Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 września 2016 r.
21:21

Budżet obywatelski. Budowa boiska na stadionie Sygnału pod znakiem zapytania

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A
Stadion Sygnału w Lublinie, fot. Maciej Kaczanowski
Stadion Sygnału w Lublinie, fot. Maciej Kaczanowski

Pod znakiem zapytania stanęła wczoraj budowa boiska ze sztuczną murawą na stadionie przy Zemborzyckiej. Sprawa rozbija się o pieniądze. Miasto ma na ten cel 1,4 mln zł. Tymczasem jedna z firm chce dwa razy tyle, kolejna trzy razy tyle, a tańszych ofert brak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taką inwestycję na stadionie Sygnału wywalczyli sami mieszkańcy w głosowaniu nad podziałem budżetu obywatelskiego. Projekt zebrał 5605 głosów, zanotowano tylko jeden lepszy wynik.

– To była duża mobilizacja – przyznaje Robert Grabias, współautor pomysłu. – Gdy odbudowaliśmy klub na tym terenie, z miesiąca na miesiąc przybywało dzieciaków, a w związku z tym również rodziców zainteresowanych Sygnałem. Zawodnicy, którzy u nas zaczęli się bawić w sport, zachęcili swych rodziców. Później zintegrowało się wokół tego środowisko sportowe.

Właśnie dzięki tej mobilizacji w miejskiej kasie na ten rok znalazły się fundusze na budowę pełnowymiarowego obiektu krytego sztuczną murawą. Ma on powstać na terenie obecnego boiska treningowego. W ramach tej samej inwestycji planowane jest też wykonanie odwodnienia, oświetlenia i chodników, a całość miałaby zostać ogrodzona. Projekt przewiduje również budynek z szatniami i pomieszczeniami gospodarczymi.

Koszty budowy zostały oszacowane przez pomysłodawców na ponad 1,4 miliona zł. – Licząc tę kwotę opieraliśmy się na wiedzy zaprzyjaźnionych, znających się na tym firm, które wiedzą, jakie mniej więcej są koszty takiej inwestycji – mówi Grabias.

Szacunki te mocno rozminęły się z kwotami zaproponowanymi przez firmy, które złożyły oferty w miejskim przetargu na budowę nowego boiska. Tańsza, warszawska spółka Max, wyceniła prace na 2,9 mln zł. Droższa, lubelski Central Kort, chce ponad 4,6 mln zł.

W tej sytuacji miasto ma dwa wyjścia. Może unieważnić przetarg i ogłosić nowy, ale oznacza to późniejsze rozpoczęcie prac, a jednocześnie nie daje pewności, że za drugim razem wykonawcy zejdą z cen lub zgłoszą się inni, tańsi. Drugim rozwiązaniem jest dołożenie brakującej kwoty, choć w tym wypadku oznaczałoby to dwu- lub trzykrotne zwiększenie wydatków.

O tym, na który scenariusz zdecyduje się miasto, urzędnicy wczoraj nie przesądzali. Samorząd zakładał, że wszystkie prace na boisku przy Zemborzyckiej zakończą się nie później, niż w połowie grudnia bieżącego roku.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 18:38
To idź to tych "zaprzyjaźnionych" firm i niech ci to boisko zrobią!!! A na początek zobaczy jaki był zakres robót i dopiero się zacznij wypowiadać!!!
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 18:36
Ekspert budownictwa się znalazł!!! Gdzie te "zaprzyjaźnione" firmy które wyceniały inwestycję?? Dlaczego nie startowały w przetargu??? Może ich wogóle nie ma a koszty inwestycji były wyssane z palca??? Sam koszt budynku wraz z murami oporowymi to ok 1 mln zł. Do tego boisko gdzie sama sztuczna trawa kosztuje 120 zł/m2 x 5000m2 =600000 zł. Do tego dojdzie: oświetlenie, ogrodzenie, przygotowanie terenu, odwodnienie, wysposarzenie!!! Najpierw trzeba się znać na tym o czym się pisze a potem się wypowiadać!!!
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 18:32
Znasz się na budownictwie ekspercie??? Już miasto trzymało rękę na pulsie przy remoncie szkoły na Kurantowej. Wygrał Polexbud z najtańszą cena. Remont miał być skończony do końca lipca 2016, nic tam się nie dzieje i miasto rozwiąuje umowę. Rok w plecy!!! GRATULACJE
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 18:27
Panie Grabias. Gdzie te zaprzyjaźnione firmy które Panu wyceniały tą inwestycję??? Dlaczego nie startowały w przetargu? Może dlatego że szkoda im było marnować czasu na startowanie w tym przetargu?? Za takie robienie sobie z firm jaj ktoś powinien beknąć. Sam budynek o powierzchni ponad 330 m2 wraz z murami oporowymi to koszt ok 1 mln zł. Do tego sztuczna trawa w cenie 120 zł/m2 x5000m2=600 tyś!!! A gdzie elektryka? sanitarka? Wentylacja? Ogrodzenie terenu? Przygotowanie terenu? Odwodnienie i wiele wiele innych elementów?? Jaja sobie ktoś zrobił i tyle!!!
Avatar
Gość / 16 września 2016 o 14:23
Dlaczego w propozycjach do budżetu obywatelskiego nie ma oczyszczenia zalewu? Ile jeszcze będziemy mieć ściek?
Avatar
kasia / 16 września 2016 o 10:19
Powariowali juz niektórzy to samo z remontami nawet mieszkań ceny wzrastają zawsze x2...takie liczenie ekspertów
Avatar
kasia / 16 września 2016 o 10:16
Powariowali juz niektórzy to samo z remontami nawet mieszkań ceny wzrastają zawsze x2...takie liczenie ekspertów
Avatar
fix / 16 września 2016 o 10:16
miasto zawsze trzyma rękę na pulsie nie ma co przepłacać to racja
Avatar
Gość / 16 września 2016 o 09:55
To może te "zaprzyjaźnione firmy", które pomogły w wycenie wykonają za 1,4 mln PLN?
Avatar
Gość / 15 września 2016 o 22:52
zdecydowanie nie można ulegać zachłannym wykonawcom, jak słyszą że obiekt w ramach budżetu obywatelskiego od raz wyższa cena. STOP SZANTAŻYSTOM.
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 18:38
To idź to tych "zaprzyjaźnionych" firm i niech ci to boisko zrobią!!! A na początek zobaczy jaki był zakres robót i dopiero się zacznij wypowiadać!!!
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 18:36
Ekspert budownictwa się znalazł!!! Gdzie te "zaprzyjaźnione" firmy które wyceniały inwestycję?? Dlaczego nie startowały w przetargu??? Może ich wogóle nie ma a koszty inwestycji były wyssane z palca??? Sam koszt budynku wraz z murami oporowymi to ok 1 mln zł. Do tego boisko gdzie sama sztuczna trawa kosztuje 120 zł/m2 x 5000m2 =600000 zł. Do tego dojdzie: oświetlenie, ogrodzenie, przygotowanie terenu, odwodnienie, wysposarzenie!!! Najpierw trzeba się znać na tym o czym się pisze a potem się wypowiadać!!!
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 18:32
Znasz się na budownictwie ekspercie??? Już miasto trzymało rękę na pulsie przy remoncie szkoły na Kurantowej. Wygrał Polexbud z najtańszą cena. Remont miał być skończony do końca lipca 2016, nic tam się nie dzieje i miasto rozwiąuje umowę. Rok w plecy!!! GRATULACJE
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 18:27
Panie Grabias. Gdzie te zaprzyjaźnione firmy które Panu wyceniały tą inwestycję??? Dlaczego nie startowały w przetargu? Może dlatego że szkoda im było marnować czasu na startowanie w tym przetargu?? Za takie robienie sobie z firm jaj ktoś powinien beknąć. Sam budynek o powierzchni ponad 330 m2 wraz z murami oporowymi to koszt ok 1 mln zł. Do tego sztuczna trawa w cenie 120 zł/m2 x5000m2=600 tyś!!! A gdzie elektryka? sanitarka? Wentylacja? Ogrodzenie terenu? Przygotowanie terenu? Odwodnienie i wiele wiele innych elementów?? Jaja sobie ktoś zrobił i tyle!!!
Avatar
Gość / 16 września 2016 o 14:23
Dlaczego w propozycjach do budżetu obywatelskiego nie ma oczyszczenia zalewu? Ile jeszcze będziemy mieć ściek?
Avatar
kasia / 16 września 2016 o 10:19
Powariowali juz niektórzy to samo z remontami nawet mieszkań ceny wzrastają zawsze x2...takie liczenie ekspertów
Avatar
kasia / 16 września 2016 o 10:16
Powariowali juz niektórzy to samo z remontami nawet mieszkań ceny wzrastają zawsze x2...takie liczenie ekspertów
Avatar
fix / 16 września 2016 o 10:16
miasto zawsze trzyma rękę na pulsie nie ma co przepłacać to racja
Avatar
Gość / 16 września 2016 o 09:55
To może te "zaprzyjaźnione firmy", które pomogły w wycenie wykonają za 1,4 mln PLN?
Avatar
Gość / 15 września 2016 o 22:52
zdecydowanie nie można ulegać zachłannym wykonawcom, jak słyszą że obiekt w ramach budżetu obywatelskiego od raz wyższa cena. STOP SZANTAŻYSTOM.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 9 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 21 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 28 2

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 59 10

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 30 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 47 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 45 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 398 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!