wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski. Budowa boiska na stadionie Sygnału pod znakiem zapytania

Dodano: 15 września 2016, 21:21
Autor: Dominik Smaga

Stadion Sygnału w Lublinie, fot. Maciej Kaczanowski
Stadion Sygnału w Lublinie, fot. Maciej Kaczanowski

Pod znakiem zapytania stanęła wczoraj budowa boiska ze sztuczną murawą na stadionie przy Zemborzyckiej. Sprawa rozbija się o pieniądze. Miasto ma na ten cel 1,4 mln zł. Tymczasem jedna z firm chce dwa razy tyle, kolejna trzy razy tyle, a tańszych ofert brak.

Taką inwestycję na stadionie Sygnału wywalczyli sami mieszkańcy w głosowaniu nad podziałem budżetu obywatelskiego. Projekt zebrał 5605 głosów, zanotowano tylko jeden lepszy wynik.

– To była duża mobilizacja – przyznaje Robert Grabias, współautor pomysłu. – Gdy odbudowaliśmy klub na tym terenie, z miesiąca na miesiąc przybywało dzieciaków, a w związku z tym również rodziców zainteresowanych Sygnałem. Zawodnicy, którzy u nas zaczęli się bawić w sport, zachęcili swych rodziców. Później zintegrowało się wokół tego środowisko sportowe.

Właśnie dzięki tej mobilizacji w miejskiej kasie na ten rok znalazły się fundusze na budowę pełnowymiarowego obiektu krytego sztuczną murawą. Ma on powstać na terenie obecnego boiska treningowego. W ramach tej samej inwestycji planowane jest też wykonanie odwodnienia, oświetlenia i chodników, a całość miałaby zostać ogrodzona. Projekt przewiduje również budynek z szatniami i pomieszczeniami gospodarczymi.

Koszty budowy zostały oszacowane przez pomysłodawców na ponad 1,4 miliona zł. – Licząc tę kwotę opieraliśmy się na wiedzy zaprzyjaźnionych, znających się na tym firm, które wiedzą, jakie mniej więcej są koszty takiej inwestycji – mówi Grabias.

Szacunki te mocno rozminęły się z kwotami zaproponowanymi przez firmy, które złożyły oferty w miejskim przetargu na budowę nowego boiska. Tańsza, warszawska spółka Max, wyceniła prace na 2,9 mln zł. Droższa, lubelski Central Kort, chce ponad 4,6 mln zł.

W tej sytuacji miasto ma dwa wyjścia. Może unieważnić przetarg i ogłosić nowy, ale oznacza to późniejsze rozpoczęcie prac, a jednocześnie nie daje pewności, że za drugim razem wykonawcy zejdą z cen lub zgłoszą się inni, tańsi. Drugim rozwiązaniem jest dołożenie brakującej kwoty, choć w tym wypadku oznaczałoby to dwu- lub trzykrotne zwiększenie wydatków.

O tym, na który scenariusz zdecyduje się miasto, urzędnicy wczoraj nie przesądzali. Samorząd zakładał, że wszystkie prace na boisku przy Zemborzyckiej zakończą się nie później, niż w połowie grudnia bieżącego roku.

Gość
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 września 2016 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To idź to tych "zaprzyjaźnionych" firm i niech ci to boisko zrobią!!! A na początek zobaczy jaki był zakres robót i dopiero się zacznij wypowiadać!!!
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2016 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ekspert budownictwa się znalazł!!! Gdzie te "zaprzyjaźnione" firmy które wyceniały inwestycję?? Dlaczego nie startowały w przetargu??? Może ich wogóle nie ma a koszty inwestycji były wyssane z palca??? Sam koszt budynku wraz z murami oporowymi to ok 1 mln zł. Do tego boisko gdzie sama sztuczna trawa kosztuje 120 zł/m2 x 5000m2 =600000 zł. Do tego dojdzie: oświetlenie, ogrodzenie, przygotowanie terenu, odwodnienie, wysposarzenie!!! Najpierw trzeba się znać na tym o czym się pisze a potem się wypowiadać!!!
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2016 o 18:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znasz się na budownictwie ekspercie??? Już miasto trzymało rękę na pulsie przy remoncie szkoły na Kurantowej. Wygrał Polexbud z najtańszą cena. Remont miał być skończony do końca lipca 2016, nic tam się nie dzieje i miasto rozwiąuje umowę. Rok w plecy!!! GRATULACJE
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2016 o 18:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Grabias. Gdzie te zaprzyjaźnione firmy które Panu wyceniały tą inwestycję??? Dlaczego nie startowały w przetargu? Może dlatego że szkoda im było marnować czasu na startowanie w tym przetargu?? Za takie robienie sobie z firm jaj ktoś powinien beknąć. Sam budynek o powierzchni ponad 330 m2 wraz z murami oporowymi to koszt ok 1 mln zł. Do tego sztuczna trawa w cenie 120 zł/m2 x5000m2=600 tyś!!! A gdzie elektryka? sanitarka? Wentylacja? Ogrodzenie terenu? Przygotowanie terenu? Odwodnienie i wiele wiele innych elementów?? Jaja sobie ktoś zrobił i tyle!!!
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2016 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego w propozycjach do budżetu obywatelskiego nie ma oczyszczenia zalewu? Ile jeszcze będziemy mieć ściek?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!