czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski w Lublinie: Na co wydać 10 mln zł?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2014, 00:01
Autor: Dominik Smaga

To sami mieszkańcy podpowiedzą miastu, na co ma wydać 10 mln zł. Sami też zgłoszą pomysły: pod mniejszymi wystarczy 20 podpisów, pod większymi - 40. Zwycięskie projekty wybierzemy we wrześniowym głosowaniu, które odbędzie się w… bibliotekach.

Wczoraj Ratusz ogłosił reguły pierwszego w historii Lublina budżetu obywatelskiego oraz dokładny harmonogram działań. Co jest małe, a co duże Projekty będą dzielone na "duże” (o wartości od 500 tys. do 1,5 miliona zł) i "małe” (do 500 tys. zł). Skąd mieszkańcy mają znać ceny chodnika, huśtawki, czy asfaltu? Ściągawkę ma zapewnić Ratusz. - Wiemy mniej więcej, ile co kosztuje - mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. W razie wątpliwości urzędnicy mają służyć pomocą. Nabór wniosków… Potrwa od 30 maja do 30 czerwca. Formularze będą dostępne w każdej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Będzie trzeba podać tytuł projektu, jego opis, uzasadnienie, szacunkowe koszty oraz dane i namiary na autora. Na formularzu "dużego” projektu musi być 40 popisów poparcia, na "małym” wystarczy 20. Popierający muszą podać swoje dane, adres, PESEL i oświadczyć, że mieszkają w Lublinie. Trzeba mieć skończone 16 lat. Teraz czas na sito Kolejny etap to ocena formalna przez specjalny zespół urzędników powołany przez prezydenta. Sprawdzane ma być tylko to, czy dany wydatek dotyczy miejskiego gruntu (bo innego nie może), czy jest wykonalny w ciągu roku i czy mieści się w zadaniach miasta. W razie pytań, Ratusz ma kontaktować się z autorem wniosku. Ocena ma być "zerojedynkowa”, bez urzędniczego "widzimisię” i jeśli jakiś projekt odpadnie, musi to być jasno uzasadnione. A przynajmniej tak zapewnia Ratusz. Ocena potrwa do 29 sierpnia. Później projekty będą do wglądu w każdej filii miejskiej biblioteki. A potem do urny Głosowanie zacznie się 24 września, potrwa 14 dni i nie będzie anonimowe. Na karcie trzeba będzie podać swoje dane, adres, PESEL i oświadczyć, że mieszka się w Lublinie (trzeba mieć 16 lat). A także wpisać numery projektów, na które się głosuje. Co ważne, głosować można na trzy projekty duże i pięć małych. Głosy będzie internetowe (poprzez specjalną stronę) i osobiste w filiach Biura Obsługi Mieszkańców i w filiach bibliotecznych (choć nie wiadomo, czy we wszystkich). Kilkakrotne oddawanie głosów przez jedną osobę ma uniemożliwiać weryfikacja na podstawie numeru PESEL. Co będzie dalej? Pomysły cieszące się największym poparciem będą przepisane do projektu budżetu miasta na przyszły rok dopóki nie wyczerpią zarezerwowanej dla nich puli. Na "duże” projekty miasto rezerwuje 4,5 miliona zł, a na małe 5,5 mln. O ostatecznym kształcie budżetu Lublina na 2015 r. zdecyduje w grudniu nowa Rada Miasta. Doświadczenie pokaże Ratusz zastrzega, że w kolejnych latach reguły mogą się zmieniać. - To, co teraz proponujemy jest wynikiem konsultacji społecznych, ogromnej liczby spotkań, rozmów i podpowiedzi, ale nie jesteśmy przekonani, że to będzie najlepsze i nie zamykamy sobie drogi, by w przyszłym roku to skorygować - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
  Edytuj ten wpis
Danuta
eto
Piotrek
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Danuta
Danuta (9 kwietnia 2014 o 18:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto wyskoczył z tymi bibliotekami? To nie można po prostu odebrać formularza w urzędzie i tam też złożyć wypełniony. Gdzie urząd każdy wie. Gdzie jaka biblioteka - już nie. Przecież są dzielnice, w których bibliotek nie ma. Czy zawsze z prostej sprawy trzeba robić coś bardzo zawiłego? 

Rozwiń
eto
eto (9 kwietnia 2014 o 11:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kretyńskie i infantylnie  populistyczne działanie , które nie przynosi żadnych korzyści dla mieszkańców.

Masz 100% racji. Co mogą wiedzieć mieszkańcy o własnych potrzebach. Skąd mają wiedzieć co i ile im jest potrzebne w dzielnicach a co nie. Ktoś powinien decydować za nich. I to najlepiej ktoś kto mieszka na codzień na przykład w Australii.

Rozwiń
Piotrek
Piotrek (9 kwietnia 2014 o 10:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kretyńskie i infantylnie  populistyczne działanie , które nie przynosi żadnych korzyści dla mieszkańców.

z żalem stwierdzam że kretyński to jest niestety twój post bogu

Rozwiń
bogu
bogu (9 kwietnia 2014 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kretyńskie i infantylnie  populistyczne działanie , które nie przynosi żadnych korzyści dla mieszkańców.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!