślady, wypożyczalnie i sieć ścieżek miasto wykłada 9 milionów zł. * Gotowy ma być też stan surowy dwupoziomowego parkingu między Teatrem w Budowie a Al. Racławickimi i roboczo nazywany "placem teatralnym” plac położony nad tym parkingiem. Miasto rezerwuje na to 8 milionów zł. * Aż 19 mln zł miasto rezerwuje na wydatki w dzielnicach, z czego 3 mln zł na zadania zgłaszane przez rady dzielnic. * 1,6 miliona trafi na rozbudowę Domu Pomocy Społecznej "Kalina”, gdzie powstaje placówka dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Od września przybędzie tu również 18 etatów. * 17 milionów zł pójdzie na roboty wykończeniowe w nowym budynku dla podstawówki na Sławinie. * Przebudowa pl. Litewskiego (40 mln) i podstawówka w rejonie Gęsiej (20 mln) trafiły tylko na listę rezerwową. * Pół miliona Ratusz rezerwuje na spłatę długów przejętych w spadku przez miasto od zmarłych lublinian. * 390 tys. to spodziewana kwota odszkodowań od miasta dla właścicieli nieruchomości, którzy muszą trzymać uciążliwych lokatorów z wyrokami eksmisyjnymi, bo miasto nie zapewniło im lokalu socjalnego.

Administracja

Urząd Miasta będzie kosztować 90,7 miliona zł, z czego wynagrodzenia pochłoną 58 mln zł. Natomiast na diety dla miejskich radnych Ratusz rezerwuje okrągły milion. Utrzymanie Straży Miejskiej pochłonie 7,9 miliona zł, w tym 6,7 mln zł pójdzie na wypłaty. Zarząd Transportu Miejskiego to blisko 7 mln zł, w tym 3 mln zł to pensje, a w Zarządzie Dróg i Mostów to odpowiednio 7,4 mln i 6 mln zł.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lubelak / 19 listopada 2013 o 18:40

Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie


Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie

A co my w Polsce mamy za metropolie? Może Warszawa w jakiejś III lidze europejskiej pod tym względem, a Kraków w czwartej. Kto ma się obrażać?

A co my w Polsce mamy za metropolie? Może Warszawa w jakiejś III lidze europejskiej pod tym względem, a Kraków w czwartej. Kto ma się obrażać?

rozwiń
Avatar
NaGonka / 18 listopada 2013 o 16:35

Lublin nie zwalnia tempa i dzięki temu skutecznie goni największe metropolie. I o to chodzi! Nasze miasto nie może przestać się rozwijać - dla dobra mieszkańców i naszej przyszłości.

Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie

Avatar
COOLejaż / 18 listopada 2013 o 13:05

Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.


Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.

Ja już byłem godzinę temu i chciałem blokować -nawet stałem przez moment na ulicy -ale nikt się do mnie nie "przyŁęczył", więc zrezygnowałem :lol:

Ja już byłem godzinę temu i chciałem blokować -nawet stałem przez moment na ulicy -ale nikt się do mnie nie "przyŁęczył", więc zrezygnowałem :lol:

rozwiń
Avatar
dziat z fioletovymi uszami / 18 listopada 2013 o 13:02

A gdzie Łęczyńska ????????????????????


A gdzie Łęczyńska ????????????????????

Łęczyńska jest między ul.Hutniczą  a Drogą Męcz.Majdanka :D

Avatar
gufi / 18 listopada 2013 o 12:10

Niektórym jak zawsze nigdy nic nie pasuje

Avatar
Z Tatar / 18 listopada 2013 o 10:53

Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.

Avatar
Jagodziorz / 18 listopada 2013 o 10:41

Najlepiej wejsc tam gdzie nic, albo mało kosztuje...czyli "nowe" !!! Popieram Łęczyńską i jej przebudowe tylko .....kto sie podejmie tego ??? Napewno nie ta władza.....Tam trzeba  twardej ręki i.......godnego negocjatora !!!

PS. trzeba też "zabezpieczyć" finanse na....przebudowę (obecnie modernizowanego) ronda im Ks.  Kowcza.......czyli skrzyżowanie Armii Krajowej i JPII....

Miała być kwiecista Aleja JPII...a powstała......" abstrakcja"( czyli nie wiadomo co???) słupowa !!!!  

Do tego trzeba dołozyc ...dokończenie ciągów pieszych na Łęgach - Tymiankowa, dotyczy to przedszkola i przychodni....gdzie trudno dojść lub dojechać.....czyli "partactwa" ...ciąg dalszy !!!!

Najlepiej wejsc tam gdzie nic, albo mało kosztuje...czyli "nowe" !!! Popieram Łęczyńską i jej przebudowe tylko .....kto sie podejmie tego ??? Napewno nie ta władza.....Tam trzeba  twardej ręki i.......godnego negocjatora !!!

PS. trzeba też "zabezpieczyć" finanse na....przebudowę (obecnie modernizowanego) ronda im Ks.  Kowcza.......czyli skrzyżowanie Armii Krajowej i JPII....

Miała być kwiecista Aleja JPII...a powstała......" abstrakcja"( czyli nie wiadomo co???) słupowa !!!!  

Do tego trzeba dołozy... rozwiń

Avatar
Luzia / 18 listopada 2013 o 10:25

Od kilku lat w Lublinie widać ciągły rozwój. 

Nowe, lepsze autobusy mpk, remonty starych dróg, budowa nowych. Budowa ośrodków kulturalnych i sportowych. 
Jestem zdecydowanie na TAK takim działaniom.

Avatar
Alicja / 18 listopada 2013 o 10:18

Nie rozumiem jeśli ktoś teraz będzie narzekał, że czegoś nie ma w planach na przyszły rok, jeśli nie był na spotkaniach z prezydentem. Mieszkaniec każdej dzielnicy Lublina miał prawo, aby wypowiedzieć się na temat swoich potrzeb.

Avatar
Michał / 18 listopada 2013 o 10:15

Lublin nie zwalnia tempa i dzięki temu skutecznie goni największe metropolie. I o to chodzi! Nasze miasto nie może przestać się rozwijać - dla dobra mieszkańców i naszej przyszłości.

Avatar
Lubelak / 19 listopada 2013 o 18:40

Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie


Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie

A co my w Polsce mamy za metropolie? Może Warszawa w jakiejś III lidze europejskiej pod tym względem, a Kraków w czwartej. Kto ma się obrażać?

A co my w Polsce mamy za metropolie? Może Warszawa w jakiejś III lidze europejskiej pod tym względem, a Kraków w czwartej. Kto ma się obrażać?

rozwiń
Avatar
NaGonka / 18 listopada 2013 o 16:35

Lublin nie zwalnia tempa i dzięki temu skutecznie goni największe metropolie. I o to chodzi! Nasze miasto nie może przestać się rozwijać - dla dobra mieszkańców i naszej przyszłości.

Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie

Avatar
COOLejaż / 18 listopada 2013 o 13:05

Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.


Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.

Ja już byłem godzinę temu i chciałem blokować -nawet stałem przez moment na ulicy -ale nikt się do mnie nie "przyŁęczył", więc zrezygnowałem :lol:

Ja już byłem godzinę temu i chciałem blokować -nawet stałem przez moment na ulicy -ale nikt się do mnie nie "przyŁęczył", więc zrezygnowałem :lol:

rozwiń
Avatar
dziat z fioletovymi uszami / 18 listopada 2013 o 13:02

A gdzie Łęczyńska ????????????????????


A gdzie Łęczyńska ????????????????????

Łęczyńska jest między ul.Hutniczą  a Drogą Męcz.Majdanka :D

Avatar
gufi / 18 listopada 2013 o 12:10

Niektórym jak zawsze nigdy nic nie pasuje

Avatar
Z Tatar / 18 listopada 2013 o 10:53

Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.

Avatar
Jagodziorz / 18 listopada 2013 o 10:41

Najlepiej wejsc tam gdzie nic, albo mało kosztuje...czyli "nowe" !!! Popieram Łęczyńską i jej przebudowe tylko .....kto sie podejmie tego ??? Napewno nie ta władza.....Tam trzeba  twardej ręki i.......godnego negocjatora !!!

PS. trzeba też "zabezpieczyć" finanse na....przebudowę (obecnie modernizowanego) ronda im Ks.  Kowcza.......czyli skrzyżowanie Armii Krajowej i JPII....

Miała być kwiecista Aleja JPII...a powstała......" abstrakcja"( czyli nie wiadomo co???) słupowa !!!!  

Do tego trzeba dołozyc ...dokończenie ciągów pieszych na Łęgach - Tymiankowa, dotyczy to przedszkola i przychodni....gdzie trudno dojść lub dojechać.....czyli "partactwa" ...ciąg dalszy !!!!

Najlepiej wejsc tam gdzie nic, albo mało kosztuje...czyli "nowe" !!! Popieram Łęczyńską i jej przebudowe tylko .....kto sie podejmie tego ??? Napewno nie ta władza.....Tam trzeba  twardej ręki i.......godnego negocjatora !!!

PS. trzeba też "zabezpieczyć" finanse na....przebudowę (obecnie modernizowanego) ronda im Ks.  Kowcza.......czyli skrzyżowanie Armii Krajowej i JPII....

Miała być kwiecista Aleja JPII...a powstała......" abstrakcja"( czyli nie wiadomo co???) słupowa !!!!  

Do tego trzeba dołozy... rozwiń

Avatar
Luzia / 18 listopada 2013 o 10:25

Od kilku lat w Lublinie widać ciągły rozwój. 

Nowe, lepsze autobusy mpk, remonty starych dróg, budowa nowych. Budowa ośrodków kulturalnych i sportowych. 
Jestem zdecydowanie na TAK takim działaniom.

Avatar
Alicja / 18 listopada 2013 o 10:18

Nie rozumiem jeśli ktoś teraz będzie narzekał, że czegoś nie ma w planach na przyszły rok, jeśli nie był na spotkaniach z prezydentem. Mieszkaniec każdej dzielnicy Lublina miał prawo, aby wypowiedzieć się na temat swoich potrzeb.

Avatar
Michał / 18 listopada 2013 o 10:15

Lublin nie zwalnia tempa i dzięki temu skutecznie goni największe metropolie. I o to chodzi! Nasze miasto nie może przestać się rozwijać - dla dobra mieszkańców i naszej przyszłości.

Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 0

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 0 9

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 2

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 4

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 7

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 13

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!